Askere nasıl gidilir?

MSÜ sınavına girebilmeniz için YKS'ye girmeniz gerekir. Ona girmeden MSÜ'ye giremezsiniz. Ha bir de 15 yıl zorunlu hizmet var mezun olursanız. Bunu göze alın. Mezun olursanız Teğmen rütbesiyle mezun olursunuz. Daha sonra hava mı, kara mı karar verirsiniz. Daha çok gençsiniz. Yerinizde olsam bunları sonra karar vermek üzere bir kenara atıp YKS'ye çalışırdım. Zaten önce YKS'ye girmeniz gerekli ve MSÜ konuları da YKS konularının çok benzeridir.
Hocam cahilliğime verin.Benim bildiğim lise 12'de tyt konuları çıkacak msü'ye giriyorsun kazanıp sonra yks'den belirli bir puan üzeride alırsan puanına göre seçim yapabiliyorsun.

MSÜ sınavına girebilmeniz için YKS'ye girmeniz gerekir. Ona girmeden MSÜ'ye giremezsiniz. Ha bir de 15 yıl zorunlu hizmet var mezun olursanız. Bunu göze alın. Mezun olursanız Teğmen rütbesiyle mezun olursunuz. Daha sonra hava mı, kara mı karar verirsiniz. Daha çok gençsiniz. Yerinizde olsam bunları sonra karar vermek üzere bir kenara atıp YKS'ye çalışırdım. Zaten önce YKS'ye girmeniz gerekli ve MSÜ konuları da YKS konularının çok benzeridir.
Hava mı kara mı olacağı önceden seçiliyor okula ilk girişte.

İyi şanslar. Bende gençken öyle düşünüyordum. Sinema'da Er Ryan'jı Kurtarmak filmini izlemiştim gençken, sonra askerden bile kaçtım. Tecil, tecil 😀

Öncelikle bu sene MSÜ'ye girmiş ve Hava Harp mülakatına gidecek yeterli MSÜ puanını almış olduğumu belirtmek istiyorum, belirtme sebebim az da olsa araştırıp bilgiye sahip olduğumu bildirmek. İlk olarak şunu söyleyebilirim ki artık tarihe iz bırakmak isterseniz askerlik mesleğinden ziyade teknolojik veya bilimsel bir gelişmenin daha etkili olacağı kanısındayım. Baktığınız muhtemel liderlerin döneminde askerlik ve savaş becerisi öndeyken şuanda teknoloji çok daha ön planda. Ayrıca ülkemizin ve milletimizin askere değil de teknolojiye daha çok ihtiyacı var. Elbette bunları askerlik yaparken de üretebilirsiniz misal Hava Harp' te Bilgisayar Mühendisliği de vardı. Kara Harp' te okuyan bir arkadaşım bana işin ne kadar zor olduğundan bahsetti, havacı olan tanıdıklarıma da sordum havanın çok daha zor olduğunu söylediler. Bu sene tercih vermedim, seneye havayı tekrar denemek istiyorum. Ama oldukça da zor olduğu söyleniyor bilginiz olsun, bedensel ve zihinsel gücünüz yeterli gelecek mi iyi düşünün. Harp okullarına girmek için öncelikle MSÜ' ye girmeniz gerek bunun için de 12. Sınıfa geçmeniz lazım, YKS' den birkaç ay önce TYT benzeri bir sınav yapılıyor. Sonra puanınıza göre hava kara ya da denize tercih vermeniz gerekiyor. İlk tercihiniz Hava değilse 2. Veya 3.de hava tercih etme şansınız yok. Puanınız yeterli ise mülakata çağırılırsınız, fiziksel yeterlilik, psikomotor vb. testlerini geçerseniz mülakata alınırsınız vs. vs. Şuanda en mantıklı ders çalışıp puanlarınızı yüksek tutmak. Çünkü MSÜ sonrası YKS puanınız ve parkur puanlarınız da tercihte göz önünde bulundurulacak. Bildiğim kadarıyla bütün harp okullarında öğrenim boyunca asteğmen rütbesiyle okuyacaksınız, mezun olunca da teğmen oluyorsunuz. 5 günün 4'ü üniversite eğitimi 1 gün ise askeri eğitim. Hava harpte 4 sene boyunca özendirici uçuş eğitimi alıp pilot adayı teğmen olarak mezun oluyorsunuz, ilerleyen süreçte pilotluk için ayrıca eğitim görmeniz gerek. Şuan bir arkadaşım kara harpte, daha alan seçmediler, 1 sene hazırlık okuyacak. Yabancı dili İngilizce olduğu için (liseden dolayı) hazırlığı fransızca okuyor.

MSÜ sınavına girebilmeniz için YKS'ye girmeniz gerekir. Ona girmeden MSÜ'ye giremezsiniz. Ha bir de 15 yıl zorunlu hizmet var mezun olursanız. Bunu göze alın. Mezun olursanız teğmen rütbesiyle mezun olursunuz. Daha sonra hava mı, kara mı karar verirsiniz. Daha çok gençsiniz. Yerinizde olsam bunları sonra karar vermek üzere bir kenara atıp YKS'ye çalışırdım. Zaten önce YKS'ye girmeniz gerekli ve MSÜ konuları da YKS konularının çok benzeridir.

Tarih açısından MSÜ'ler YKS'den hep önce nasıl önce YKS'ye girebiliyoruz o işi anlamadım ben.

Geri
Yukarı