Askeri doktorlar uzmanlık okuyor mu?

Mustali

Centipat
YKS'ye hazırlanıyorum. Askeri tıp istiyorum, şöyle bir TUS puanlarına bakayım dedim. Askeri sağlık hizmetleriyle ilgili bir şey bulamadım. Askeri hastaneler açık olmadığından uzman kontenjanı az diye bir şey duymuştum. Bu doğru mu? Bir de askeri doktorluk okuduktan sonra TUS'a girmez isem ne olacağım? Askerde pratisyen var mı?

Yanlış bilgi
Askeri hastaneleri kapatıp içinden geçtiler. Ancak doktor olduktan sonra TSK dış alımdan girersin. Temelden askeri doktor yetiştirilmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Askeri hastaneler ile birlikte GATA'da kapandı malumunuz. Bu sebeple artık "Askeri Doktor" diye bir ihtisas tam olarak yok. Tabip subay olmak istiyorsan Gülhane ve Hamidiye üniversitelerinde "Milli Savunma Bakanlığı Nam ve Hesabına" eğitim görmek için YKS'de MSB-ERKEK yazan tıp fakültelerini tercih edersin.
Askeri bir tıp eğitimi yok. Dersler normal tıp fakülteleri ile aynı. Askeri eğitim yıl içinde Kara Harp Okulunda yıl sonunda da ATAT kampında (Menteş askeri yaz kampı) yapılıyor. Mezunlar ise "tabip teğmen" olarak göreve başlıyor.
TUS konusunda da sivil doktorların aksine TSK'ya özel kontenjanda TUS'a giriliyor.

Askeri hastaneler ile birlikte Gata'da kapandı malumunuz. Bu sebeple artık "askeri doktor" diye bir ihtisas tam olarak yok. Tabip subay olmak istiyorsan gülhane ve hamidiye üniversitelerinde "milli savunma bakanlığı nam ve hesabına" eğitim görmek için YKS'de MSB-erkek yazan tıp fakültelerini tercih edersin.
Askeri bir tıp eğitimi yok. Dersler normal tıp fakülteleri ile aynı. Askeri eğitim yıl içinde kara harp okulunda yıl sonunda da atat kampında (menteş askeri yaz kampı) yapılıyor. Mezunlar ise "tabip teğmen" olarak göreve başlıyor.
Tus konusunda da sivil doktorların aksine TSK'ye özel kontenjanda Tus'a giriliyor.

Tsk ya özel kontenjan, sivildeki gibi fazla mı? Birde uzman olamazsak ne oluyoruz?

Tsk ya özel kontenjan, sivildeki gibi fazla mı? Birde uzman olamazsak ne oluyoruz?
Tabip askersin işte revirlerde sahra hastanelerinde pek çok yerde çalışırsın. Uzman olursan spesifik olarak uzmanlığın ile ilgilenirsin extra maaşın artar. TSK'ya özel kontenjan ihtiyaca göre belirlenir. Yarın bir gün askeri hastaneler açılırsa durum değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı