RAM oyun performansını etkiliyor mu?

Berawst

Centipat
Daha fazla  
Lenovo IdeaPad Gaming 3 bilgisayarım var. İcinde RTX 3050 Ti ve AMD Ryzen 5600H bulunuyor ama Valorant'ta 100-110 FPS alıyorum. İnternetteki her PC hızlandırma şeylerini yapiyorum. Artış 0. grafik yükseltiyorum azaltıyorum. Hiç denecek kadar az RAM'im 8 GB. Bundan dolayı olabilir mi? Yoksa farklı bir sebebi olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
PC hızlandırma programları hiç bir işe yaramaz. Yalandan ibaret. Valorant daha çok işlemci odaklı bir oyun. İşlemciniz iyi işlemci fakat RAM'iniz az. Günümüz standartlarına kıyasla çok düşük. Bilgisayarda başka bir sorun yoksa, yüksek ihtimal RAM'dan kaynaklıdır diye düşünüyorum.

(16GB RAM, i5 11. Nesil işlemci laptop'umda 160-180 arası FPS alıyorum.)

8 GB ram bu devir için çok az artık 32 GB standart olmaya başladı. Ryzen için Dual Ram kullanmak yerine göre çok iyi performans artışı veriyor. 2x8 Kullanın

Lenovo IdeaPad Gaming 3 bilgisayarım var. İcinde RTX 3050 Ti ve AMD Ryzen 5600H bulunuyor ama Valorant'ta 100-110 FPS alıyorum. İnternetteki her PC hızlandırma şeylerini yapiyorum. Artış 0. grafik yükseltiyorum azaltıyorum. Hiç denecek kadar az RAM'im 8 GB. Bundan dolayı olabilir mi? Yoksa farklı bir sebebi olabilir mi?

Aynı özelliklere sahip laptopum var tek farkı işlemcim 6.nesil RAM çok etkili ben 130 140 FPS alıyorum ama bir 8 daha taksam 160 170e çıkar.

Ryzen işlemcilerde çift kanal bellek kullanımı hayati öneme sahip, aynı RAM'den bir tane daha alın FPS değerleriniz artar.

Ya çünkü internette Game test baktım ben takım olum macinda 80 FPS oynarken adam 16 GB RAM ile 170'lerde oynuyor. Bence kesinlikle ram darboğazı olduğunu düşünüyorum

8 GB RAM günümüzde yetersiz Windows boşta en az 5-6 GB kullanıyor en kısa zamanda 16 GB RAM'e geçin.

Yeni konular

Geri
Yukarı