Askeri pilot olmak için gerekenler nedir?

Öncelikle bu uzun yazınız için elinize sağlık, her şeyden geçtim diyelim. En son aşamada elendim, o zaman ne oluyor? Bu arada sizin adınıza üzüldüm, neden elendiniz acaba?
O zaman hava kuvvetlerinde başka görevlerde yer alıyorsun. Radar, hava kontrol, hava savunma, gibi gibi.
Ben kara istiyordum, çeşitli nedenlerden dolayı girme şansım olmadı.
Göz çizdirmek pilotluga engel mi?
Bildiğim kadarıyla engel, gece uçuşlarında sıkıntı oluyormuş. Screenshot_5.png

Yine bu forumda bir arkadaş yazmış, engelmiş.

@painkiller abimiz yardımcı olur. 😀
Soruyu anlamadım ama? Askeri pilot olmak başlığı altında sadece G çekmek mi ne demek onu anlamadım valla:)

Askeri bir pilot olabilmek için önce Harp Okuluna girip bitirip pilotluk eğitiminde başarılı olman gerekir. Bu arada sadece HvKK’da pilot yoktur. Deniz ve Kara Kuvvetleri’nde de pilot olabilirsin. Harp Okulu için de MSÜ sınavlarında ve mülakatlarında başarılı olman gerekiyor. O videodaki G testi savaş uçağı pilotu olacaklara yapılıyor. Yani sen MSÜ sınavına girerken yapmazlar sana onu:)

Özellikle sormak istediğin veya kafana takılan varsa sor lütfen.
Göz çizdirmek pilotluga engel mi?
Evet. Önceki değer ne ise o kabul edilir.
Hangi üniversiteyi okumak gerek, normal bir lise olunabilir mi?
Hayır. Sadece Harp Okulu mezun kişi askeri pilot olabilir.
Hava Harp Akademisi’ni kazanman gerekiyor.
Harp Okulu olması lazım. Harp Akademisi Kurmay Subay eğitimi verilen bir yer. Yani pilot değil bütün harbiyeli subaylar gidebilir oraya

Soruyu anlamadım ama? Askeri pilot olmak başlığı altında sadece G çekmek mi ne demek onu anlamadım valla:)

Askeri bir pilot olabilmek için önce Harp Okuluna girip bitirip pilotluk eğitiminde başarılı olman gerekir. Bu arada sadece HvKK’da pilot yoktur. Deniz ve Kara Kuvvetleri’nde de pilot olabilirsin. Harp Okulu için de MSÜ sınavlarında ve mülakatlarında başarılı olman gerekiyor. O videodaki G testi savaş uçağı pilotu olacaklara yapılıyor. Yani sen MSÜ sınavına girerken yapmazlar sana onu:)

Harp Okulu olması lazım. Harp Akademisi Kurmay Subay eğitimi verilen bir yer. Yani pilot değil bütün harbiyeli subaylar gidebilir oraya
Abi, klasiktir bu. Anlasan da anlamasan da havacılık konularına etiketleneceksin.😁

Lise'den mi başlıyor? Bir de ben askeri pilot dedim ama, savaş uçağından başka ne oluyor?

Lise'den mi başlıyor? Bir de ben askeri pilot dedim ama, savaş uçağından başka ne oluyor?
Hayır. Liseden mezun oluyorsun, üniversite sınavından MSÜ'yü kazanıyorsun. Yani bir üniversite kazanmak gibi düşün bunu. Eskiden askeri liseler de vardı ama artık yok. Savaş uçağı, nakliye uçağı, eğitim uçağı, tanker uçağı, gözetleme uçağı, helikopter, İHA gibi araçların pilotlarının hepsine askeri pilot deniyor.

Hayır. Liseden mezun oluyorsun, üniversite sınavından MSÜ'yü kazanıyorsun. Yani bir üniversite kazanmak gibi düşün bunu. Eskiden askeri liseler de vardı ama artık yok. Savaş uçağı, nakliye uçağı, eğitim uçağı, tanker uçağı, gözetleme uçağı, helikopter, İHA gibi araçların pilotlarının hepsine askeri pilot deniyor.
Benim istediğim savaş uçağı, galiba girmesi en zor olanı 😄
@painkiller okuluna, girişine vs. ne kadar veriliyor? Bir siteden okumuştum, sivil pilotlar 400.000 veriyormuş. Savaş pilotunda söz konusu mu?

Benim istediğim savaş uçağı, galiba girmesi en zor olanı 😄
Armudun sapının ucundaki çöpünün tepesinde duran kılı o🤣

Yani hem harbiyeyi kazanacaksın hem mezun olacaksın hem pilot olacaksın hem de diğer arkadaşlarından çok daha iyi pilot olacaksın. Üstüne üstlük jet pilotu olacak diğer arkadaşların arasından da sıyrılıp F-16'ya geçmiş olacaksın🤣

Eh işte biraz zor:) Ama sence de bu kadar zor olmasaydı bu kadar ilgi de çekmezdi di mi;)

Ben de bu mesleği istediğim için araştırmıştım bir süre Hava Harp Okulu'na gitmen gerekiyor ve puanı gazi veya şehit yakınlarına daha azdı galiba ama normal olarak 380 veya 420 puan almak gerekiyor herhalde.

Yeni konular

Geri
Yukarı