Askeriyede Emir Almak İstemeyenler için

Askerde de çoğu şey değişti arkadaşlar. Eskisi gibi komutanlar, askerlere kafasına göre emir veremiyor. Asker, kendi komutanından başkasından emir alması için o komutanın yazılı emir vermesi gerekiyor. Üstelik bu emrin, askerin kendi işiyle alakalı olması gerekiyor.

Kendi komutanının da askerine, askerlik hizmetleri dışında emir vermesi (yiyecek içecek getirtme vb.) yasak.

H
Askerlik öyle basit bir şey değil. Silah namustur. Kazan da temizletirler tuvalette. Hatay İskenderun Deniz Er Alaylığında yaptım.Emir almak istememek gibi bir şansın yok. Saygı çerçevesinde alırsın. Bir çok kişi 6 ay yapıp gidicem mantığında. Hayır aslında meslek gibi görmen lazım, gittiğimde yemek yediğimiz yerde nasıl çatal tutulur vb şeyler bile vardı.
Kısaca emir almak zorundasın saygı çerçevesinde.
Hocam hala aktif misin? 1 ay sonra askere gideceğim ve senin yaptığın yere çıktım. Konulara bakarken denk geldim sana. Iznin olursa biraz konuşmak istiyorum.

Askerde de çoğu şey değişti arkadaşlar. Eskisi gibi komutanlar, askerlere kafasına göre emir veremiyor. Asker, kendi komutanından başkasından emir alması için o komutanın yazılı emir vermesi gerekiyor. Üstelik bu emrin, askerin kendi işiyle alakalı olması gerekiyor.

Kendi komutanının da askerine, askerlik hizmetleri dışında emir vermesi (yiyecek içecek getirtme vb.) yasak.
Valla dediğin olay oluyordu. Normalde tabiki de yasak ama. Benim bulunduğum birlikte yasaklamıştım ben. Uzman çavuşlara hizmet yok diye.

@rtpc Normalde de kişi ne kadar üst olursa olsun askeri hizmetler dışında astına emir veremez. Verecekse bunu yazılı olarak vermesi gerekir. Eğer ast, bağlı olmadığı üstünden askeri hizmet konusunda emir alacaksa onu bile yazılı olarak alması gerekir. Aksi halde ast, verilen emri yerine getirmek mecburiyetinde değil.

@rtpc Normalde de kişi ne kadar üst olursa olsun askeri hizmetler dışında astına emir veremez. Verecekse bunu yazılı olarak vermesi gerekir. Eğer ast, bağlı olmadığı üstünden askeri hizmet konusunda emir alacaksa onu bile yazılı olarak alması gerekir. Aksi halde ast, verilen emri yerine getirmek mecburiyetinde değil.
Emirler yazılı olduğu kadar sözlü de verilebilir. Öyle birşey yok. Kanunsuz emir olarak özel ihtiyaçlarını karşılamak için emir veremez, rica da bulunur :)

Yeni konular

Geri
Yukarı