Askeriyede Emir Almak İstemeyenler için

Tabii, patates soyarak ve tuvalet temizleyerek olur zaten disiplin. Disiplin asker ile olacak şey değil.

Niye tuvalet temizlemek sıkıntı mı? Patates soymak sıkıntı mı? Hayır düzgün bir şekilde yapıyorsun, illa silahla terorist mi vurmak demek askerlik.

Asker demek disiplin demek değil orada haklısınız ama ilk cümleye katılmıyorum.

Arkadaşlar şu tuvalet vb. temizleme konusunu dert edenler için bölük komutanımın bir sözünü paylaşmak istiyorum. "İzmarit toplamaktan ve tuvalet temizlemekten şikayetçi arkadaşlar var, izmaritler gökten yağmıyor siz içiyorsunuz siz yere atıyorsunuz, izmariti yere değil çöp kovasına atarsanız izmarit toplamazsınız, tuvaletleri dışarıdan birileri gelip batırmıyor siz kullanıyorsunuz, tuvaletleri kullandıktan sonra temiz bırakırsanız tuvalet yıkamak zorunda kalmazsınız." derdi. Kendi yaşam alanınızı temizliyorsunuz askerde olay bu.

Arkadaşlar şu tuvalet vb. temizleme konusunu dert edenler için bölük komutanımın bir sözünü paylaşmak istiyorum. "İzmarit toplamaktan ve tuvalet temizlemekten şikayetçi arkadaşlar var, izmaritler gökten yağmıyor siz içiyorsunuz siz yere atıyorsunuz, izmariti yere değil çöp kovasına atarsanız izmarit toplamazsınız, tuvaletleri dışarıdan birileri gelip batırmıyor siz kullanıyorsunuz, tuvaletleri kullandıktan sonra temiz bırakırsanız tuvalet yıkamak zorunda kalmazsınız." derdi. Kendi yaşam alanınızı temizliyorsunuz askerde olay bu.
Aynen öyle. Temiz kullan temiz kalsın.

Buradaki amaç insanları disiplin ile yetiştirmek, askerden çıkıp kaypak gibi olan çok nadir insan vardır.
Bırakın bu modası geçmiş lafları. Bölüğümün yarısı barzoydu lanet okuyarak bitirdiler çıkınca daha beter oldular. 1 yılda ne yere izmarit atmayı bıraktılar ne de yatak yapabilmesini temizliği öğrendiler. Bunları zaten yapabilen adamın askerliğe ihtiyacı yok. Adamlık içten gelir aileden gelir sonradan askerlikte öğrenilmez.

Askerde nasıl emir almak istemeyeceksin ki:) Mesela bazı tipler olur böyle gelir göğsünde kocaman "Psikopat Diyarbakırlı" falan yazan kimseyi takmam havalarında. Adamın oksijenini alır geri vermezler askerde var ya. Ben çok adam gördüm girişte zincir sallayıp çıkışta "abi n'oldu öyle niye o kadar kızdı bana" hale geçenleri.

Emir verilen ve veren kişiye göre değişir.

"Komutanlar, Emir vermiş olmak için Emir vermezler. Gerekli, uygulanabilir olan hususları emrederler. Emir verirken, kendini; O, emri yerine getirecek olanların yerine koymak ve emrin nasıl yerine getirilip uygulanacağını düşünmek vebilmek gerekir. "
(Mustafa Kemal Atatürk)

Yapacak iş olmadığı için askerlerin yarısına çukur kazdırıp diğer yarısına da kapattıranlar var.
Buradaki amaç insanları disiplin ile yetiştirmek, askerden çıkıp kaypak gibi olan çok nadir insan vardır.
O zaman gel benim evimi temizle sana emir vereceğim . Disiplin kazanmış olursunuz kötü mü ?

Yeni konular

Geri
Yukarı