Askerlik dönüşü işe tekrar alınır mıyım?

Deus Mortuorum

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523300818
Arkadaşlar, nisan ayında askere gidiyorum ve uzun dönem yapacağım. İki yıldır enerji sektöründe çalışıyorum veznedar olarak ve askerliğimi 6 ay yapacağım için çıkışımı verecekler miş. Bedelli yapsam ücretsiz izin veriyorlardı işten çıkarmadan ama ben 6 ay tercih ettim. Askerlik dönüşü işe tekrar alma yükümlülükleri var mı veya beni bu konuda koruyan bir kanun bulunuyor mu? Konuyu ilk önce bölge yöneticim ile konuşacağım aslında ama izinde olduğu için daha görüşemedik. Bilen birileri olabilir diye buradan yardım almak istedim.

Eğer geri alma zorunluluğu olsa gene ücretsiz izne çıkarırdı neden işten çıkarsın. Yerine eleman alacak ki seni işten çıkarmış. Sen döndüğünde zaten senin yerinde bir çalışan olacak. Mantıken geri alma zorunlulukları olmaması lazım

Eğer geri alma zorunluluğu olsa gene ücretsiz izne çıkarırdı neden işten çıkarsın. Yerine eleman alacak ki seni işten çıkarmış. Sen döndüğünde zaten senin yerinde bir çalışan olacak. Mantıken geri alma zorunlulukları olmaması lazım
6 ay izin kim yazar ki? Yeni kişi alınmayacağından eminim benim yerime bakacak başka bir iki yönlü personel var.

Bildiğim kadarıyla sen döndükden sonra 3 ay içerisinde tekrar geri almak durumunda. Yoksa tazminatını ödemek durumunda.
Bende buna benzer bir şeyler okudum. 3 ay içinde alması gerekiyor askerlik dolayısıyla çıkış olduğu için diye. Almazsa 3 aylık maaş kadardı sanırım bir tazminat ödemesi yapması gerekiyormuş ama ne kadar doğru bilmediğim için burada bir konuşalım istedim. Avukat falan da yok tanıdığım olsa soracağım.

6 ay izin kim yazar ki? Yeni kişi alınmayacağından eminim benim yerime bakacak başka bir iki yönlü personel var.
O zaman sen gelince tekrar eski pozisyonunu alırsın. Ama tabii ki bu konularda kesin emin konuşmamak lazım yine hukukçu eş dost bildiğin varsa bu konularda bilgili onlarla konuşman en iyisi olur. Bunun dışında benim sana tavsiyem mutlaka bir B planın olsun. Hani olur da burası olmaz geri dönemezsen diye mutlaka kendine bir alternatif yaratmalısın bu süre içerisinde

Yeni konular

Geri
Yukarı