Askerlik geciktirilirse para cezası yenilir mi?

Kastanbolu

Kilopat
Merhabalar, 19 yaşındayım 5 ay sonra 20 gireceğim lisedeyim.
2-3 ay önce asker kaçağı olarak aranmaktasınız askeri şubeye başvur diye mesaj aldım,
Birkaç ay geçti şu an okuyorum şubeye gidince koluma girip getirmezler değil mi askere? :D
ek olarak para cezası yer miyim geciktirdiğim için?

Askerlik durum belgesinde ne yazıyor, ayrıca e-Devletten askerlik erteleme seçeneğinden ertelemeyi denediniz mi?
En yakın askerlik şubesine müracaat ediniz.
Onu nasıl yapacağım?
Okuldan öğrenci belgeni al askeriyeye git hiçbir şey olmaz merak etme
EK C2 değil mi?
Para cezası keserler diye korkuyorum.
Hocam okurken normalde askere çağrılmaması lazım. E-Devlet'te var mı bununla ilgili bir bilgi?
Yok sadece bahsettiğim mesajı attılar işte.

Ben 1 yıl kadar geç gittim ceza felan çıkmadı hatta asker kaçağı olarak yolcu otobüsünden indirip karakola götürdüler. 2 hafta içinde şubeye gideceğime dair kağıt imzaladım. Üniversite okuduğum için okul tecilimi kullandım. Sen daha 20 bile olmamışsın sorun olmaz. :D

Okul okuyorsanız okuduğunuz okulun yılına göre 2n-1 formülünde tecil veriyorlar(mesela ben lisans okuyorum 2027'ye kadar tecil verdiler). Okul okumadan da bir kere tecil verebiliyorsun. Ben almıştım. Sanırım 2-3 yıl veriyorlar(arkadaşım 6 yıl aldı neye göre veriyorlar bilmiyorum).Polis seni çevirir ve tutanak tutarsa belli bir sayıdan sonra ceza yazmaya başlıyorlar. Günlük 5 TL idi sanırım. İnternette bilgiler var araştırabilirsin.(Benim tavsiyem 4 senelik açıktan oku en az 7 sene rahatsın :) )

Geri
Yukarı