Askerlik Tecili

yasinsxdd

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim askerlik için 2028'e kadar tecilim bulunuyor. Şu anda AçıkÖğretimde kayıdım bulunuyor. Bu tecilin iptal olma gibi söz konusu var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Söz konusu. Sistem arada kafasına göre hesap kitap yapıyor. Benim elimde askerlik şubesinden aldığım 2028 sonuna kadar yazan belge var ama şu an e-Devlet'ten baktığımda 2027 sonuna kadar yazıyor. Ve asıl önemli olan şey yazan metin, tarih değil.

Metne göre öğrencilikle ilişiğim devam ettiğim sürece bahsi geçen tarih söz konusu. Ama öğrenciliğim haziran ayında bitecek. 2 ay içerisinde kendi isteğimle tecil ettirmem gerekecek. Veya daha üst seviye öğrenim ile devam edeceğim. O durumdaki kurallara hakim değilim.

Aynı şey senin için de geçerli. Lisans/önlisans okuyorsan okul bittikten sonra şubeye.

Söz konusu. Sistem arada kafasına göre hesap kitap yapıyor. Benim elimde askerlik şubesinden aldığım 2028 sonuna kadar yazan belge var ama şu an e-Devlet'ten baktığımda 2027 sonuna kadar yazıyor. Ve asıl önemli olan şey yazan metin, tarih değil.

Metne göre öğrencilikle ilişiğim devam ettiğim sürece bahsi geçen tarih söz konusu. Ama öğrenciliğim haziran ayında bitecek. 2 ay içerisinde kendi isteğimle tecil ettirmem gerekecek. Veya daha üst seviye öğrenim ile devam edeceğim. O durumdaki kurallara hakim değilim.

Aynı şey senin için de geçerli. Lisans/önlisans okuyorsan okul bittikten sonra şubeye.
Ben açık oğretim okuyorum 2 yıllık önlisans bitirdim dediğini yapmam gerekiyor mu?

Metni değiştirmişler. Önceden okulla ilişiği kesildikten sonra 2 ay içinde şubeye bildirilmeli gibi şeyler yazıyordu.

Evrakları karıştırırken elimdeki başka bir kağıda denk geldim. Onda da 2025 sonu yazıyor. Tam metni yazıyorum. Bu kağıdı elden teslim aldım, e-Devlet'ten alınandan biraz daha farklı.
Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31.12.2025 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur. Öğrenciliği sona erdiği takdirde, 2 ay içerisinde en yakın askerlik şubesine müracaat etmesi gerekmektedir.
Yoklama Çağrı Tebligatı başlıklı ikinci bir kağıt var. Metin uzun, yazmaya üşendim. Özet olarak yoklamaya şu belgeleri getir demiş.

Aklını kullanabilen (ki bildiğim kadarıyla aklını kullanamayanları askere almıyorlar) herkesin bu metinden bahsi geçen tarihin sonuna kadar değil, mezun olunana kadar tecilli olunduğunu, mezun olduğu takdirde şubeye gidilmesi gerektiğini anlayacağını düşünüyorum. Tecil işlemi e-Devlet'ten de yapılabiliyor ama 2 ay içerisinde sisteme mezun olduğunuz düşer mi bilemem.

Metni değiştirmişler. Önceden okulla ilişiği kesildikten sonra 2 ay içinde şubeye bildirilmeli gibi şeyler yazıyordu.

Evrakları karıştırırken elimdeki başka bir kağıda denk geldim. Onda da 2025 sonu yazıyor. Tam metni yazıyorum. Bu kağıdı elden teslim aldım, e-Devlet'ten alınandan biraz daha farklı.

Yoklama Çağrı Tebligatı başlıklı ikinci bir kağıt var. Metin uzun, yazmaya üşendim. Özet olarak yoklamaya şu belgeleri getir demiş.

Aklını kullanabilen (ki bildiğim kadarıyla aklını kullanamayanları askere almıyorlar) herkesin bu metinden bahsi geçen tarihin sonuna kadar değil, mezun olunana kadar tecilli olunduğunu, mezun olduğu takdirde şubeye gidilmesi gerektiğini anlayacağını düşünüyorum. Tecil işlemi e-Devlet'ten de yapılabiliyor ama 2 ay içerisinde sisteme mezun olduğunuz düşer mi bilemem.
1 sene oldu mezun olalı ben e devletten baktığımda ise 2028 e kadar ertelenmiş diyor orayı anlamadım ben

Sistem güncellenmediği içindir. Artık okul mu mezun oldu diye göstermiyor, şube mi göremiyor bilmem. Benim gidip kağıt alma sebebim de sistemde bir şeylerin gözükmemesi yüzündendi. Ben önerimi yaptım. Bir gün ayırıp gitmekle çok bir şey kaybedeceğinizi sanmıyorum.

Ben yatay geçiş yaptıktan 2 yıl sonra bile burada eski okulumu görebiliyordum mesela. Sizin de burada okuyor görünmeniz beni şaşırtmaz.

Tekrar söylüyorum. Ben askerlik şubesi çalışanı falan değilim. Okuduğumdan anladığımı size aktarıyorum. Anladıklarımın yanlış olduğunu söyleyen de çıkmadı bugüne kadar. Çıkan olursa da gülerim çünkü cümleler gayet açık. Aksiyon alıp almamak size kalmış. Ben buradakilerin lafına güvenmeyin diye dedim. İsterseniz güvenin.

Yeni konular

Geri
Yukarı