Çözüldü ASRock AB350 Pro4 düşük RAM frekansı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

halilcanaka

Decapat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Antrenör
Arkadaşlar AMD R 5 1600x işlemcim var. Daha önce 2133 MHz Dual 8x2 16 GB RAM kullanıyordum. Gskill Sniper 3200 MHz RAM aldım. Yine dual 8x2 şeklinde. Anakartımın modeli de ASRock AB350 Pro4. Anakartım 3200 MHz OC ile destekliyor ve BIOS sürümü güncel. Lakin max 2666 MHz hız ile RAM frekansını çalıştırabiliyorum. Bunun sebebi nedir ya da bildiğiniz bir çözümü var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
AMD Ryzen Master yazılımı ile dene AB350M var BIOS'tan ne yaparsam BIOS çöküyor.
Bi araştırıp deneyeyim teşekkür ederim. Arkadaşlar sorunu çözdüm. BIOS güncel ve anakart destekliyorsa yapmanız gereken tek şey A2 ve B2 slotuna takmak RAM'leri. Ben de 1 ve 3 şeklinde takılıydı. 2 ve 4 yapınca BIOS'tan 3200'e çektim ve şu an sorunsuzca çalışıyor. 1 ve 3. slotta iken 2666 MHz'den fazla çalışmamaktaydı. Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.
BIOS'tan ekranında MHz değerlerinin altında Profil 1 var onu seçerek RAM frekansınızı anakartın ve RAM'in max. desteklediği frekansa çıkarabilirsiniz. Bunu yaparak (X.M.P) aktif etmiş olursunuz.

Arkadaşlar X.M.P modunu aktif ettikten sonra değişim yapabiliyorum zaten. X.M.P ile 3200 yapmama rağmen olmuyor. Bilgisayar açıldığında 2133 gözüküyor. 2933'e çektiğimde PC mavi ekrana düşüyor hiç açılmıyor. BIOS'u en son sürüme güncelledim. Anakartım 3200'e kadar destekliyor. İşlemcimden kaynaklı frekans artmıyor. Ama aynı işlemciye sahip arkadaşlar frekans arttırabildiğini söylemiş.

AMD işlemci ve anakartlarda RAM yüzünden uyumsuzluk sorunu çok fazla yaşanabiliyor RAM'lerden tam performans alamıyorsanız iade edip başka bir markanın RAM'ini alabilirsiniz.
BİOS üzerinden olması gereken değerlere çıkarınca hata vermesi RAM den kaynaklanıyordur bulabilirseniz arkadaş vb DDR4 sistemi olan birini bulup denemelisiniz.

Overclock rekorları kıran Asrock yan sanayi olmuş hiç güleceğim yoktu.
ASRock belirttiğiniz gibi kaliteli ve güzel bir marka. Araştırıp almıştım zaten.
AMD işlemci ve anakartlarda RAM yüzünden uyumsuzluk sorunu çok fazla yaşanabiliyor RAM'lerden tam performans alamıyorsanız iade edip başka bir markanın RAM'ini alabilirsiniz.
BİOS üzerinden olması gereken değerlere çıkarınca hata vermesi RAM den kaynaklanıyordur bulabilirseniz arkadaş vb DDR4 sistemi olan birini bulup denemelisiniz.
Vatan bilgisayardan almıştım. RAM'leri iade alırlar mı? Gidip bir sorarım denerim. İşlemcisi de 3000-3200 destekleyen bir sistem bulursam dediğiniz gibi test ederim.
ASRock gibi yan sanayi anakart alırsan öyle olur tabi.
Asrock model anakartımda bulunan özellikler aynı fiyatta olan diğer firmalarda tam anlamıyla yoktu. Ya da aynı özellikte olan diğer marka anakartlar çok pahalıydı. ASRock güzel bir markadır ayrıca araştırmanızı öneririm.
İşlemcin ilk nesil ryzen olduğu için desteklemiyor olabilir. Ama genede tam emin değilim
Dediğiniz olabilir. İşlemci max. 2666 destekliyor zaten. Burada başka konu açan arkadaşlar olmuş aynı işlemcide 2933 hız aldıklarını belirtmişler ben de ondan dolayı bir çözüm aramaktayım
Her anakartta var mı bilmiyorum, ama Extreme Memory Profile (X.M.P) diye bir seçenek olması lazım. Eğer var ise, onu aktif ettiğinde sorunun çözülecektir diye düşünüyorum.

Normal frekans aralığı 2133 zaten. X.M.P kullanarak max. 2666'ya çıkartabildim. Sistem diğer seçeneklerde çalışmadı.
BIOS'tan ekranında MHz değerlerinin altında Profil 1 var onu seçerek RAM frekansınızı anakartın ve RAM'in max. desteklediği frekansa çıkarabilirsiniz. Bunu yaparak (X.M.P) aktif etmiş olursunuz.
Yaptım ama olmadı. 2666 frekans üstü çalışmadı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı