ASRock B450M-HDV 3200 MHz RAM çalışmıyor

emrecancetiner

Centipat
Arkadaşlar öncelikle herkese selam. Toplamış oldugum bilgisayar bugun geldi ve overclock işlemini bir türlü yapamadım. Sistem özelliklerim ASRock B450M-HDV R4 anakart, Ryzen 5 2600 işlemci, RX590 ekran kartı, Adata 480GB SSD ve son olarak 2X8 XPG RAM (3200MHZ). BIOS ekranında öncelikle sorunu çözmek için BIOS güncelledim su an son sürümde. RAM'leri 3200'e çektiğim zaman sistem kendını acmak ıcın 2 kere acıp kapatıyor ve sonra eski haline geri dönüyor. 2700 2900 3000 hepsini denedim fakat ne yaparsam yapayım sistem kendini sürekli 2666MHZ'te çalıştırıyor. Maalesef ne yaptıysam RAM'leri 3200 MHz'de çalıştıramıyorum Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

IMG_1815.jpgIMG_1816.jpgIMG_1817.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
XMP profil değil de CL değerini değiştirmeden sadece MHZ arttırmayı denediniz mi? Bazı RAM türleri anakart ile %100 uyumlu olmadığı için böyle sorunlar çıkabiliyor.

XMP profil değil de CL değerini değiştirmeden sadece MHZ arttırmayı denediniz mi? Bazı RAM türleri anakart ile %100 uyumlu olmadığı için böyle sorunlar çıkabiliyor.
Kardeşim öncelikle öneri için çok teşekkür ederim. Bu sorunu şans eseri çözmüş bulunmaktayım. Ramleri çıkarıp önce bi tanesini taktım. biosa giridğimde bir baktım tek rami 3200 de okuyor. Sonra onu çıkarttım diğerini taktım acaba ramdemi sorunvar diye. Oda aynı şekilde çalıştı. Sonra 2 sini birden takıp açtıgımda 3200 de ikisininde çalışıtgını gördüm. Çözümü tek tek takıp oc yapmakmış sanırım.

Kardeşim öncelikle öneri için çok teşekkür ederim. Bu sorunu şans eseri çözmüş bulunmaktayım. Ramleri çıkarıp önce bi tanesini taktım. biosa giridğimde bir baktım tek rami 3200 de okuyor. Sonra onu çıkarttım diğerini taktım acaba ramdemi sorunvar diye. Oda aynı şekilde çalıştı. Sonra 2 sini birden takıp açtıgımda 3200 de ikisininde çalışıtgını gördüm. Çözümü tek tek takıp oc yapmakmış sanırım.
Çözüldüğüne sevindim. RAM işi ne yazık ki biraz naneli iş, diğer bileşenler gibi tak-kullan olmuyor her seferinde.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı