Çözüm ASRock G41C-GS anakartta 1333 MHz RAM çalışmaması

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Bora Dere

Zettapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
32
Yer
Slytherin
Daha fazla  
Kardeşimin DDR2 RAM'lerini çıkarıp DDR3 4x2 RAM'lerle değiştirdim bugün fakat uzunca bir süre 1333 MHz'te çalıştıramadım. 1000 MHz'te sorunsuzca açılıyor, 1333 yaptım mı kafayı yiyordu. Uğraşıp çözüme ulaştım. Başlıkta test edilen anakart modeli var fakat başka (özellikle aynı seriden) anakartlarda da işe yarayabilir.

Öncelikle BIOS ekranında RAM'leri 1333 MHz'e almak için jumperlarda oynama yapmanızın gerektiğini belirten bir uyarı alıyorsunuz. Bu değişikliği yapmadan frekans kısmında 1333 MHz çıkmıyor zaten.

WhatsApp Image 2021-07-15 at 23.20.22 (1).jpeg

If you adopt DDR3 1333 pls. adjust jumper set MB before apply it.
For FSB1333 CPU: FSB1 = 2-3

Uyarı kendi kendini açıklıyor aslında. Anakarttaki FSB1 jumperı varsayılan olarak 1-2'de geliyor. Oradaki plastik parçayı çıkarıp 3 pinli yerleşkede bir pin sağa kaydırıyoruz, yani 2-3'e denk getiriyoruz.

jumper.png

Fakat tabii ki bununla bitmiyor, işimiz ne zaman bu kadar kolay oldu ki? Bundan sonra bile 1333 MHz'te sistemi açamıyoruz, zaman ve voltaj ayarlaması yapmamız gerekiyor. Voltaj kısmına RAM'in voltajını giriyoruz. Bu senaryoda sistem kendiliğinden 1.6V veriyordu, halbuki RAM'in voltajı 1.5. Voltaj ayarı aşağıda sarı dikdörtgenle belirttiğim yerde görülebilir.

WhatsApp Image 2021-07-15 at 23.20.23.jpeg

Sonrasında üstte pembe ile belirttiğim yerden zamanlamaları ayarlıyoruz. Nereye hangi değeri gireceğimizi nereden öğreniyoruz? Ben Thaiphoon Burner ile öğrendim.

Yazılımın üstteki seçeneklerinden EEPROM'un üstüne geliyoruz, "Read SPD on SMBus..." kısmından okuması için bir modül seçiyoruz ve kısa bir süre bekliyoruz. Karşımıza gelen raporun aşağı kısımlarında nabza göre şerbet, frekansa göre de zamanlama değerleri veriliyor.

Ekran görüntüsü 2021-07-15 225232.png

Biz RAM'leri 1333 MHz yaptık ama orada 1333 MHz yok, ben de gidip 667 MHz'i işaretlemişim. Neden? DDR (Double Data Rate) mantığından dolayı RAM frekansları bazı yerlerde iki ile çarpılmalı. Buradaki zamanlama değerlerini iki üstteki görselde pembe ile işaretlediğim "DRAM Timing Configuration" kısmına gireceğiz. Bu senaryoda sonuç aşağıdaki gibi olacak.

WhatsApp Image 2021-07-15 at 23.20.21 (1).jpeg

Kafanızı karıştırabilecek, TB'deki bilgilere uymayan/eksik olan iki kısım var burada.
  1. TB'de CAS yazarken burada öyle bir değer olmaması.
    1. BIOS'taki tCL yani "timing CAS Latency" değeri Thaiphoon Burner'daki CAS değeriyle aynı.
  2. TB'de RC değeri varken BIOS'ta yok.
    1. Evet, yok fakat bu sonuca olumsuz bir etki etmedi bende. Zaten yanlış bilmiyorsam bu değer elle düzenlenmesi gerekli olmayan, başka iki değerin toplamını veren bir değer. Bu bilgiden emin değilim belirttiğim üzere fakat böyle okumuştum bir yerde.
Bütün işlemler tamam. Şimdi ayarları kaydedip çıkıyor ve 1333 MHz belleklerin tadını çıkarıyoruz.

Ekran görüntüsü 2021-07-15 235040.png

Hocam merhaba. Çok teşekkür ederim bilgiler için. CPU-Z'de 398 MHz idi, 664'e çıktı ancak tRFC 107 clocks yerine 78 ayarlayamadım. Resmini bırakıyorum ve voltage 1.50 çektim Auto'dan. Yanma gibi bir durum söz konusu olur mu?

r.PNG
rr.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
...ancak tRFC 107 clocks yerine 78 ayarlayamadım.
Şu kısmı anlamadım. Sizin RAM için de 107 verilmiş, onu yapabilirsiniz. Yapmazsanız da muhtemelen sorun olmaz gerçi de, ne olur ne olmaz o değeri yapın isterseniz. Bu tarz gecikme değerlerini varsayılanın altına düşürmek genelde OC uygulanırken yapılıyor. Sorun olur mu? Dediğim gibi muhtemelen hayır.

Voltage 1.50 çektim Auto'dan.
RAM'de sorun yoksa bu da sorun olmamalı. Auto'da kaç veriyordu ki?

Maalesef Auto'da kaç voltaj verdiğini göremiyordum. BIOS'lar farklı gibi. Benim anakart G41M VS3, çok benziyor ama voltajlar görünmüyor Auto'da ve o değeri 107 yapamıyorum. Enter basıyorum, herhangi bir menü gelmiyor veya yön tuşları ile değiştiremedim. RAM'lerde bir sorun yok sanırım. Daha bir sıkıntı çıkmadı 1333 yaptığımdan beri. Umarım sıkıntı olmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı