ASRock H310, Dual-Channel RAM Destekliyor mu?

jarelity

Decapat
Bir miktar para topladım ve yeni topladığım sistemime (i5 8400 işlemci Palit Nvidia GTX Geforce 1050 Ti) Dual channel RAM takmak istiyorum. Sistemi hazır aldım ve ramin markasını bilmiyorum ancak CPU-Z indirdim RAM'im 2133 MHz, 15 CL değeri var ve DDR4. Dual channel için RAM markalarının aynı olması gerekli mi yoksa DDR4 Olması MHz ve CL değerinin aynı olması yeterli mi?

Bir de anakartım Dual-Channel RAM'i destekliyor mu? ASRock H310M-HDV Socket 1151, DDR4 2666MHz, USB 3.1 Gen1, HDMI, DVI, VGA mATX Anakart anakartım bu. Lütfen yardımcı olun.
Bu RAM'imin CPU-Z değerleri.
Ekran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNGEkran Alıntısı.PNG
Bu da anakartımın CPU-Z değerleri. Lütfen acil yardımcı olun, teşekkürler.
up

Son düzenleme:
Evet destekler. Anakartın kendi sitesinden bunu teyit edebilirsiniz.
Eki Görüntüle 334509
ASRock H310M-HDV
Çoook teşekkürler bir sorum daha olucak ben şimdi şuanki ramime baktım pek bilindik bir marka değil team group diye bir marka 2133mhz ve 15cl değeri var. Ben farklı bir markadan mesela corsair markasından 2133mhz 8gb 15cl değerli bir ram alıp taksam dual-channel olarak çalışır mı?

Hayır. RAM'lerin bire bir aynı olması gerekir.

Şu mesaj size daha iyi yardımcı olacaktır:
Öncelikle hepimizin bildiği gibi dual channel'dan sorunsuz bellek deneyimi almak için kit RAM kullanmak zorundayız. Eğer kit RAM kullanmıyorsak tek modül belleğimizin yanına aynı MHZ, CL ve voltaj değerine uygun bir bellek tercih etmeliyiz. Bunlara rağmen iki bellek arasında herhangi bir olası uyumsuzluk olabilir. Belleklerin kit olması şartını zaten koşmuştuk. Kit RAM'ler birebir aynıdır. Ama biz aynı CL, MHZ ve voltaj değerine sahip iki RAM takmıştık neden uyumsuzluk çıktı? Bunun baş sebeplerinden birisi RAM'lerin farklı bellek tipine ve kontrolcüsüne sahip olmasıdır. Bellek kontrolcülerinin ikisi birbirinden farklı olursa uyumsuzluk söz konusu olabilir.

Sorulan asıl soruya geliyorum. İki farklı MHZ ve CL değerlerine sahip iki RAM'i dual channel slotlarına taktınız. Görüntünüz geldi sistem açıldı şahane, sistem dual channel çalışıyor. İşte bu yanlıştır. Görüntü gelse bile dual channel çalıştığını kanıtlamaz. Çift kanal çalıştığını sandığınız bellekleriniz tek kanal çalışır. BIOS bellek zamanlamalarını otomatik olarak düzeltirse bellekleriniz asla ve asla çift yada dörtlü kanal olarak çalışmaz. İki RAM modülü aralarında olası bellek tipi ve bellek kontrolcüsü uyumsuzluğu bile çift kanalın çalışmasına engeldir. Ek olarak farklı voltaj değerine sahip iki RAM'i aynı anakartta çalıştıramazsınız. Sadece birincil kabul edilen slottaki bellek çalışır diğeri devre dışı kalır ama sisteme görüntü gelir. Tek bellek modülünü kullanırsınız.
Kaynak: Aynı marka ve model RAM Dual Channel olur mu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı