ASRock RX 5600XT oyun sırasında düşük performans veriyor

XxToprakMamixX

Kilopat
Daha fazla  
RAM
16 DDR4
Ekran kartı
RX 5600 XT
İşlemci
R5 3600
Arkadaşlar, bugün ikinci el ASRock RX 5600XT ekran kartı aldım. Koruma bandı üzerinde duruyor, temiz karta benziyor. Ama aygıtlar bölümünde Asus olarak gözüküyor kart, anlamadım. Arkadaşımın R5 3600 işlemcili sisteminde test edelim dedik. İlk FurMark testinde 83 derecelerde 44 FPS verdi. Sonda tam 93 derecede 90 FPS verdi. En son testte biraz daha normale döndü ve 68 derecede 105 FPS verdi.

Oyun testi için Witcher 3 Next gen denedik ve düşük, orta, yüksek ve Ultra ayarlarda FSR hem açık hem kapalı hiç fark etmeksizin tüm bu ayarlarda 58-62 FPS arası verdi ve dikey senkronizasyon kapalıydı, anlamadık. Büyük problem ise oyunu ya hiç açamamak ya da açtıktan hemen sonra komple sistemin donup kendine restart atmasıydı. Sanırım WattMan denen hatayla karşılaştık. Kartı alana kadar bilmiyordum ancak biraz araştırdıktan sonra çok çok fazla kişinin bu sorunları yaşadığını gördüm. Sizce bu kartı iade etmeye çalışayım mı yoksa bu sorunları çözebilir miyim? NVIDIA alıp rahat etmeyi ben de isterim ancak RX5600 XT'den daha güçsüz RTX 2060 bile iki bin lira fazlaya satılıyor ve bütçem çok kısıtlı. Bir yandan bu kadar güçlü kartı bırakmak istemiyorum diğer yandan da sorunlar yüzünden kullanamadıktan sonra güçlü olsa neye yarar ki diyorum, sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Öyle yapacağım hocam geri alırsa inşallah.

Hocam benimkinin de jelatini duruyor. Satıcı da kullanırken sorun yaşamamış ama bana aşırı sorun yaptı. Teknoloji öyle şans işi ki aynı ürün başkasında sapasağlamken sende çalışmayabiliyor. Bu sorun yüzünden artık FurMark'a da güvenmiyorum. FurMark'ta 3. testte bir sorun kalmadı ancak oyunlarda bir dakika bile sağlam çalışamadı kart. Para olacak direkt NVIDIA alacaksın ama işte maalesef. 3.5K'ya bulabilirsem RTX 2060 ya da 4.5K'ya RX 6600 almayı düşünüyorum. 6xxx serisinde hatalar çok azaldı diyorlar ne diyorsunuz hangisini alayım?

6000 serisi de tırt dostum. Kart olarak değil sürücü olarak adamakıllı kullanamıyorsun. NVIDIA al geç hiç uğraşma.

Hocam 6600 almaya karar vermiştim tam, şimdi yine içime kurt düştü.

Hocam bu seri de çok sürücü sorunu var. 10 kişiden 8'i yaşıyor kalan 2 kişi sorunsuz kullanıyor AMD kartlar tamamen şans. O kadar para verip bir de sürücü ile uğraşma bence. NVIDIA bir kart alıp keyfine bak bence. Ekran kartı firmalarının da gereksiz yaptığı o.c ve verdikleri saçma voltajlar yüzünden de çok sıkıntılı çalışıyor AMD kartlar. AMD kullanıyorsan şunu asla unutma. Tester oluyorsun sürücüyü onlar değil sen test ediyorsun :)

Hocam bu seri de çok sürücü sorunu var. 10 kişiden 8'i yaşıyor kalan 2 kişi sorunsuz kullanıyor AMD kartlar tamamen şans. O kadar para verip bir de sürücü ile uğraşma bence. NVIDIA bir kart alıp keyfine bak bence. Ekran kartı firmalarının da gereksiz yaptığı o.c ve verdikleri saçma voltajlar yüzünden de çok sıkıntılı çalışıyor AMD kartlar. AMD kullanıyorsan şunu asla unutma. Tester oluyorsun sürücüyü onlar değil sen test ediyorsun :)
Hocam RTX 2060 4.5-5K’ya satılıyor ve 170W çektiği oluyor. Rx6600 de aynı fiyat ama sadece 100W çekiyor ve çok daha güçlü. İnsanin eli varmıyor aynı paraya daha güçsüz bir kartı almayı, ama düzgün kullanamadıktan sonra güçlü olanı ne yapacaksın bir de öyle bir durum var işte.

Hocam RTX 2060 4.5-5K'ya satılıyor ve 170W çektiği oluyor. RX6600 de aynı fiyat ama sadece 100W çekiyor ve çok daha güçlü. İnsanin eli varmıyor aynı paraya daha güçsüz bir kartı almayı, ama düzgün kullanamadıktan sonra güçlü olanı ne yapacaksın bir de öyle bir durum var işte.

O W değerlerine ben hiç bakmıyorum artık. Sonuçta güçlü kart bunlar güç çekecek ki performans versin sana. AMD sürücü sorununu düzeltmeden kullanılmaz. Kartın potansiyelini ve performansını sırf dandik sürücü yüzünden göremiyorsun. Belki de bir yıllardır sürücülerin dandikliği yüzünden kartların %70'ini falan kullanıyor da olabiliriz. Kısıtlanıyor bu AMD kartlar sürücüler yüzünden gerçek performansını veremiyor. NVIDIA öyle değil. Sürücü kur bitti. Aç oyununu oyna. AMD'de sürekli bir sürücü test etme işlemindesin. Acaba bu iyi olur mu bunu kursam nasıl olur kafan hep orada kalıyor. Burada bir konulara bak sıkıntı yaşayanların %80'i hep AMD sistem kullananlar ya da ekran kartı AMD olanlar.

10 kişiden 8'inin 6000 serisinde sorun yaşadığı falan yoktur. Kendim adı dışında hiçbir şey bilmediğim bir adamdan Amazon Japonya ürünü RX 6600 aldım garantisi ve faturası yok, 7 ayda tek bir sorun yaşamadım. 6000 serisi 5000 serisinden çok daha sorunsuz bir seri sorun yaşamazsın diyemem tabi. En iyisi iade etme imkanı bulunarak satın almaktır. Testlerini yaparsın sorunluysa iade edersin. 2060 alacağıma bin kez 6600 alırdım.

Ayrıca forumun yarısı RX 6000 kart kullanıyor kendiniz konu açıp sorabilirsiniz sürücü sorunu çok mu diye.

10 kişiden 8'inin 6000 serisinde sorun yaşadığı falan yoktur. Kendim adı dışında hiçbir şey bilmediğim bir adamdan Amazon Japonya ürünü RX 6600 aldım garantisi ve faturası yok, 7 ayda tek bir sorun yaşamadım. 6000 serisi 5000 serisinden çok daha sorunsuz bir seri sorun yaşamazsın diyemem tabii. En iyisi iade etme imkanı bulunarak satın almaktır. Testlerini yaparsın sorunluysa iade edersin. 2060 alacağıma bin kez 6600 alırdım.

Ayrıca forumun yarısı RX 6000 kart kullanıyor kendiniz konu açıp sorabilirsiniz sürücü sorunu çok mu diye.

Senin sorun yaşamamış olman o kartların o serilerin sorunsuz olduğu anlamına gelmiyor. Konu açmama gerek yok ben görüyorum zaten aygıt sürücüleri bölümünü falan gezin biraz her yeni sürücü paylaşıldığın da gelen cevaplara bir bakın. RX6xxx kartım var bu sürücüyü kursam sorun olur mu ya da bu sürücüyü kurunca şu şu sorunu yaşıyorum tekrar eski sürücüye geri döndüm gibi binlerce cevap var. Sana burada hepsini atsam 10 sayfa olur bu konu. 6000 serisin de sürücü sıkıntısı çeken çok fazla insan var. En son çıkan 24.1.1 sürücüsünü kurduktan sonra oyunlar da FPS değerlerim düştü kasma ve takılma başladı diyenler var. Eski sürücü kurunca düzeliyor diyorlar. 2024 yılındayız koca firma hala sürücü sıkıntısını çözemedi. Bu kartlara dünya para veriliyor ve zaten zor ulaşıyoruz ekonomik sebeplerden dolayı bir de bu sürücü sorunları da olunca insan soğuyor iyice.

Edit: 6000 serisi kartı olan arkadaşım şu an 22.11.1 sürümünü kullanıyor hala güncel sürümler de sıkıntı yaşıyor ve hala stabil değil o kadar diyeyim sana. Sistemi de yeterli olduğu halde AMD'nin dandik sürücüsü yüzünden oynadığı her oyunda kasma takılma ani droplar yaşıyor. Oyunları da M.2 SSD'de kurulu. HDD olsa hadi neyse de. Ortak arkadaşımızdan NVIDIA kart alıp denedik aynı sistem de en ufak sorun yaşamadık. AMD'nin sürücü sorununu cidden çözmesi gerekiyor artık yazılım bölümünde ki elemanlarını falan değiştirecek ya da şu anki yazılımcılara ekstra ücret vs verip daha iyi bir şeyler yaptıracak. Yoksa düzelmez.

Öyle yapacağım hocam geri alırsa inşallah.

Hocam benimkinin de jelatini duruyor. Satıcı da kullanırken sorun yaşamamış ama bana aşırı sorun yaptı. Teknoloji öyle şans işi ki aynı ürün başkasında sapasağlamken sende çalışmayabiliyor. Bu sorun yüzünden artık FurMark'a da güvenmiyorum. Furmark'ta 3. testte bir sorun kalmadı ancak oyunlarda bir dakika bile sağlam çalışamadı kart. Para olacak direkt nvidia alacaksın ama işte maalesef. 3.5K'ya bulabilirsem Rtx 2060 ya da 4.5K'ya RX 6600 almayı düşünüyorum. 6xxx serisinde hatalar çok azaldı diyorlar ne diyorsunuz hangisini alayım?
Satıcı ne der bilmiyorum ama sapasağlam çalışan kart bir anda böyle teklemeye başlamaz diye düşünüyorum.
Bende de tek fanlı 1660Ti vardı mesela sıcaklık durumu gözüme takılıyordu hep 5600XT'ye geçerek rahat ettim. Umarım siz de kendinize uygun bir kart bulursunuz.

Rakamların abartı olduğunu düşünüyorum. 10 kişiden 8'i sorun yaşıyor demek nasıl çok büyük bir iddia.

O W değerlerine ben hiç bakmıyorum artık. Sonuçta güçlü kart bunlar güç çekecek ki performans versin sana. AMD sürücü sorununu düzeltmeden kullanılmaz. Kartın potansiyelini ve performansını sırf dandik sürücü yüzünden göremiyorsun. Belki de bir yıllardır sürücülerin dandikliği yüzünden kartların %70'ini falan kullanıyor da olabiliriz. Kısıtlanıyor bu AMD kartlar sürücüler yüzünden gerçek performansını veremiyor. NVIDIA öyle değil. Sürücü kur bitti. Aç oyununu oyna. AMD'de sürekli bir sürücü test etme işlemindesin. Acaba bu iyi olur mu bunu kursam nasıl olur kafan hep orada kalıyor. Burada bir konulara bak sıkıntı yaşayanların %80'i hep AMD sistem kullananlar ya da ekran kartı AMD olanlar.
Aynı şekilde kartların performansının %70'ini kullanıyor olmak filan yazmışsınız komik oluyor sonuçta kartın performans değerleri belli.
Sıkıntı yaşayanların %80'i AMD derseniz olabilir derim ona bakmak lazım ama burada da sıkıntı yaşayanların %80'i AMD olmasıyla AMD kullananların %80 sıkıntı yaşama şansı bir değil. Diyelim 100bin kişi AMD 100Bin kişi Nvidia kullanıyor. AMD'de 1000 sorun olduysa Nvidia 250 sorun yaşayan çıkabilir buna bir şey demem.

Son düzenleme:
Satıcı ne der bilmiyorum ama sapasağlam çalışan kart bir anda böyle teklemeye başlamaz diye düşünüyorum.
Bende de tek fanlı 1660 Ti vardı mesela sıcaklık durumu gözüme takılıyordu hep 5600XT'ye geçerek rahat ettim. Umarım siz de kendinize uygun bir kart bulursunuz.

Rakamların abartı olduğunu düşünüyorum. 10 kişiden 8'i sorun yaşıyor demek nasıl çok büyük bir iddia.

Aynı şekilde kartların performansının %70'ini kullanıyor olmak filan yazmışsınız komik oluyor sonuçta kartın performans değerleri belli.
Sıkıntı yaşayanların %80'i AMD derseniz olabilir derim ona bakmak lazım ama burada da sıkıntı yaşayanların %80'i AMD olmasıyla AMD kullananların %80 sıkıntı yaşama şansı bir değil. Diyelim 100bin kişi AMD 100bin kişi NVIDIA kullanıyor. AMD'de 1000 sorun olduysa NVIDIA 250 sorun yaşayan çıkabilir buna bir şey demem.

Hocam ben gördüğümü bilirim. Bende birçok forumun YouTube kanalları mevcut. Takip ediyorum. Forumlarda da çok görüyorum tabii ki de AMD'de neredeyse sorun yaşamayan kimse yok. Genel sıkıntı hep sürücü. NVIDIA daha stabil bu konuda. Eskiden NVIDIA sürücüleri kötü AMD iyiydi şimdi tam tersine döndü iş. Bir de şu var bu adamlar sence neden NVIDIA rakibi karttan 20-30 FPS fazla aldığı halde rakibinden daha ucuza satılıyor? Sıkıntı bu aslında. Sürücü sıkıntısı olduğu için adamlar ucuza satıyor. Millette fiyat performans diyerek alıyor ama adamakıllı kullanamadıktan sonra ne yapayım o fiyat performans kartı. Size emin olun 100 tane link atarım sorun yaşayanları gösteririm ama müsait değilim pek. Sadece forumları dolaşın teknik yardım, aygıt ve sürücüler kısımlarını biraz gezinin AMD kart alıp sürücü sorunu yaşamayan çok az. Herkes NVIDIA alacağım diyor. Steam verilerinde mesela insanlar hep pahalı da olsa NVIDIA kart kullanıyor AMD kart kullanan çok az. Buradan pay biçin. Bu zamana kadar elime bir sürü AMD kart geçti aynı sistem de NVIDIA kartta kullandım AMD kadar sorun yaşatanını görmedim. Sürücüyü geçtim artık FPS yüksek bile gösterse oyun akmıyor hiç akıcılık yok aynı sisteme NVIDIA kart takıyorum gayet akıcı oynatıyor. Şu sıkıntıları çözseler aslında iyi olacak ama işlerine gelmiyor.

Mesela bu arkadaş RX 6650 ile neden güncel sürücü değil de 23.8.1 sürücüsünü kullanmak zorunda kalsın ki?

Son düzenleme:
Hocam ben gördüğümü bilirim. Bende birçok forumun YouTube kanalları mevcut. Takip ediyorum. Forumlarda da çok görüyorum tabii ki de AMD'de neredeyse sorun yaşamayan kimse yok. Genel sıkıntı hep sürücü. NVIDIA daha stabil bu konuda. Eskiden NVIDIA sürücüleri kötü AMD iyiydi şimdi tam tersine döndü iş. Bir de şu var bu adamlar sence neden NVIDIA rakibi karttan 20-30 FPS fazla aldığı halde rakibinden daha ucuza satılıyor? Sıkıntı bu aslında. Sürücü sıkıntısı olduğu için adamlar ucuza satıyor. Millette fiyat performans diyerek alıyor ama adamakıllı kullanamadıktan sonra ne yapayım o fiyat performans kartı. Size emin olun 100 tane link atarım sorun yaşayanları gösteririm ama müsait değilim pek. Sadece forumları dolaşın teknik yardım, aygıt ve sürücüler kısımlarını biraz gezinin AMD kart alıp sürücü sorunu yaşamayan çok az. Herkes NVIDIA alacağım diyor. Steam verilerinde mesela insanlar hep pahalı da olsa NVIDIA kart kullanıyor AMD kart kullanan çok az. Buradan pay biçin. Bu zamana kadar elime bir sürü AMD kart geçti aynı sistem de NVIDIA kartta kullandım AMD kadar sorun yaşatanını görmedim. Sürücüyü geçtim artık FPS yüksek bile gösterse oyun akmıyor hiç akıcılık yok aynı sisteme NVIDIA kart takıyorum gayet akıcı oynatıyor. Şu sıkıntıları çözseler aslında iyi olacak ama işlerine gelmiyor.

Mesela bu arkadaş RX 6650 ile neden güncel sürücü değil de 23.8.1 sürücüsünü kullanmak zorunda kalsın ki?

Ben yaşamadım.

Geri
Yukarı