ASRock X570 Taichi RAM XMP sorunu

can6prmk

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Anakartım: ASRock X570 taichi AM4. (BIOS güncel 06/11/2020)
RAM: G.Skill Trident Z Neo 4x8GB 3600MHz CL11.

Merhabalar, RAM'lerimi 3600MHz'de stabil çalıştırmak istiyorum. Ama kayıtlı gelen profille ya da manuel olarak hiçbir şekilde 2133MHz üzerinde çalıştıramadım. Anakart 3.nesil Ryzen işlemcimle 3200MHz'e kadar OC olmadan destekliyor. Ama ne yaparsam yapayım XMP'yi açıp frekansı değiştirdiğimde restart sonrası açılmıyor ve kayıtlı ayarları silip frekansı 2133'e çekip sonra açılıyor. Anakart ve işlemcimi daha önce MSI B450 Tomahawk Max anakartımda sorunsuz çalıştırıyordum. Ancak ne zamanki X570'e geçtim bu RAM sorununu çözemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Ryzen 5000 serisi için gelen BIOS güncellemeleri hala kararlı değil. Sanki BETA sürüm bir BIOS'a benziyor gibi kullandığınız sürüm. Başka BIOS versiyonları ile denemiş miydiniz önceden?

Ryzen 5000 serisi için gelen BIOS güncellemeleri hala kararlı değil. Sanki BETA sürüm bir BIOS'a benziyor gibi kullandığınız sürüm. Başka BIOS versiyonları ile denemiş miydiniz önceden?
Bu sorunun olabileceğini düşünüp eski versiyonları denemedim açıkçası. Ama anakartı aldığımda 5000 güncellemesi öncesi 3.20 versiyonu yükledim. Sonra 3.40 ile 5000 serisi için güncelleme geldi. Geçen haftaya kadar 3.60 vardı. Geçen haftada 3.61 versiyonuna güncelledim. Hiçbirinde 3600MHz çalıştıramadım maalesef. BETA versiyonları yüklemedim.

Şuan BETA olarak
3.62 (Enhance AMD Ryzen 5000 CPU performance) ve
3.67 (Support DRAM voltage over 1.8V.) versiyonları var.

Şu ana kadar bütün durumlar olması gerekirmiş gibi duruyor. Alakasız olabilir belki ama PSU nedir? Ve anakart CPU girişleri 8+4 olarak gördüm. 8+4 her ikisi de bağlı mı?

PSU'm Corsair AX860 işlemci soketlerinden sadece 8 pin takılı çünkü işlemcim şuan R5 3600 olduğu için 8 pin yeterli gelecektir. Üst seviye işlemcilerden dolayı +4 kısmı mevcuttur.

Zaten 8 pin üst seviye işlemcilere de yetiyor eğer O.C. yapılmayacaksa fakat takıp denemekte fayda var. Hatta hep takılı kalmasında bir zarar yok. PSU'nuzda varsa deneyebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı