ASRock X570 Taichi RAM XMP sorunu

can6prmk

Hectopat
Yer
Antalya
Daha fazla  
Anakartım: ASRock X570 taichi AM4. (BIOS güncel 06/11/2020)
RAM: G.Skill Trident Z Neo 4x8GB 3600MHz CL11.

Merhabalar, RAM'lerimi 3600MHz'de stabil çalıştırmak istiyorum. Ama kayıtlı gelen profille ya da manuel olarak hiçbir şekilde 2133MHz üzerinde çalıştıramadım. Anakart 3.nesil Ryzen işlemcimle 3200MHz'e kadar OC olmadan destekliyor. Ama ne yaparsam yapayım XMP'yi açıp frekansı değiştirdiğimde restart sonrası açılmıyor ve kayıtlı ayarları silip frekansı 2133'e çekip sonra açılıyor. Anakart ve işlemcimi daha önce MSI B450 Tomahawk Max anakartımda sorunsuz çalıştırıyordum. Ancak ne zamanki X570'e geçtim bu RAM sorununu çözemedim. Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Sisteminizde başka depolama birimi var mı? Samsung NVMe SSD'yi çıkarıp deneyebilirsiniz.
Yurt dışı forumlarda da Samsung NVMe'lerden bu sorun olduğunu okudum. Corsair MP510'a geçince bu sorun düzeldi yazan vardı. Disk ve SSD dolu var da üşengeçliğimden daha onu denemedim. Ama en kısa zamanda deneyeceğim ve gerçekten bundansa çok gülerim.
Bu ay gelen BIOS 4.10'da da durum değişmedi. Bios ile hiçbir çözüm olmuyor maalesef

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı