ASRock X670e Pro RS sistemde RAM'lerin çift kanal çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır?

Kastanbolu

Kilopat
İşlemci
7600
Merhaba. ASRock X670e Pro RS anakarta sahibim.

G.Skill 6000MHz CL30 RAM'ini satın aldım 16x2 olmak üzere ve anakartta 2. ve 4. slotlara montajını gerçekleştirdim. Önceki MSI B450 Tomahawk anakartım da öyleydi çünkü açılış ekranında buraya tak diye uyarıyordu.

Bu anakartta herhangi bir uyarı ile karsılaşmadım. Dual channel kullanıp kullanmadığımı nasıl idrak ederim?

cou z.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
4x32 bit yazması gerekiyor fakat CPU-Z yanlış gösteriyor. Doğru slotlara taktığından 2×2×32 bit şeklinde çalışmak zorundalar.

2X16 onu yanlış belirtmişim 2 tane 16 GB'dan oluşan RAM var.

4x32 bit yazması gerekiyor fakat CPU-Z yanlış gösteriyor. Doğru slotlara taktığından 2×2×32 bit şeklinde çalışmak zorundalar.
Anakartıma göre takılış şekli doğru değil mi montajım?

Anakart kullanım kılavuzunda A2/B2 olarak yazılmış, doğru slotlara yerleştirilmiş; Başka bir programla(AIDA64 HWiNFO vb) teyit etmeyi deneyin.

CPU Z göre yanlış mı Dual olarak çalışmıyor mu demek istiyor bana?

2X16 onu yanlış belirtmişim 2 tane 16 GB'dan oluşan RAM var.

Anakartıma göre takılış şekli doğru değil mi montajım?

CPU Z göre yanlış mı Dual olarak çalışmıyor mu demek istiyor bana?

Doğru takmışsın. DDR5 yapısı gereği 1 modül kendi içinde 2x32 bit şeklinde Dual Channel çalışıyor, DDR4 ise 1x64 bit. İki modülü slotlara doğru yerleştirdiğinde 2x2x32 bit veya 4x32 bit şeklinde çalışır. CPU-Z yanlış gösterdiğinden kafaya takılacak bir şey yok. Olması gerektiği gibi çalışıyor.

Doğru takmışsın. DDR5 yapısı gereği 1 modül kendi içinde 2x32 bit şeklinde Dual Channel çalışıyor, DDR4 ise 1x64 bit. İki modülü slotlara doğru yerleştirdiğinde 2x2X32 bit veya 4x32 bit şeklinde çalışır. CPU-Z yanlış gösterdiğinden kafaya takılacak bir şey yok. Olması gerektiği gibi çalışıyor.

2. ve 4. slot demiştim görsel de bırakayım içimde şüphe kalmasın belki tersten 2 ve 4 diyorum sanılmıştır.
Bu şekilde duruyor RAM'ler anakart da.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-12-24 at 14.05.20.jpeg
    WhatsApp Image 2023-12-24 at 14.05.20.jpeg
    80,5 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı