AsRock Z77 Fatal1ty Pro 2 RAM slotu çalışmama sorunu

Euphrates

Hectopat
Yer
Adıyaman
Daha fazla  
Meslek
Mühendis
Selamlar.
AsRock Z77 Fatal1ty Pro Motherboard | Intel i5 3570K
Dün akşam itibariyle yeni aldığım işlemci suğutucu montajım için RAM'leri söktüm.
Sistemi topladım.
Anakartımda debug led göstergesi var ve orada 55 uyarısı yazıyordu, 4 defa kısa dıt sesi verip kapanıyordu bilgisayar.
Kitaçıkta yazdığına göre 55 kodunun anlamı RAM Not Installed
Sistemi komple dağıttım, BIOS pilini çıkardım, prizdeki topraklamaya dokundum iyice (statik elektriğe karşı) montajı lastik eldivenle yaptım. Bütün parçaları dağıttım ve sadece anakart+işlemci+PSU olacak şekilde topladım. Hiçbir şey bağlamadım sisteme uzay kasa olarak çalıştırdım.
Deneme yanılma yöntemiyle anakart üzerinde bulunan 4 soketten sadece baştaki iki tanesi çalışıyor.
RAM'lerimi bu iki slota taktım. Dual olarak kullanamıyorum. RAM'ler single çalışıyor.
Bu çalışmayan 2 slotu düzeltebilir miyim? 2 slot çalışmazsa dual channel kullanamayacağım. Olur da bir gün anakartı satmak istersem bu fiyatını olumsuz etkileyecek.
Düzeltme mümkün olmadığı takdirde RAM'ler single olarak çalışırsa performans kaybı yaşar mıyım?

Recep ve Ali beyin yorumlarını merakla bekliyorum. Forumda benzer konuları okudum ama net bir çözüm bulamadım. Yazılanları da zaten uygulamış vaziyetteyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı