Çözüldü Assasin Creed Syndicate Konuşma sesleri gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Sorunu çözdüm belki yararlanmak isteyen arkadaşlar olur diye paylaşıyorum.
Windows 8
1. From Desktop View, hold the Windows key on your keyboard and hit C on the keyboard as well.
2. Click Settings, and then Control Panel.
3. Choose Hardware and Sound.
4. Choose Sound.
5. Select the correct audio device and ensure it is set as the default.
6. With the device still selected, click Properties.
7. On the Advanced tab, ensure the Default Format is set correctly for your device. Typically, this will be "2 channel, 16 bit, 44100 Hz (CD Quality)" or "2 channel, 16 bit, 48000 Hz (DVD Quality)" setting. Click OK to apply these settings.
8. With the device still selected, click Configure.
9a. Ensure the Audio Channels is set to Stereo and click the Test button. You'll hear sounds play across your left and right speakers.
9b. If you select another setting here, such at 5.1 Surround sound, and click Test, but do not hear sound across all of your speakers, then the sound card or speakers you have do not support this audio channel type or are not plugged in correctly.
10. Click Next to continue through this Speaker Setup window until you receive a Finish button.
11. Click OK to save these settings and close the window.
Yabancı bir sitede buldum.
Screenshot_20200317_024443.jpg

Ses ayarları kısmından voice volume'un full olduğundan emin olun. Eğer olmuyorsa, oyunu tekrardan yüklemeyi, veya WTC'nin de belirttiği gibi oyunun kendi DirectX'ini kurmayı deneyebilirsiniz. Oyun orijinal ise dosya bütünlüğü kontrolü de yapabilirsiniz.

Başka bir ses aygıtı kullanmayı denediniz mi? Çok düşük bir ihtimal olsa da kulaklık veya başka bir ses aygıtı denemekte yarar var. Fakat sorunun ses aygıtı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Oyunu baştan yüklemeniz gerekebilir.
Oyunu baştan yüklemek yerine silerim bir daha indirmem. 1 mb/sn download ile 40 GB.... Ömür törpüsü vallahi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı