Assassin's Creed serilerini sırayla oynamak önemli mi?

BlueGoldRS

Hectopat
Assassin's Creed serisine başlamayı planlıyorum hangi sırayla oynanmalı veya sırayla oynamak gerekli değil mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ezio'yu oynattığımız oyunlarda bazen ilk oyuna atıflarda bulunuyor (bkz. AC Revelations) ama oynamasanız da bu neymiş ya diyerek anlamayacağınız bir kısım yok. %99 olarak birbirinden bağımsız. Ama derseniz tüm hayatını bilmek isterim, AC2'de Ezio'nun suikastçiliğe giriş hikayesini, Revelations'ta yaşlanmış halini oynatıyoruz mesela.
Bu arada Rogue'yi hikayesinden dolayı tavsiye etmem. Bilgisayar için en güzel optimize edilmiş olanıdır, 2.26 işlemci, 3GB RAM ile kasmadan oynadım fakat hikaye çok başka. Oynamayanlara spoiler olmasın diye söylemiyorum.

Oyunun hikaye olarak bir bağlantısı yeni oyunlarında yok. Fakat yeni oyunlarında eski oyunlarına gönderme yapıyor. İnce birkaç bilgi paylaşılıyor o kadar.

İlk oyun serinin kemik hikayesini oluşturuyor diyebiliriz yani oyunun ana temasını anlatıyor daha çok ama çok eski olduğu için mekaniksel olarak biraz sıkabilir yeni oyuncuları yeni en azından yenilerini oynadıktan sonra ama grafiksel olarak hala fena bir oyun değil. Hemde ilk oyunda galiba Selçuklular var yolda Türkçe konuşan askerler falan görebiliyoruz.

Daha sonra ikinci oyundan itibaren Ezio Auditore'nin hikayesi başlıyor bu karakter belki de serinin en sevilen baba karakterlerinden biri oluyor. İkinci oyun, 3. oyun (Brotherhood), 4. oyun (Revelations, Istanbul'da geçiyor) bu abimizin hikayesini doğumundan ölümüne kadar anlatıyor.

Bundan sonra çıkan oyunlar genellikle neredeyse her oyunda bambaşka hikayeler anlatıyor aradaki tek bağlantı modern zaman hikayesinin birbiri ile bağlantısı olması yani oralara sıçrayınca noluyor lan tepkisi verebilirsiniz ama o kadar da önemli değil aslında. Tabi bazı ana karakterlerin geçtiğimiz oyunlarla bağlantısı olabiliyor yine mesela o şu eski oyundaki karakterin torunuymuş diye ama dediğim gibi çokta önemli bir nokta değil.

Hele son 2 oyun (Origins ve Odyssey) tamamen başka bir yöne gidiyor. Daha çok RPG elementleri ağır basan oyunlar bunlar ama şahsen benim favorilerim arasında.

Hele son 2 oyun (Origins ve Odyssey) tamamen başk bir yöne gidiyor. Daha çok RPG elementleri ağır basan oyunlar bunlar.
Çünkü insanlar suikastçilik roleplayi yapmaktan bıktı artık. Suikast RP'si yapabilecekleri bir ton AC oyunu var. Bence Origins, Odyssey ve Valhalla gibi oyunlarla serinin yapısının değiştirilmesi çok doğru oldu.

Yeni konular

Geri
Yukarı