Astım geçer mi?

xCheesy99

Decipat
Makaleler
2
Yer
Sweet Home Alabama
Küçük yaşlarda sanırım bir astım hastasıydım. Şu ağıza sıkılan ilaçları kullanıyordum. Sürekli buhar tedavisi oluyordum hastanelerde. Şimdi yaşım büyüdü biraz, yani 14 yaşındayım. Bol bol sporumu yapıyorum. Genelde hiç tetikleyici bir durum olmuyor. Nefes alabiliyorum rahatça. Ama yine de bir endişem oluyor. İlerleyen yaşlarda spor yapmama engel olur mu? Veya korona virüsüne yakalanırsam çok ağır mı geçer?

Astım, özellikle de çocukluk çağında, geçici bir durum olarak karşımıza çıkabiliyor. Özellikle ailenizde başka insanlarda yoksa, alerjik bir bünyeye sahip değilseniz geçici olma şansı daha yüksek.

Astım COVID açısından riskli olabilecek bir hastalık ancak bu konuda yeterli veri yok. Yapılan çalışmaların önemli bir kısmında herhangi bir ek risk bulunamamış. Birkaç çalışmada ise astım hastası yetişkinlerde hastalık seyrinin biraz daha ciddi olabildiğinden bahsediliyor. Ancak sizin hem yaşınız küçük, hem de anlattığınız kadarıyla uzun süredir atağınız olmamış, ilaç kullanma ihtiyacınız olmamış. Bahsedilen astım hastaları genelde düzenli ilaç kullanan, astım kötüleşmesi atakları geçiren orta ve ciddi hastalar. Sizin özel olarak korkmanıza gerek yok, kendinize biraz daha fazla dikkat edin sadece. Maske kullanımınıza, el hijyeninize dikkat edin.

Okulların açılacağı da düşünüldüğünde bir Çocuk Göğüs Hastalıkları hekimine gidip muayene olun lütfen. En güncel ve doğru bilgilendirmeyi onlar yapar.

Geri
Yukarı