Astrofotoğraçlık için kamera tavsiyesi

mikailll

Decapat
Daha fazla  
Astrofotoğraçılığa başlamak istiyorum. Özellikle ay fotoğrafları çekmeyi seviyorum. Samanyolu gibi benim için şu anlık inanılmaz kareler yakalayabileceğim şeyler çekebilmek güzel olurdu. Kameralar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyorum. Yaza doğru bir kamera almayı düşünüyorum fakat hangi marka modeli alacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Kamera, lens ve bunu yaparken neler yapmam gerektiği hakkında tavsiyelerinizi bekliyorum.

Öncelikle çözünürlük olarak 24MP civarı bir kamera almanız avantaj sağlayacaktır. Sonrasında ay çekmek için tele objektif almanız lazım. Samanyolu çekmek için de geniş açı lens gerekiyor. Tasiyem 70-300mm veya 100-400mm tele lens. Geniş açı olarak da 12-14-16mm F2.8 veya F4 lens alırsanız seti tamamlarsınız. Ama en önemlisi temek fotoğraf eğitimi ve Astro fotoğraf eğitimi veya öğretici videoları izleyin. Apsc sensörlü makine alırsanız daha ekonomik olur. Full frame modeller çok pahalı şu an.

Arkadaşımın da söylediği gibi Full frame makineler hem maliyetli hem de 1 sensör çarpanından dolayı alacağınız lenslerin maliyetini de arttıracaktır bütçenizi söylerseniz çok daha doğru tavsiyeler verebilirim. :)

Arkadaşımın da söylediği gibi Full frame makineler hem maliyetli hem de 1 sensör çarpanından dolayı alacağınız lenslerin maliyetini de arttıracaktır bütçenizi söylerseniz çok daha doğru tavsiyeler verebilirim. :)

En fazla 10k ama sadece kamera değil, sadece kamera bazında 6K taş çatlasa 7k
Öncelikle çözünürlük olarak 24MP civarı bir kamera almanız avantaj sağlayacaktır. Sonrasında ay çekmek için tele objektif almanız lazım. Samanyolu çekmek için de geniş açı lens gerekiyor. Tasiyem 70-300mm veya 100-400mm tele lens. Geniş açı olarak da 12-14-16mm F2.8 veya F4 lens alırsanız seti tamamlarsınız. Ama en önemlisi temek fotoğraf eğitimi ve Astro fotoğraf eğitimi veya öğretici videoları izleyin. Apsc sensörlü makine alırsanız daha ekonomik olur. Full frame modeller çok pahalı şu an.

Kusura bakmayın biraz geç gördüm. Cevabınız için teşekkür ederim. Apsc ile Full frame arasındaki fark nedir?

En fazla 10k ama sadece kamera değil, sadece kamera bazında 6K taş çatlasa 7K.

Kusura bakmayın biraz geç gördüm. Cevabınız için teşekkür ederim. Apsc ile Full frame arasındaki fark nedir?

Full frame makineların sensör boyutu apsc sensörlere göre daha büyüktür imaj kalitesi ve renk derinliği daha iyidir ama apsc ye göre hem gövde hem de lens bazlı daha pahalıdır. Ayrıca sizin konunuza gelirsek, apsc gövdelerle 400mm bir lens kullanacağınız örnek verirsek 600mm olarak kullanırsınız çünkü sensör boyutu küçük olduğu için 1.6 çarpanla kullanacaktır.

Makine değilde lens önerebilirim. Makine sizin tercihinize kalmış.
Samyang 24mm 1.4 (2.8'de mükemmel keskinlik ve koma performansı iyidir)
Samyang 14mm 2.4
Samyang 135mm F2
Bunlar Manuel Fokus olup optik kalitesi fiyat performans ürünlerdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Makine değil de lens önerebilirim. Makine sizin tercihinize kalmış.
Samyang 24mm 1.4 (2.8'de mükemmel keskinlik ve koma performansı iyidir)
Samyang 14mm 2.4
Samyang 135mm F2
Bunlar Manuel Fokus olup optik kalitesi fiyat performans ürünlerdir.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Cevabınız için teşekkürler

Geri
Yukarı