Astronomi için dürbün önerisi

Bga012

Picopat
Selam. Dürbün alacağım bu konuda bilgili arkadaşlar varsa maksimum 2 bin liraya kadar ürün önerebilir mi? Dürbünlerin özelliklerini biliyorum fakat marka bilgim yok. Marka ve model şeklinde önerebilecek var mıdır? Amatör olarak başlayacağım arkadaşlar önerilerinizi bekliyorum.

@Bga012 böyle bir dürbünle gözlem uzaklığı açısından istediğinizi elde edebilirsiniz. Bu modelin de boyu yaklaşık 30 santimetre, ağırlığı da 1,5 kilogrammış. Bu dürbünü de sabitlemeniz önemli, yoksa titreşimden hiçbir şey göremezsiniz.

@Bga012 böyle bir dürbünle gözlem uzaklığı açısından istediğinizi elde edebilirsiniz. Bu modelin de boyu yaklaşık 30 santimetre, ağırlığı da 1,5 kilogrammış. Bu dürbünü de sabitlemeniz önemli, yoksa titreşimden hiçbir şey göremezsiniz.
Sizin öneriniz nedir benim kafam çok karıştı ya kusura bakmayın sizi de yoruyorsam pişman olacağım bir tercih yapmak istemiyorum.

Sizin öneriniz nedir benim kafam çok karıştı ya kusura bakmayın sizi de yoruyorsam pişman olacağım bir tercih yapmak istemiyorum.

Şu resim, 15x70 bir dürbünle Satürn'ü nasıl görebileceğiniz;

Saturn.jpeg

Şu da 10x50 ile;

Saturn2.jpeg

Aradaki farka göre bakılabilir ki ilk resimdeki gibi temiz bir görüntü için biraz uğraşmak gerekebilir.

Zannımca, ufaktan öğrenme maksatlı daha düşük bir şeyle başlayıp sonrasında imkan dahilinde daha yüksek bütçe ayırmak daha iyi olur.

Şu resim, 15x70 bir dürbünle Satürn'ü nasıl görebileceğiniz;

Eki Görüntüle 1876472

Şu da 10x50 ile;

Eki Görüntüle 1876474

Aradaki farka göre bakılabilir ki ilk resimdeki gibi temiz bir görüntü için biraz uğraşmak gerekebilir.

Zannımca, ufaktan öğrenme maksatlı daha düşük bir şeyle başlayıp sonrasında imkan dahilinde daha yüksek bütçe ayırmak daha iyi olur.
Alabileceğim en uygun 10x50 dürbün Konus mu hocam?

@Bga012 daha ucuzu da var tabii Nikula'nın da 10x50 modeli 800 TL civarında ama marka hakkında bir bilgim yok. Konus Vue WA'yı kıyaslayabileceğiniz Celestron Upclose G2 olabilir sanırım, o da 1300 TL seviyelerinde.

@Bga012 daha ucuzu da var tabii Nikula'nın da 10x50 modeli 800 TL civarında ama marka hakkında bir bilgim yok. Konus Vue WA'yı kıyaslayabileceğiniz Celestron Upclose G2 olabilir sanırım, o da 1300 TL seviyelerinde.
Hocam şöyle bir ürün buldum ama ne düşünüyorsunuz?
Dolap’ta keşfettiğime bak!

@Bga012 işe yarar gibi duruyor. Sadece 8x60 olması sebebiyle çevresel ışıktan biraz daha fazla etkilenebilir. Daha karanlık bir ortamda daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı