Asus AI Suite 3 Otomatik Overclock

alpknkc

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
ASUS TUF B450M-Plus GAMİNG anakart ve Ryzen 5 2600X işlemci kullanıyorum. Ayrıca Cooler Master Masterliquid Lite 120 sıvı soğutma kullanıyorum. Aslında O.C yapmak gibi bir niyetim yok. Ama yaşadığım bazı sorunlar var.

İlki voltaj dalgalanması sebebiyle boştayken bile anlık 10 derecelik sıcaklık fırlaması oluyor. İşlemci boşta 50 derece gibi bir değerdeyken bir an da voltaj yükseliyor ve 60 dereceye çıkıyor. Yavaş yavaş düşüyor sonra. Hemen hemen 30 saniyede bir yapıyor bunu ve anlık olarak fan hızlanıp yavaşlıyor sürekli.

İkinci neden ise sıcaklık ve oyunlarda yaşadığım FPS Drop konusu. Örneğin Battlefield 5'de 68-70 derece arasında çalışıyor işlemci. Oyun içerisinde ara sıra menüde ise yoğun olarak takılmalar yaşıyorum. Aida64 testinde ise 80 derecenin üstüne çıkıyor.

İşlemci sürekli olarak boşta ya da yük altında bir dalgalanma yaşıyor. Hem voltaj hem GHz hem de sıcaklık olarak. AI Suite 3 de otomatik O.C seçeneğini seçtim ama hiç videolarda izlediğim gibi deneye deneye kendince bir ayar yapmadı. Basar basmaz PC reset attı ve 3.8 GHz hızda 1.270 civarı bir voltaj değerinde çalışmaya başladı. Dalgalanma bir nebze azalmış olsa da bu şekilde Aida64 testinde yine 80 derecenin üstüne çıktı.

Sorun nerede anlamış değilim. O.C konusunda amacım uç GHz değerlerine çıkmak değil, stabil bir şekilde çalışmasını sağlamak. Ama bir türlü beceremedim. Soğutucunun montajını ve macununu defalarca kontrol ettim onda bir sorun yok. Ama işlemci boşta 50 dereceyle çalışırken soğutucu hızını %100 yapsam dahi sıcaklık hiç düşmüyor. Normal halde 1000RPM ile çalışırken %100 yapınca 2300RPM'e çıkıyor fan hızı. Ama neden hiçbir sıcaklık düşüşü olmuyor anlamadım.
IMG_20190712_212137.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı