ASUS anakartın BIOS'u bozuk mu?

KnoXroLinG

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. Sarı siteden bir anakart aldım. İlk çalıştırıyorum çalışıyor ışıkları geliyor sonra bir anda kapanıp bir daha çalışıyor öyle gidiyor sonra American Megatrends yazısı çıkıyor F1 yapıp BIOS'a yolluyor BIOS da saatin yanlış olduğunu gördüm 2016'dan geliyor hiçbir ayar yapamadan F10 yapıp çıkıyorum b ASUS yazısı çıkıyor kapanıp bir daha açılıyor sonra çalışıyor sorunsuz masaüstünde internete bağlandığı zaman saat düzeliyor sizce anakart bozuk mu yoksa bir küçük ayarlaması mı var?

Hocam anakart üzerinde ki BIOS pili hakkı rahmetine kavuşmuştur. Bu yüzden tarih saati sürekli olarak sıfırlayıp, masaüstünde otomatik ayarlamaya çalışır. Bir BIOS pili alıp eski pili yuvadan çıkartıp çözebilirsiniz. Tabi başka bir sorunu yoksa ama şuan görünen pil hakkı rahmetine kavuşmuş.

Hocam anakart üzerinde ki BIOS pili hakkı rahmetine kavuşmuştur. Bu yüzden tarih saati sürekli olarak sıfırlayıp, masaüstünde otomatik ayarlamaya çalışır. Bir BIOS pili alıp eski pili yuvadan çıkartıp çözebilirsiniz. Tabii başka bir sorunu yoksa ama şu an görünen pil hakkı rahmetine kavuşmuş.

Eski anakartın BIOS pilini taktım sonuç yine aynı acaba eskisidemi bitmiş yarın bir BIOS pili alıp deneyeyim o zaman.

Hocam RGB LED kumandasında bir BIOS piliyle aynı pil var ama CR2025 yazıyor üstüne anakarttaki CR2032 CR2025 taksam sorun olur mu?

Şimdi bunu araştırdım baştaki "20" mm cinsinden pilin çapını diğer "25-32" son iki hane de mm cinsinden pilin kalınlığını belirtiyormuş. Hocam, düzgünce oturduğu sürece bir sorun olmaz. Olmazsa yenisini alabilirsiniz.

Şimdi bunu araştırdım baştaki "20" mm cinsinden pilin çapını diğer "25-32" son iki hane de mm cinsinden pilin kalınlığını belirtiyormuş. Hocam, düzgünce oturduğu sürece bir sorun olmaz. Olmazsa yenisini alabilirsiniz.
12-13 yıldır bilgisayar sektöründeyim sizin sayenizde yeni bir şey öğrendim. Normal de bunu çok görürdüm ama hiç dikkat etmezdim, teşekkür ederim 😅.

12-13 yıldır bilgisayar sektöründeyim sizin sayenizde yeni bir şey öğrendim. Normal de bunu çok görürdüm ama hiç dikkat etmezdim, teşekkür ederim 😅.

Hocam bir şey daha sorayım BIOS pili bittiği için bilgisayar kendini kapatırmı ilk başta açıyorum çalışıyor 2sn sonra kapanıp bir daha açılıyor bu anakartla mı ilgili başka bir sorun mu var.

Hocam bir şey daha sorayım BIOS pili bittiği için bilgisayar kendini kapatırmı ilk başta açıyorum çalışıyor 2sn sonra kapanıp bir daha açılıyor bu anakartla mı ilgili başka bir sorun mu var.
Hocam "belki" olabilir diyecem ama bunu bir kaç anakartta görmüştüm. Özellikle eski tip anakartlarda bunu görüyordum. Kesin bir cevap vermem zor ama sorunsuz açılıyorsa çok düşünmeyin. En kötü anakartın üreticisinin sitesinden en güncel biosu indirip flash ile tekrar kurabilirsiniz (beta bios indirmeyin). Eski bir anakartsa uğraşmayın derim.

Geri
Yukarı