ASUS B450M-K anakartta 2. fan girişi nerede?

HeroGTR

Decipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS B450M-K da kullandığım fan çoklayıcının bağlı olduğu 3 fan kullanıyorum. Ayrı bir çoklayıcıyla 3 adet fan eklemek istiyorum. ( pin girişleri farklı olduğu için. ) Tam olarak nereye bağlayacağım?

Dosya Ekleri

• AD0D3CB6-9C5C-4047-B19E-89D069AC9EC1.png
    AD0D3CB6-9C5C-4047-B19E-89D069AC9EC1.png
    604,2 KB · Görüntüleme: 171
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ASUS B450M-K da kullandığım fan çoklayıcının bağlı olduğu 3 fan kullanıyorum. Ayrı bir çoklayıcıyla 3 adet fan eklemek istiyorum. ( pin girişleri farklı olduğu için. ) Tam olarak nereye bağlayacağım?
Kullandığın kontrolcü modeli ne?

Anakartında 1 tane sys fan girişi var. Eğer fanların hızını bios'tan kontrol etmeyi hedefliyorsan 6 portlu bir fan çoklayıcı al. Şuan kullandığın 3 adet fanın aynısından 3 tane daha alıp, o şekilde kullan. Eğer yeni alacağın 3 fanı bios'tan kontrol etmek istemiyorsan sata ya da molex'ten güç alan fan çoklayıcı kablo kullan.

Yeni aldığım çoklayıcı bu 4 pinli

Görselini attığım 6 pinli olan ise şuan kullandığım. Herhangi bir hız ayarı yapmak istemiyorum uyum içinde çalışsalar yeter.

2. yi takmam gereken yer burası olabilir mi ?

Dosya Ekleri

• 0DF87122-1DDE-4273-BACC-4697876EE909.jpeg
    0DF87122-1DDE-4273-BACC-4697876EE909.jpeg
    140,9 KB · Görüntüleme: 139
  • 797BB9DA-98E1-4B85-A3A5-D47AA80D7101.jpeg
    797BB9DA-98E1-4B85-A3A5-D47AA80D7101.jpeg
    471 KB · Görüntüleme: 137
Son düzenleme:

Görselini attığım 6 pinli olan ise şuan kullandığım. Herhangi bir hız ayarı yapmak istemiyorum uyum içinde çalışsalar yeter.

1. ss'teki kontrolcü sanırım gücü direk power'dan alıyor? O kontrolcüye bağlı fanları kontrol etmek için kontrolcüyü anakarta taktınız sanmıştım. Linkteki ürün alınabilir.

2. sste kırmızı çember içine aldığın yere takacaksın evet. Birde molex ile güç vereceksin o kontrolcüye

Rampage RMC2019 model kasa ilk görseldekiler muhtemelen dediğiniz gibi. Çünkü kasayı aldığımda LED sistemi için ayar, fan girişleri vs. birbirine uyumlu. Ama ne yazık ki 6pin girişli pek fan göremedim. Yeni aldıklarım 4 pinli oldukları için mevcut boş yerlere bağlayamıyorum. Yeni aldığım çoklayıcıyı 2. görseldeki yere bağlarsam sorun çıkmaz sanıyorum ?

1. ss'teki kontrolcü sanırım gücü direk power'dan alıyor? O kontrolcüye bağlı fanları kontrol etmek için kontrolcüyü anakarta taktınız sanmıştım. Linkteki ürün alınabilir.

2. sste kırmızı çember içine aldığın yere takacaksın evet. Birde molex ile güç vereceksin o kontrolcüye
Çok teşekkürler sağolun.

Rampage RMC2019 model kasa ilk görseldekiler muhtemelen dediğiniz gibi. Çünkü kasayı aldığımda LED sistemi için ayar, fan girişleri vs. birbirine uyumlu. Ama ne yazık ki 6pin girişli pek fan göremedim. Yeni aldıklarım 4 pinli oldukları için mevcut boş yerlere bağlayamıyorum. Yeni aldığım çoklayıcıyı 2. görseldeki yere bağlarsam sorun çıkmaz sanıyorum ?

Çok teşekkürler sağolun.
Güç kaynağından almak mı yoksa CHA FAN a bağlamak mı daha sağlıklı ? Tek yararı fan kontrolü mü olur CHA FAN a bağlamanın ?

Çok teşekkürler sağolun.

Güç kaynağından almak mı yoksa CHA FAN a bağlamak mı daha sağlıklı ? Tek yararı fan kontrolü mü olur CHA FAN a bağlamanın ?
3'den fazla fan kullanacaksan fan çoklayıcı tercih etmen daha sağlıklı olur.

3'den fazla fan kullanacaksan fan çoklayıcı tercih etmen daha sağlıklı olur.
O kontrolcüyü alıp fan taktığında tekrar fan takmak istediğinde kontrolcüdeki fanlar ile aynı modellerden alıp kontrolcüye tak.

Şuan 2 ayrı fan tipi kullanmamaya karar verdim. Yani yeni 6 adet noctua fan takacağım kasaya. Bu durumda mecburen eski sistemi iptal edip molexi takıp CHA FAN bağlantısını yaptıktan sonra bir sorun kalmayacak anladığım ?

Bu kablo burda molex görevi görmüş oluyor sanırım.

Dosya Ekleri

• BD0B1E09-CAD2-40AE-AE11-E2EAB5FC4BBB.jpeg
    BD0B1E09-CAD2-40AE-AE11-E2EAB5FC4BBB.jpeg
    112,5 KB · Görüntüleme: 84
Şuan 2 ayrı fan tipi kullanmamaya karar verdim. Yani yeni 6 adet noctua fan takacağım kasaya. Bu durumda mecburen eski sistemi iptal edip molexi takıp CHA FAN bağlantısını yaptıktan sonra bir sorun kalmayacak anladığım ?

Bu kablo burda molex görevi görmüş oluyor sanırım.
Eğer kasa'nın oem fanlarını kullanmamaya karar verdiysen. O fanları ve kontrolcüsünü sök. Bahsettiğin 6 adet fanı kasaya monte edip bağlantılarını da yeni kontrolcüye yaptığında işlem bitmiş olur.

Ben cha fan'a takmayı tercih ederim. Mesela kendi fanlarımı cha fan'a taktım bios'tan sys fanların hızını %60 hızda yaptım. Ama direk psu'ya taksaydım sabit 12v ile son hızda dönecekti. Yani sys fan'a taktığımda %60'a ayarladığım 1600rmp fan hızı, bu bios ayarı ile 800rpm hızda dönerken. direk psuya taktığım 1600rpm fan 12v ile 1600rpm'de çalışacak. Hem ses seviyesi yüksek olur, gürültü rahatsız eder hem de fanın motorunun ömrü azalır.

Son düzenleme:
Teşekkürler bu şekilde deneyeceğim.

@Ahmet BAY Hocam ilk fotoğrafta gelen çoklayıcı anakart bağlantı kablosu iki kablo. Bunu taksam fan kontrolü yapabilir miyim ? Yoksa ikinci resimde bu şekilde 4 kablo almam mı gerekir ?

Dosya Ekleri

• CDF4BBB3-05DC-459B-B820-882E39C18087.jpeg
    CDF4BBB3-05DC-459B-B820-882E39C18087.jpeg
    291 KB · Görüntüleme: 64
  • C27E2E02-B8DF-4758-97D3-4A0D209BA982.jpeg
    C27E2E02-B8DF-4758-97D3-4A0D209BA982.jpeg
    181,8 KB · Görüntüleme: 90
Son düzenleme:
Teşekkürler bu şekilde deneyeceğim.

@Ahmet BAY Hocam ilk fotoğrafta gelen çoklayıcı anakart bağlantı kablosu iki kablo. Bunu taksam fan kontrolü yapabilir miyim ? Yoksa ikinci resimde bu şekilde 4 kablo almam mı gerekir ?
O 2 kablo ile anakart'tan kontrol edeceksin zaten. Kontrolcü molexten güç aldığı için fanlarında gücü kontrolcü üzerinden iletilecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı