ASUS B550-F Gaming anakartta Ethernet sürücüsü kurulmuyor

Doğukan Çelik

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Ofis Elemanı
Anakart
ROG STRİX B550-F GAMING
İşlemci
RYZEN 5 5600
Herkese hayırlı akşamlar arkadaşlar. 31 Mart cuma günü ASUS ROG STRIX B550-F Gaming anakart aldım. Eski anakartım B450 TUF Gaming Plus modeliydi. Mevcutta sabit internetim yok. Ancak telefonumun (iPhone 6s) kişisel erişim noktasını kullanabiliyordum B450 TUF ile. Sıfırdan temiz Windows kurulumu yaptım. Windows 10 Pro sürümüm 1803. sabit internetim olmadığı için anakartın CD sindeki Ethernet sürücüsünü yüklemeye çalışıyorum çift tıklıyorum ama hiçbir tepki hiçbir hata kodu falan vermiyor. Daha sonrasında 2008'den kalma bir dizüstü bilgisayarım var telefonumun kişisel erişim noktasını açıp dizüstünden Wi-Fi ile bağlanıp ASUS'un sitesinden güncel LAN sürücüsünü indirdim. Ama sonuç yine aynı. Bir de şunu fark ettim sürücüler hem ASUS hem de ROG sitesinden indirilebiliyor. Bundan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Onun yanında telefonumdan kişisel erişim noktası ile bağlanmak istiyorum telefonumun internetini de görmüyor. B450 TUF anakartımda da aynı sürümü kullanıyordum ve internet sürücüsü ile ilgili hiçbir şekilde sorun yaşamadım. Bu sorunu nasıl çözebilirim başına gelipte çözebilenler varsa yardımlarınızı bekliyorum.

Öncelikle belirtmek isterim ki web sitesinden de belirttiğin modeli kontrol ettiğimde bir Wİ-Fi özelliği olmadığı görülmekte. Bu nedenle Wi-Fi ile ilgili bir işlem yapamazsın. Ethernet de sadece kablo ile bağlantı anlamına geliyor. Yani ancak modemin olsaydı onunla arasında ethernet kablosu kullanarak çalışıp çalışmadığını anlardın. Kartı iade edebiliyorsan eğer Wi-Fi özelliği olan bir modelle değiştirebilir veya USB Wi-Fİ alıcı satın alıp ana kartının arkasında USB portuna bağlayarak kullanabilirsin. Unutma, wi-Fi özelliği olan ana kartların arkasında hem anten bağlantı noktası olur hem de kutusundan anteni de çıkar. Ayrıca Wi-Fi sürücüleri genelde Intel Wi-Fi sürücüsü olarak geçiyor. Lan sürücüsü sadece ethernet bağlantı durumunda işini görür.

Öncelikle belirtmek isterim ki web sitesinden de belirttiğin modeli kontrol ettiğimde bir Wi-Fi özelliği olmadığı görülmekte. Bu nedenle Wi-Fi ile ilgili bir işlem yapamazsın. Ethernet de sadece kablo ile bağlantı anlamına geliyor. Yani ancak modemin olsaydı onunla arasında Ethernet kablosu kullanarak çalışıp çalışmadığını anlardın. Kartı iade edebiliyorsan eğer Wi-Fi özelliği olan bir modelle değiştirebilir veya USB Wi-Fi alıcı satın alıp ana kartının arkasında USB portuna bağlayarak kullanabilirsin. Unutma, Wi-Fi özelliği olan ana kartların arkasında hem anten bağlantı noktası olur hem de kutusundan anteni de çıkar. Ayrıca Wi-Fi sürücüleri genelde Intel Wi-Fi sürücüsü olarak geçiyor. Lan sürücüsü sadece Ethernet bağlantı durumunda işini görür.

Dostum anlatmak istediğimi çok yanlış anlamışsın. Kartta tabii ki Wi-Fi özelliği yok. Ben anakartın Ethernet sürücüsünü yükleyemiyorum asıl sorun bu. Ethernet sürücüsünü yükleyemediğim gibi kendi telefonumun kişisel erişim noktasını açarakta bağlanmıyor internete.

Aslında dediklerini gayet iyi anlıyorum. Sen wi-fi ile ethernet kavramları konusunda biraz anlam kargaşası yaşıyor olabilirsin.

Ama kendi telefonunu internetine ethernet ile bağlantı sağlayamayacağını belirtmek istiyorum. Yani telefonunda eğer direkt ethernet kablosu bağlanabilmesi gibi mucizevi bir özellik varsa orasını bilemem ama bir telefondan paylaştırdığın kablosuz bir interneti yine kablosuz internet alıcısı olan bir ana kart veya bu işlevi gören bir PCI-Express kartı kullanarak bilgisayarında kullanabilirsin. Eğer Wi-Fi modülü yoksa kablosuz internet bağlantısını unutacaksın. Bazı telefonlar kendi yazılımları sayesinde USB kablo bağlantısı ile de kendi internetini bilgisayar ile paylaşabilmekte.

Ethernet için de genelde Realtek sürücüleri kurulur. Ethernet portunun da çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmen için aktif interneti veya ağ bağlantısı olan bir ethernet kablosu takman gereklidir.

Aslında dediklerini gayet iyi anlıyorum. Sen wi-fi ile ethernet kavramları konusunda biraz anlam kargaşası yaşıyor olabilirsin.

Ama kendi telefonunu internetine ethernet ile bağlantı sağlayamayacağını belirtmek istiyorum. Yani telefonunda eğer direkt ethernet kablosu bağlanabilmesi gibi mucizevi bir özellik varsa orasını bilemem ama bir telefondan paylaştırdığın kablosuz bir interneti yine kablosuz internet alıcısı olan bir ana kart veya bu işlevi gören bir PCI-Express kartı kullanarak bilgisayarında kullanabilirsin. Eğer Wi-Fi modülü yoksa kablosuz internet bağlantısını unutacaksın. Bazı telefonlar kendi yazılımları sayesinde USB kablo bağlantısı ile de kendi internetini bilgisayar ile paylaşabilmekte.

Ethernet için de genelde Realtek sürücüleri kurulur. Ethernet portunun da çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmen için aktif interneti veya ağ bağlantısı olan bir ethernet kablosu takman gereklidir.
Yahu arkadaşım telefonum İPhone 6s burası okey mi? Telefonumu USB kablosuyla bilgisayara takıp kişisel erişim noktasını “Yalnızca USB” olarak seçtiğim zaman telefonumu modem olarak kullanabiliyordum TUF B450 anakartta. ROG STRİX B550-F GAMING anakart alınca temiz Windows 10 kurulumu yaptım. Anakartın Ethernet sürücüsünüde kurmak istediğimde hiçbir tepki hata vermiyor. Yani dediğin gibi Wİ-Fİ yöntemi ile bağlanmaya çalışmak gibi bir durum söz konusu değil. Daha önce telefonunu bilgisayarında modem olarak hiç kullanmamış olabilirsin ama böyle bir yöntemi eski anakartımda kullanıyordum.

Sen şimdi erişim noktası dersen çoğu kişinin kullandığı kablosuz erişim noktası akıllara gelir. O nedenle USB ile bağlantının olabileceğini de yukarıda belirttim. Ama şu bir gerçek. Ethernet ile telefonu USB'den bağlaman arasında bir ilişki yok. Ethernet sürücüsü sadece ana kartının arkasına Ethernet kablosu ile internet sağlarken ihtiyacın olan bir konu. Android telefonum ile ben de zamanında USB üzerinden internet paylaşımı yaparak defalarca kullandım. Yeni sistemine iTunes kurdun değil mi? iTunes sanırım telefonunun internetini USB'den kullanman için gerekli sürücüleri yüklüyordu. Yani Ethernet değil USB sürücüsü ile ilgili bir problemin var. Bunun haricinde iki bilgisayarda da bu cihaza güveniyor musun şeklinde gerekli onayları vermen de gerekiyordu diye hatırlıyorum. Ayrıca Windows güncellemelerini de yapmanda fayda var. Eksik ethernet vs. sürücülerini otomatik kuracaktır.

Sen şimdi erişim noktası dersen çoğu kişinin kullandığı kablosuz erişim noktası akıllara gelir. O nedenle USB ile bağlantının olabileceğini de yukarıda belirttim. Ama şu bir gerçek. Ethernet ile telefonu USB'den bağlaman arasında bir ilişki yok. Ethernet sürücüsü sadece ana kartının arkasına Ethernet kablosu ile internet sağlarken ihtiyacın olan bir konu. Android telefonum ile ben de zamanında USB üzerinden internet paylaşımı yaparak defalarca kullandım. Yeni sistemine iTunes kurdun değil mi? iTunes sanırım telefonunun internetini USB'den kullanman için gerekli sürücüleri yüklüyordu. Yani Ethernet değil USB sürücüsü ile ilgili bir problemin var. Bunun haricinde iki bilgisayarda da bu cihaza güveniyor musun şeklinde gerekli onayları vermen de gerekiyordu diye hatırlıyorum. Ayrıca Windows güncellemelerini de yapmanda fayda var. Eksik Ethernet vs. sürücülerini otomatik kuracaktır.

Son sürüm iTunes yükledim ama programı açınca telefonumu görmedi.

Peki USB'den telefonuun takınca şarj olmaya başlıyor mu? Yani kablonun hem şarj hem de data konusunda yeterli verimi verdiğine emin misin? Hiç ummadık anda kablolar da bozulabiliyor bazen. Farklı USB portlarında da dene. iTunes açıkken telefonu USB'den bağlayınca telefonda da bilgisayarda da otomatik uyarı çıkması ve izin istemesi gerek. BU izinleri verince bilgisayar ilel güvenilir bağlantı kurarak gerekli işlemeleri yapabiliyorsun diye biliyorum. Ben de eşimin dostumun telefonlarını yedeklerken bu izinleri vermeden hiç bir işlem yapamıyorum. Bir kere iTunes'a telefonunu tanıtmayı başarırsan internet paylaşımını da gerçekleştirebilirsin.

Peki USB'den telefonuun takınca şarj olmaya başlıyor mu? Yani kablonun hem şarj hem de data konusunda yeterli verimi verdiğine emin misin? Hiç ummadık anda kablolar da bozulabiliyor bazen. Farklı USB portlarında da dene. iTunes açıkken telefonu USB'den bağlayınca telefonda da bilgisayarda da otomatik uyarı çıkması ve izin istemesi gerek. Bu izinleri verince bilgisayar ilel güvenilir bağlantı kurarak gerekli işlemeleri yapabiliyorsun diye biliyorum. Ben de eşimin dostumun telefonlarını yedeklerken bu izinleri vermeden hiçbir işlem yapamıyorum. Bir kere ITunes'a telefonunu tanıtmayı başarırsan internet paylaşımını da gerçekleştirebilirsin.

Şarj oluyor, izinde istiyor ama internete bir türlü bağlanmıyor.

Geri
Yukarı