Asus CG8480 mı yoksa toplama mı?

Hadi

Hectopat
Merhaba arkadaşlar;

Bir kaç ay önce Vatan Bilgisayar da ASUS CG8580’ı görmüştüm. Kasa ( Kasa görüntüsüne çok önem veriyorum nedense ) hoşuma gitmişti, araştırdım ve olumlu öneriler aldım. Tam almaya karar vermiştim ki bitti :(. ASUS CG8890’da fiyat olarak benim için çok pahalı geldi. Geçenlerde siteye bakarken ASUS CG8480’ı gördüm.

Şimdi sizlere birkaç sorum olacak:
  1. Acaba ASUS CG8580 tekrar stoklara gelir mi? ( beklemeli miyim? Gelse zaten düşünmeden almayı istiyorum. Ne dersiniz? )
  2. ASUS CG8580 artık gelmez, ancak ASUS CG8480’ı da kaçıra bilirsin, hemen al diyor musunuz?
  3. ASUS CG8480’nın yerine bu (PDF) toplama sistemine ne dersiniz? Nasıl olsa bütün parçalar belli. ( ASUS CG8480’da parçaların tam ne olduğunu bilmiyorum, sadece Anakart Z77’li, RAM 16GB ve… Olduğunu yazıyor ).
  4. En önemlisi ben bu toplayacağım PC’de ASUS CG serinde olduğu gibi performans alabilir miyim? Nasıl olsa onlarda O.C garantili geliyor. Acaba bende bu toplayacağım PC’de stabil bir şekilde 4.2Ghz ya üzeri rakamlara ulaşabilir miyim?
  5. Eğer PC toplamaya karar verirsem bu parçalar iyi mi? Birbirine uyumlu mu? Bir parça yerine bunu al diyor musunuz?
  6. İşlemci ye Sıvı soğutma benim için doğru bir karar mı? ( CG serisin hepsi öyle olduğu için böyle karar aldım ). Amacıma ( Düzenli bir kasa içi ve 4.2Ghz üzerine çıkma ) ulaşabilir miyim?
  7. Bu Anakartı seçmeye ne dersiniz? :confused: ASUS P8Z77-V DELUXE

Bütçe: en fazla 5.000TL
Amaç:

• Beni uzun sure yeni sistem almaya mecbur etmesin
  • Şuan ki yaptığım işleri daha rahat bir şekilde yapmamı sağlasın. ( Adobe Premiere vb programlarda çok zaman harcıyorum ve bazen arada sistem ısınıp kapanıyor. )
  • Fazla oyun oynayan biri değilim ama oynamak islediğimde sıkıntı yaratmasın yeter.
  • İşim gereği çok fazla cihazı sisteme bağlamak zorundayım. Yeni bir cihaz kullanmak istediğimde, sisteme bağlamak için arabirim sıkıntısı olmasın.

Şuan kullandığım sistem:

1. ACER Aspire 5738ZG ( Dizüstü – değişen parça yok )
  2. HP Pavilion dv3 - 4100st ( Dizüstü )

• İşlemci: Intel i7 – Q 720 – 1,6 Ghz
  • Ram: Kingston 1333Mhz DDR3 (2x4) 8Gb ( 2x2 ile değişti )
  • VGA: ATI Radeon 5400 Serisi – 512Mb
  • Depolama: 80Gb OCZ Vertex 2 + 500Gb Seagate 7200RPM ( SSD eklendi )

HP S2231a 21,5” Monitör

------------------------------------------------------------------------------------------------------
Geniş bir zaman da HP dizüstü bilgisayarım için de sorularım olacak ( çok fazla ısınıyor )
Şimdiden çok teşekkür ederim :)

Toplama PC daha iyi olur, aynı bileşenleri daha ucuza toplarsınız. Seçtiğiniz sisteme gelince ekran kartı çok zayıf kalmış diğer bileşenlere göre, RAM 32 GB çok abartı olmuş, monitör 5 ms o fiyata daha iyisi alınabilir. Ayrıca tavsiyem SSD'yi 120 GB'den fazla almanız zamanla yetmiyor, mesela 240 GB...

Ekran kartı

SSD (almayadabilirsiniz çok pahalı seçim sizin benimki sadece öneri)

RAM

Monitör

Dizüstü PC'nin işlemci ve ekrankartı soğutucusunu temizleyip, termal macunu yenilerseniz bu sorunu çözebilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu sistemi al seni 3 yıl kimse tutamaz.

İ7 3770K
ASROCK Z77 OC FORMULA
RAM 16 GB G-SKİLL VEYA CORSAİR
EKRAN KARTI 7970 DİRECT CU İİ TOP GTX680 O PARAYI HAKETMEYEN BİR KART
MONİTÖR 27 İNCH OLSUN 2-5 MS YETERLİDİR
KASA CORSAİR OBSİDİAN VEYA C70 İYİ GİDER BU SİSTEME EN KÖTÜ CARBİDE 400R ALIRSIN
PSU EN AZ 600 WATT OLSUN

:like:

Fiyat olarak haklısınız toplama daha ucuz olur dediğiniz gibi. Ama hatırladığım kadarıyla CG 8580 da 5.000 TL civarındaydı. En azından toplama derdi yok ve garantisi var.

Hazır aklıma gelmişken sorayım: aldığım işlemci kötü çıkabilir mi? (ayni modelde başka bir işlemci ile?) . Bu konuda tedirginim.

Erkan kartı konusunda amacım oyun olmadığı için çok abartılı bir şey seçmedim. Ama illa değiş diyorsanız değişirim. Tavsiyeniz nedir?

RAM’lara gelince ileride elime para gelmeye bilir o yüzden madem şimdi imkan varken 32GB olsun dedim.

Monitör de vatandan 27 inçlerde en düşük fiyatlı olan arasında 65TL fark olduğu için bu modeli seçtim. Ama başka model tavsiyeniz varsa olur.

Aslında 120GB yetiyor bana. Kullandığım programlar az çok belli. Şuan elimde 80GB var ve kapasitesi yetiyor gibi. Aslında alacağım sisteme 2 tane SSD alıp RAID yapmayı da düşündüm ancak nedense vaz geçtim. Siz ne derseniz RAID işine? ( 2x120GB ) .O konuda fikrim değişe bilir, haklısınız.

- - - Güncellendi - - -

Toplama PC daha iyi olur, aynı bileşenleri daha ucuza toplarsınız. Seçtiğiniz sisteme gelince ekran kartı çok zayıf kalmış diğer bileşenlere göre, RAM 32 GB çok abartı olmuş, monitör 5 ms o fiyata daha iyisi alınabilir. Ayrıca tavsiyem SSD'yi 120 GB'den fazla almanız zamanla yetmiyor, mesela 240 GB...

Ekran kartı

SSD (almayadabilirsiniz çok pahalı seçim sizin benimki sadece öneri)

RAM

Monitör

Dizüstü PC'nin işlemci ve ekrankartı soğutucusunu temizleyip, termal macunu yenilerseniz bu sorunu çözebilirsiniz.

Bu ekran kartı çok pahalı geldi bana :(

Önerdiniz SSD olabilir, peki 2x120 ye ne dersiniz? ( fiyat olarak çok fark yok ).

Monitör de D-Sub olması şart dizüstü kullanıyorum. Seçtiğim modelin bir nedeni de bu idi aslında.

Termal macunu tekrar yaptım ama bir şey değişmedi. :(

Kardeşim linklerde önerdiklerim sana fazlası ile yeter. Diğer seçtiğin bileşenler çok iyi, sadece 80+ 750W PSU al. RAID konusunda bilgili arkadaşlar yardımcı olur.

- - - Güncellendi - - -

GTX680 O PARAYI HAKETMEYEN BİR KART

Keşke daha açıklayıcı yazsanda biz de nedenini öğrensek.

- - - Güncellendi - - -

Bu ekran kartı çok pahalı geldi bana :(

Monitör de D-Sub olması şart dizüstü kullanıyorum.

Bütçeniz müsait olduğu için önerdim, kart çok iyi ve uzun süre sizi üzmez, önerdiğim monitörde D-sub mevcut...

Şu sistemi al seni 3 yıl kimse tutamaz.

İ7 3770K
ASROCK Z77 OC FORMULA
RAM 16 GB G-SKİLL VEYA CORSAİR
EKRAN KARTI 7970 DİRECT CU İİ TOP GTX680 O PARAYI HAKETMEYEN BİR KART
MONİTÖR 27 İNCH OLSUN 2-5 MS YETERLİDİR
KASA CORSAİR OBSİDİAN VEYA C70 İYİ GİDER BU SİSTEME EN KÖTÜ CARBİDE 400R ALIRSIN
PSU EN AZ 600 WATT OLSUN

:like:

ASROCK Z77 OC FORMULA Anakartın benim seçtiğim Anakarta göre ne artısı var? Öğrenebilir miyim? :confused:
Seçtiğim PSU zaten 700W :confused:
Kasa için kararım kesin ama yine de sağol :cool:

- - - Güncellendi - - -

Bütçeniz müsait olduğu için önerdim, kart çok iyi ve uzun süre sizi üzmez, önerdiğim monitörde D-sub mevcut...

Şuan ki hesabıma göre 4.000 TL’nin üstünde. Ki hele bir sürü ıvır zıvırı var ( Klavye + Fare + Hoparlör vb… ). Ama yine de önerdiğin kartı göz önüne alırım.

Evet haklısın ben HDMI’yı görünce diğerini DVI-D sandım. Pardon :)

Senin seçtiğin anakart mükemmel ama MSI Z77 GD65 size fazlası ile yeter. Önerdiğim ekran kartı tek GPU'lu olan en iyi kart, tabi Titan var ama Türkiyeye gelmedi beklerim dersen o daha iyi... Seçtiğin kasa zaten benim favorim, değiştirmeye gerek yok kaliteli de ayrıca. 700W'da bu sisteme yeterli gelir. Sıvı soğutmaya da gerek yok, önerdiğim soğutucu da sana yeterli olur tabi O.C yapıcaksanız o başka ama bu soğutucu onu da kaldırır.

GD65 dahil fiyatı 4470 TL yapıyor gerisi ile istediğiniz klavye-mause ve hoparlörü alabilirsiniz.

*4.105,54 TL

Senin seçtiğin anakart mükemmel ama MSI Z77 GD65 size fazlası ile yeter. Önerdiğim ekran kartı tek GPU'lu olan en iyi kart, tabi Titan var ama Türkiyeye gelmedi beklerim dersen o daha iyi... Seçtiğin kasa zaten benim favorim, değiştirmeye gerek yok kaliteli de ayrıca. 700W'da bu sisteme yeterli gelir. Sıvı soğutmaya da gerek yok, önerdiğim soğutucu da sana yeterli olur tabi O.C yapıcaksanız o başka ama bu soğutucu onu da kaldırır.

Uzalan kardeş yardım ve önerilerin için çok sağol :)
Anakart konusunda ASUS marka alacağım kararım kesin. Birde önerdiğin anakart yok stokta
Önerdiğin soğucu ile kaç Ghz’e çıkar işlemci?
RAM 8GB olsun diye önermişsin peki 16 ya da 32GB RAM’leri kimlerin kullanması gerekiyor?
Birde benim başta seçtiğim GTX 660 ile GTX 680 ile aralarında kabaca ne fark var? Yani ben hangi işler de çok sıkıntı daha doğrusu hangi işleri yapamam?

Programlama konusunda bilgim olmadığı için GTX660 yeterli gelir mi bilemem ama uzun süre 5-6 yıl gibi düşündüğünüz için ve bütçe konusunda sıkıntınız olmadığı için GTX680 bu sisteme yakışır. MSI'da Asus'dan hiç bir şekilde geri kalmaz ama seçim sizin... Stok durumu değişiyor, mağaza da oluyor ama site de gözükmüyor. O.C konusunda arkadaş bu soğutucu ile 4.4'e yükseltmiş soğutma konusunda başarılıymış, önerdiğim soğutucu da aşağı kalmaz. Şu an Render dışında 8GB üstü gereksiz olur, hatta renderda bile belki okadar RAM'e gerek olmayabilir net bilgim yok. 8GB üstü gereksiz masraf olur, illle de alıcam dersen en azından 16GB al 32GB gereksiz.

Sizin seçtiğiniz kart ile benim önerdiğim kart arasında performass farkı çok fazla, eğer yok bana GTX660 yeter derseniz GTX660 yerine GTX660Tİ alın. Tabi bu sistemin yanında GTX660 gariban kalır.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı