Asus CG8480 ROG UEFI Windows 10 Kurulumunda Donma

MelihKamarat

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle herkese iyi forumlar arkadaşlar. Asus ROG CG8480 bilgisayarım mevcut. İçerisinde P8Z77-M PRO anakart var ama normal P8Z77-M PRO değil sanırsam ROG serisine özel üretilmiş. Ben bu kasayı çöpe attım ve içerisindeki bileşenleri farklı bir kasaya montajladım. Ayrıca diğer sistemimde kullandığım SSD ve HDD'yi de bu kasaya taktım.

İlk başta sisteme görüntü gelmiyordu. Anakart BIOS pilini çıkardım, sonrasında ise clear cmos jumperini çıkardım sağ 2'liye taktım biraz bekledim tekrar sol 2'liye aldım. BIOS'u resetledikten sonra ekrana görüntü geldi. Sorun sıkıntı yok BIOS'a girdim ve en güncel BIOS sürümü olan sürüm 501'i ASUS UK buradaki linkten indirdim ve sorunsuz kurdum. Sistemi tekrar çalıştırdım BIOS'a girdim ve versiyonda 501 yazıyor. Default ayarlarına aldım BIOS'u buraya kadar hiçbir sorun sıkıntı yok.

BIOS'ta işlemci, RAM, SSD, HDD hepsini sorunsuz sıkıntısız görüyor. Format atmak için her zaman yaptığım gibi UEFI Windows 10 hazırladım. Bilgisayarın boot menüsünden flash bellek ile Windows 10'u kuruyorum. Sonrasında kurulum bitince bilgisayar yeniden başlatılacak dedikten sonra sistem yeniden başlıyor ve ASUS ROG amblemi olan UEFI kısmında alttaki çember 2 kez dönüyor sonrasında donup kalıyor. Burdan sonrası gelmiyor. Bilgisayarı kapattım flash belleği çıkardım tekrar açtım. Gene ROG amblemine kadar geliyor anakartı geçiyor, burda çember 2 kez dönüyor ve donuyor. Bir türlü Windows kuramadım. Başka flash bellekle de denedim gene aynı olay. Flash belleği rehberdeki gibi rufusla UEFI biçimde hazırlıyorum daha öncede yaklaşık 8-9 kez diğer bilgisayarıma aynı işlemle format atmıştım. Ama bunda o kısımda donuyor.

1.Sorunum bu ASUS ROG ambleminde donması.

2. sorunum ise bazen anakarttan BIOS'a giriyorum ve mesela diyelim ki herhangi bir ayar değiştiriyorum(fan ayarı gibi). F10'a basıp save and restart diyince de ekrana görüntü gelmiyor ve anakartı tekrardan cmos jumperinden resetlemek zorunda kalıyorum. Önceden böyle birşey yoktu. Bu format atıp Windows 10 UEFI kurmaya kalkınca böyle oldu.

İmla hatası yaptıysam kusuruma bakmayın affola. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar böyle çaresizce oturuyorum bilgisayarın başında 2 gündür yapamadım.

Dipnot : Bilgisayarın donanımlarında herhangi bir sorun yok. Hepsi çalışıyor sorunsuz. Anakart BIOS'unda bütün donanımları görüyor ve hata vermiyor yeşil ışık yanıyor sürekli. Ayrıca format esnasında ve BIOS ayarlarında da SSD ve HDD'yi sorunsuz bir şekilde görüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı