UX305FA UEFI Windows 10 kurulumunda ASUS logosu çıkmıyor

—SAMET—

Hectopat
Merhaba, ASUS UX305FA model bir laptopum var. Ben bu bilgisayara Windows 8.1 ile formatlamaya çalıştığımda USB'den Boot esnasında ASUS logosu çıkmakta iken aynısını hangi Windows 10 ISO dosyasıyla denersem deneyeyim, açılışta kocaman bir Windows logosu ile karşılaşıyorum ve acaba kurulumum UEFI mi diye merak ediyorum. Sizce bu bir sorun mu? Ne yapmam lazım?

Hocam anakart logosu ise UEFI'dir. Windows ise Win logosu gelir. Windows 10'u kurarken mediacreationtool ile direk USB'ye yazmışsınız sanırım. ISO ile indirin Rufus ile USB'ye GPT olarak yazdırın.

BIOS'da Full screen logo diye bir şey olması lazım açıksa kapatın kapalıysa açın öyle deneyin bir de.
Laptop BIOS'larında böyle bir ayar yok. Olsa bile bunun Boot logosuna etki ettiğini görmedim.

Elimde eski model bir UEFI destekli ASUS anakart var. UEFI kurmama rağmen windows logosu çıkıyor. Sanırım bu durum normal karşılanabilir.

Peki neden Windows 8.1'de ASUS logosu çıkıyor ki? Ayrıca bilgisayar çok fazla eski değil 2016'nın sonunda almıştım.
Windows 10'un ISO dosyasını tekrardan indirip USB'ye yazarak denedim yine aynı sorun oldu. Technopat Sosyal'de verilen linkten indirdim yine aynı sorun oldu. Denemek için Windows'un setup.exe dosyasını çalıştırarak yükselttim bu sefer ASUS logosu ile açılmayı başardı. Fakat ben temiz bir kurulum istiyorum. Az önce yine USB'den boot etmeyi denedim yine ASUS logosu yoktu. Nasıl temiz bir UEFI kurulum yapabilirim?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı