ASUS DSL-AC750 CRC hatası

emirrhan gül

Centipat
Merhaba, yaklaşık 2 ay önce TTNET'ten TurkNet'e geçtim ve güzel bir deneyim yaşayamadım bu 2 ay içerisinde sürekli arıza çıkıyordu. Geçen ay eski modem bozulunca diğerlerine göre biraz daha ucuz olan ASUS DSL-AC750 modelini aldım. Yine her şey iyi, birkaç altyapı arızasından sonra düzgün bir şekilde kullanıyordum. 10 gün önce bu sefer sownload hızında 0.02ye (?) kadar düşüş gördüm. Sebebine bakmak için DSL günlüğüne girince 500.000e yakın CRC hatası gördüm. Res attıktan 1 saat sonra ,internette örnek film seyrediyorum, yine aynı değerlere hızla çıkıyor download hızı yine yerlere düşüyor. Türk Telekom ekipleri geldiğinde de tek söyledikleri modemde sıkıntı olduğuydu. Bundan 1 ay öncesinde kadar sorunsuz kullanıyordum. Sizce sorun nerede gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. (ek olarak bina biraz eski, eve gelen kablolarda sıkıntı olabilir mi? Aynı şekilde salondan (modemden) odama balkondan 5mlik eski bir Ethernet kablosu çekiyorum bu da problem yaratır mı?) (değerleri aşağıya bıraktım) (kararlılık ayarlarıyla da sürekli oynuyorum yükseltiyorum alçaltıyorum hep aynı sonuç, şuan da ayar 20dB)

trknet.png

Saha dolabına uzaklığınız ne kadar? Hat zayıflamanız biraz yüksek. Kararlılık ayarını otomatikte bırakın, modem sürümünüz nedir? Durun tahmin edeyim, 858 sürümü. Bu modemlerde sürüm önemli, dediğim sürüm değilse bile eski sürüm kullanmak sorunu çözer.

261metreymiş saha dolabına uzaklık :d en son sürümdü modem sürümü ASUS teknik destegine soyledim 473 sürümünü yüklememi soylediler sonra reset atmamı. Yaptım şimdi DSL ışığı yanıp sönüyor bekliyorum ben de öyle ne yapsam diye 😃 kararlılık ayarı disabled şuan da, internet yok işte
Saha dolabına uzaklığınız ne kadar? Hat zayıflamanız biraz yüksek. Kararlılık ayarını otomatikte bırakın, modem sürümünüz nedir? Durun tahmin edeyim, 858 sürümü. Bu modemlerde sürüm önemli, dediğim sürüm değilse bile eski sürüm kullanmak sorunu çözer.

Son düzenleme:
261metreymiş saha dolabına uzaklık :d en son sürümdü modem sürümü ASUS teknik destegine soyledim 473 sürümünü yüklememi soylediler sonra reset atmamı. Yaptım şimdi DSL ışığı yanıp sönüyor bekliyorum ben de öyle ne yapsam diye 😃 kararlılık ayarı disabled şuan da, internet yok işte :Dd
261 metreye o hızlar normal değil, muhtemelen kararlılık ayarından dolayı öyle oldu. O düzelir ama önce DSL'i halletmek lazım. Asus’un sitesinden 502 sürümünü indirip kurar mısınız? Kurduktan sonra reset atıp tekrar kurulum yapın. Bekliyorum.

261 metreye o hızlar normal değil, muhtemelen kararlılık ayarından dolayı öyle oldu. O düzelir ama önce DSL'i halletmek lazım. Asus’un sitesinden 502 sürümünü indirip kurar mısınız? Kurduktan sonra reset atıp tekrar kurulum yapın. Bekliyorum.
tamamdır yapıyorum
502 kurdum reset attım DSL hala sıkıntılı yanıp sönüyor. TurkNet'e kayıt açtım hala bekliyorum ve şu an durumdan hiç hoşnut değilim ne yapacağım bilmiyorum bekliyorum öyle.

Son düzenleme:
tamamdır yapıyorum

502 kurdum reset attım DSL hala sıkıntılı yanıp sönüyor. TurkNet'e kayıt açtım hala bekliyorum ve şu an durumdan hiç hoşnut değilim ne yapacağım bilmiyorum bekliyorum öyle.
Türknet'in ayarlama yapması gerekiyor o zaman. Çözülecek iş ama biraz bekletecek sizi anlaşılan.

Başka modem varsa onunla da deneyin. Bir de modemi kapatıp, bütün fişleri çıkarıp 10 dk bekleyin ve tekrar açın. Olmazsa Türknet kaynaklı sıkıntı mevcuttur.

TurkNet'in ayarlama yapması gerekiyor o zaman. Çözülecek iş ama biraz bekletecek sizi anlaşılan.

Başka modem varsa onunla da deneyin. Bir de modemi kapatıp, bütün fişleri çıkarıp 10 dk bekleyin ve tekrar açın. Olmazsa TurkNet kaynaklı sıkıntı mevcuttur.

Başka modem olsa sorunu biraz daha iyi anlayacağım ama diğeri bozuk olduğu için kıyaslama yapamıyorum.
Şu anda DSL geldi bu arada her şey iyi gözüküyor aynı zamanda altyapıda iyileştirme yapılıyormuş. Acaba demiştim 502 sürümünden mi kaynaklı DSL gelmiyor tekrar 960a yükseltmiştim şansa updateledikten sonra DSL geldi şansa mı bilmiyorum da.
Değerleri bıraktım genelde bu hızları sürekli alamıyorum zaten sorun o
Kararlılık ayarını da devre dışı bıraktım (resetledikten sonra 15 ti default 15 mi geliyor acaba)

yeniiiiiiiiiiii.png

Başka modem olsa sorunu biraz daha iyi anlayacağım ama diğeri bozuk olduğu için kıyaslama yapamıyorum.
Şu anda DSL geldi bu arada her şey iyi gözüküyor aynı zamanda altyapıda iyileştirme yapılıyormuş. Acaba demiştim 502 sürümünden mi kaynaklı DSL gelmiyor tekrar 960a yükseltmiştim şansa updateledikten sonra DSL geldi şansa mı bilmiyorum da.
Değerleri bıraktım genelde bu hızları sürekli alamıyorum zaten sorun o
Kararlılık ayarını da devre dışı bıraktım (resetledikten sonra 15 ti default 15 mi geliyor acaba)

Eki Görüntüle 1391449
Kararlılık ayarı hattınıza bağlı olarak default kısmı değişkenlik gösterir. 9 dk'da 36 CRC almışsınız, hızınızın düşme sebebi bu hatalar. Kısa sürede bu kadar hata almamanız gerekiyor.

Çalışma yapıldığına emin misiniz, çevrenizde böyle bir hareketlilik var mı? Yoksa her zamanki söyledikleri yalandan söylemiş olabilirler.

Belki de evinize kadar gelen kabloda sıkıntı vardır. Çözemezseniz arıza kaydı oluşturun gelip baksınlar.

Normalde CRC hatası bunun çok üstünde olduğu için bu bile çok iyi geliyor uzun süreli kullanımda ne olacak onu merak ediyorum.
Arıza kaydı dahi oluşturamıyorum "hattınızda sorun olabilir, beklemede kalın" tarzı bir pop-up çıkıyorr. Çevrede de çok bi hareketlilik yok ama :d.
Eve gelen kabloda bence bir şey olması lazım çünkü bina eski kablolar eski fakat anlamadığım şey önceden bu sorunlar yoktu bunun modemden olma ihtimali var mı (modem değiştikten sonra oldu) veya tanımladıkları hız altyapıya hiç uygun değil bu konularda bilgim olmadığı için çok varsayımda da bulunamıyorum.

Normalde CRC hatası bunun çok üstünde olduğu için bu bile çok iyi geliyor uzun süreli kullanımda ne olacak onu merak ediyorum.
Arıza kaydı dahi oluşturamıyorum "hattınızda sorun olabilir, beklemede kalın" tarzı bir pop-up çıkıyorr. Çevrede de çok bi hareketlilik yok ama :d.
Eve gelen kabloda bence bir şey olması lazım çünkü bina eski kablolar eski fakat anlamadığım şey önceden bu sorunlar yoktu bunun modemden olma ihtimali var mı (modem değiştikten sonra oldu) veya tanımladıkları hız altyapıya hiç uygun değil bu konularda bilgim olmadığı için çok varsayımda da bulunamıyorum.
Zaten şu anki CRC sıkıntıya yol açmaz, siz gözlemleyin o hataları. Ankastreden evinize kadar gelen kablolarda sıkıntı olmuş olabilir, bu da modemi alma zamanınıza denk gelmiş olabilir. Modem kaynaklı olduğunu pek sanmıyorum ama komşunuzdan isteyebilirseniz deneyin, sonuca varmada yardımcı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı