Asus Eee PC 1011PX Windows yükleme ekranında donması

32315

Kilopat
Merhaba. Asus Eee PC 1011PX sahibiyim. PC'nin değisik bir problemi var. Sistemi açtığınızda Windows yükleme ekranında donup kalıyor ve Windows'u yüklemiyor. Format atayım dedim aynı hatayı verdi. BIOS sıfırladım düzelmedi, Harddisk bozulmustur dedim değistirdim yine aynı hatayı verdi, SSD taktım düzelmedi, RAM bellekleri degistirdim düzelmedi, Ubuntu yükleyeyim dedim düzelmedi hiçbir sekilde Windows ekranını geçmiyor öyle kalıyor ve Harddisk ısığı yanmıyor. Ancak F8 ile güvenli modda acmaya calısınca PC gayet güzel bir sekilde boot ediliyor ve masaüstü geliyor. Bilgisi olan varsa ya da önerisi olan biri yardım etsin bana lütfen. Tesekkürler.

Eee PC 1011PX | Notebook | ASUS Türkiye

Çok yüksek ihtimalle dahili grafik yongasında bir arıza var. Siz yine de BIOS güncellemeyi deneyin. Wifi kartını çıkarıp öyle deneyin. Eğer sorun devam ederse güvendiğiniz profesyonel teknik ellere teslim edin. Gerekli devre elemanların ve yongaların ölçümleri yapılmalı. Buradan kapalı bir kutuya yorum yapmak zor ama olası arızalar belli.

Bende aynı şeyi düşünüp Bios güncellemesi yapayım dedim ama dos istedi ve cd sürücüsü gerekiyor dedi Asus. Götürdüğüm bilgisayar tamircileride anakart bozuk tamamen değişmesi gerek diyip bırakıyor. Önerebileceğiniz bir anakart tamircisi varmıdır İstanbul’da.

Buna benzer bir netbook'um vardı. Tamamen çöp. Keşke yapacağınız masrafı celeron veya pentium işlemcili bir notebook'ta değerlendirseydiniz...

Tamamdır bu hafta giderim oraya.

Sorununuz bir ihtimal ısınma ile ilgili. Bir tanıdığım aynı sizin gibi setup ekranında kalıyordu. Termal macun ve Van'ın değiştirerek sorunsuz bir kurulum gerçekleştirdi.

Harddisk bozulmustur dedim değistirdim yine aynı hatayı verdi, SSD taktım düzelmedi, RAM bellekleri degistirdim düzelmedi, Ubuntu yükleyeyim dedim düzelmedi hiçbir sekilde Windows ekranını geçmiyor öyle kalıyor ve Harddisk ısığı yanmıyor. Ancak F8 ile güvenli modda acmaya calısınca PC gayet güzel bir sekilde boot ediliyor ve masaüstü geliyor. Bilgisi olan varsa ya da önerisi olan biri yardım etsin bana lütfen. Tesekkürler.

Eee PC 1011PX | Notebook | ASUS Türkiye
HDD ışığının yanmaması, ya HDD'nin bozuk olduğunu, ya da sistem tarafından tanılanmamış olduğunu ifade eder.
Güvenli mod'da sistem açılabildiğine göre, çoğu sürücüler devre dışı bırakılmış demektir.
Yükleme seçenekleri başta olmak üzere, sistem yapılandırılmasında daha önceden oluşmuş bir yanlış uygulama veya zararlı yazılım etkileri varsa tespit edilmelidir.
BIOS sıfırlanması nasıl yapılmış bilmiyorum, ancak bu işlem BIOS pili sökülmeden yapılamaz. Diğer ayarlar default olacaktır sadece. O PC deki pili sökmek te kolay olmasa gerek.
PC de recovery bölümü var mıdır?
İşletim sistemi yüklemesi hangi yollarla yapılmaktadır?
Ubuntu yüklemek isterken nasıl bir yol izlenmiştir?

Bahsi geçen sorun genellikle HDD'den kaymaklanmaktadır.
Bu PC'de 320GB HDD bulunmakta imiş.
Asus, Eee PC 1011PX-BLK174S , kullanıcı yorumları
Tavsiyem, öncelikle HDD i değiştirip denemenizdir.
Dediğiniz şeyi en baştayapmıştım bir tane 500 GB'lik Hard disk kullandım sonuç aynı oldu. SSD taktım yine aynı hatayı aldım.

Sorununuz bir ihtimal ısınma ile ilgili. Bir tanıdığım aynı sizin gibi setup ekranında kalıyordu. Termal macun ve Van'ın değiştirerek sorunsuz bir kurulum gerçekleştirdi.
Bunu düşündüm. Açıp iyice temizleyip termal macun yenilemesi yaptım ama yine aynı sorunu verdi.

HDD ışığının yanmaması, ya HDD'nin bozuk olduğunu, ya da sistem tarafından tanılanmamış olduğunu ifade eder.
Güvenli mod'da sistem açılabildiğine göre, çoğu sürücüler devre dışı bırakılmış demektir.
Yükleme seçenekleri başta olmak üzere, sistem yapılandırılmasında daha önceden oluşmuş bir yanlış uygulama veya zararlı yazılım etkileri varsa tespit edilmelidir.
BIOS sıfırlanması nasıl yapılmış bilmiyorum, ancak bu işlem BIOS pili sökülmeden yapılamaz. Diğer ayarlar default olacaktır sadece. O PC deki pili sökmek te kolay olmasa gerek.
PC de recovery bölümü var mıdır?
İşletim sistemi yüklemesi hangi yollarla yapılmaktadır?
Ubuntu yüklemek isterken nasıl bir yol izlenmiştir?
Sistem yapılanırmasını defalarca kontrol ettim ve farklı yapılandırılmalarda ön yükleme
yaptım lakin yine aynı şey çıktı karşıma. Bios sıfırlamasını Bios içerisinden yaptım Anakart üzerindeki pili çıkartmak aklıma geldi ama zarar görmesinden korktum açıkçası. Güncelleme için Asus web sitesinin anlattıkları baya karmaşık geldi bu yüzden onada kalkışamadım ki bir sebebide DOS üzerinden ayar yapılması gerektiği yazıyordu. Recovery vardı diye biliyorum ama bir türlü o menüye ulaşamıyorum. Anakart açılırken tuşları yazıyor ama ne kadar denesemde menüyü açmıyor. Ubuntu yüklemesinide farklı sürümlerde hem xboot programı hemde rufus programı yardımıyla Boot edilebilir USB sürücüsü şeklinde yazmıştım. Ubuntuda da yükleme ekranı gelmişti fakat bir yerden sonra yine takılıp kalmıştı. Sorunlar ve ürettiğim çözümler bu şekilde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı