ASUS ekran kartı boşta ısınıyor

uk2727

Decapat
Daha fazla  
Selam. Bildiğiniz gibi ekran kartları yüksüz kullanımda fanlarını belirli sıcaklıklara kadar çalıştırmaz. Ancak benim kartta anlamlandıramadığım bir süreç var. ASUS ekran kartı boş kullanımda kendi kendine ısınmaya başlıyor. Bu şekilde boşta 56 dereceleri görüyor ve Auto fan ayarlarında 56 dereceden sonra fanlarını çalıştırmaya başlıyor. Peki bu ekran kartı boşta-yüksüz olarak hiçbir tarayıcı ya da oyun açık değilken neden 56 dereceyi görüyor?

Aynı ekran kartı stabil olarak 1-2 gün önce 52 derecede sabit duruyordu. Şu anda ekran kartı döngüye girmiş durumda. Boşta 56'yı görüyor ve kendini 40 dereceye kadar soğutuyor. Ardından fanlarını kapatıyor. Sonra tekrar 56'yı görüyor. Fanlar dönmese 60'ı bulacak gibi boşta. Oyuna girdiğimde ise Auto modda AC Valhalla'da 63 derece üstünü görmedim.
Var mı bir fikri olan?

Sürücüyü yeniden kurdum. Son sürüm.
NVIDIA Denetim Masası için Genel Ayarlar Varsayılan olarak ayarlı.

Bende ASUS Dual 6700XT var benim de aynı hatta boşta 56 oyuna girince 52ye falan düştüğü oluyor bir zararı da yok çok normal değerler.

Hocam bu ayarı açarsan VRAM saat hızı düşeceği için daha az ısınacaktır.
1665232837450.png

Arkadaşlar benim ekran kartım neden boşta iken fanlarını bir açıp bir kapatsın yahu. Kaygılı değilim. Sebebi nedir. Aynı ayarlarda 52 dereceyi geçmeyen kart neden şimdi 56 57'yi görüyor?

Arkadaşlar benim ekran kartım neden boşta iken fanlarını bir açıp bir kapatsın yahu. Kaygılı değilim. Sebebi nedir. Aynı ayarlarda 52 dereceyi geçmeyen kart neden şimdi 56 57'yi görüyor?
Mesele sıcaklık değil, durduk yere 56'yı ve fanlar çalışmasa daha da yukarıları görecek olması. İlginç şekilde oyunda da 63'ü geçmiyor.

Kartı fabrika ayarlarına döndürmenin bir yolu var mı?

Mesele sıcaklık değil, durduk yere 56'yı ve fanlar çalışmasa daha da yukarıları görecek olması. İlginç şekilde oyunda da 63'ü geçmiyor.

Kartı fabrika ayarlarına döndürmenin bir yolu var mı?
Aga kartta sıkıntı yok neden anlamıyorsun, aynı durumu ben yaşıyorum :) Öyle olsa kartın oyunlarda yükte sıcaklığı uçar... Monitöründen ötürü fazla piksel işliyor. 2K monitörüm var diyosun, en aşşağı 144 hz olsa kartı yorar. O yüzden böyle...

Aga kartta sıkıntı yok neden anlamıyorsun, aynı durumu ben yaşıyorum :) Öyle olsa kartın oyunlarda yükte sıcaklığı uçar... Monitöründen ötürü fazla piksel işliyor. 2K monitörüm var diyosun, en aşşağı 144 hz olsa kartı yorar. O yüzden böyle...
Bunu biliyorum ve farkındayım :) Lakin, sizin bahsettiğiniz değişkeni hesaba kattığımda dahi 52 dereceydi kart. Bu şekilde stabil, durağan, değişmeden 52'de kalıyordu. Ama şuan 56 57 diyorum. Fark var diyorum :)

Bunu biliyorum ve farkındayım :) Lakin, sizin bahsettiğiniz değişkeni hesaba kattığımda dahi 52 dereceydi kart. Bu şekilde stabil, durağan, değişmeden 52'de kalıyordu. Ama şuan 56 57 diyorum. Fark var diyorum :)
O zaman şöyle yapabilirsin, Asus Performans uygulaması var ya resim gönderdiğin, orada varsayılana alma şansın yok ise, MSI Afterburner yükle, programı çalıştırdığın zaman (varsayılan) rollback tuşu var, eğer ona basılabiliyorsa demek ki bir şekilde ayarları ile oynanmıştır. O rollback tuşuna basarsan kart fabrika ayarlarına dönecek, belki 50-52 derece dediğin duruma geri döner. Aklıma başka bir şey gelmiyor knk.

Geri
Yukarı