ASUS FX505DU max işlemci kullanımı

xhannn

Decapat
Merhaba, daha öncesinde Ryzen 7 3750H işlemcinin oyunlarda 90-95 derecelere çıktığından bahsetmiştim.

Bugün Windows güç seçeneklerini kurcalarken bir şey dikkatimi çekti.

Windows oyuna girdiğimde güç seçeneğini otomatik olarak High Performance'a alıyordu.
High Performance'ın ayarlarına baktım.

Prizdeyken en düşük işlemci kullanımı : %100
Prizdeyken en yüksek işlemci kullanımı : %100

Bu değerleri gördüm. En düşük işlemci kullanımını %5 olarak ayarladım ve oyunlarda yeniden test etmeye başladım. Bir şey değişmemişti. Herhangi bir oyuna girdiğim an işlemci 3.8 GHz frekansa çıkıyor, sıcaklık 10 dakikalık oynama sonucu 90 derecelerin üzerine çıkıyordu. GPU sıcaklığı da 85 civarlarında dolaşıyordu.

Ardından 2. denememi yaptım. Prizdeyken en yüksek işlemci kullanımını %99'a, en düşük işlemci kullanımını %5'e çektim.
Oyunlara girdiğimde sıcaklık değerleri 67-75 arasına kadar gerilemişti. GPU ise 82 dereceyi geçmiyordu.

Ancak işlemci frekansının 1.7 GHz olarak sabitlendiğini gördüm. Yoğun bir darboğaz oluyor ama oyunları V-Sync açık oynadığım için takılma, donma, kasma yaşamıyorum. Bu ayarları Witcher 3 Ultra'da test ettiğimde 60 FPS'yi sabit alabiliyordum.

Donanım kısmında çok anlamadığım için birkaç soru sormak istedim.

1- Bu yaptığım işlemin donanımsal olarak bir zararı var mı? Mavi ekran hatası filan görür müyüm?
2- %100 kullanımda 3.8 GHz'leri görürken neden %99'da sabit 1.7 GHz'e iniyor? 2.5 2.7 gibi değerleri görmeyi bekliyordum.
3- Bu işlem sonucunda yaşadığım darboğazın performans dışında bir zararı olur mu? (60 FPS sabit oynadığım için performans zararını da pek görmüyorum)
(İşlemci %60-65'lerde kullanılırken ekran kartı %40'larda seyrediyor)

1- Hayır yok ve görmezsin.
2- %100'ün altına indiğinde büyük bir düşüş olup, turbo frekanslara çıkılmıyor genelde. Intel'de hep base frekanslara gerilediğini gördüm ben. Windows güç yönetiminin AMD işlemcilerle kurduğu bağlantı hakkında fikir yürütecek olursak, sanırsam güç düşürmeyi base frekans üzerinden yapıyor. 2.3'ün de gerisine itiyor seni gibi.
3- Hayır olmaz.
Hangi oyunları oynuyorsun bilmiyorum ama ısı sorununu servis aracılığı ile çözmeyi dene. Güçlü oyunlarda o CPU'nun tam performansına ihtiyacın olacak. Ryzen'larda undervolt işlemi de yapılmıyor.
"Ryzenadj" şu programı da bir araştır insanlar TDP değerini limitleyerek sorunlarını çözdüğünden bahsediyordu bir ara.

1- Hayır yok ve görmezsin.
2- %100'ün altına indiğinde büyük bir düşüş olup, turbo frekanslara çıkılmıyor genelde. Intel'de hep base frekanslara gerilediğini gördüm ben. Windows güç yönetiminin AMD işlemcilerle kurduğu bağlantı hakkında fikir yürütecek olursak, sanırsam güç düşürmeyi base frekans üzerinden yapıyor. 2.3'ün de gerisine itiyor seni gibi.
3- Hayır olmaz.
Hangi oyunları oynuyorsun bilmiyorum ama ısı sorununu servis aracılığı ile çözmeyi dene. Güçlü oyunlarda o CPU'nun tam performansına ihtiyacın olacak. Ryzen'larda undervolt işlemi de yapılmıyor.
"Ryzenadj" şu programı da bir araştır insanlar TDP değerini limitleyerek sorunlarını çözdüğünden bahsediyordu bir ara.
Hocam genellikle AAA oyunları oynuyorum.
İşlemciyi kısıtlamadığımda bazı oyunlarda CPU 90-95 GPU 85-90 arasını görüyor. Turbo fana geçtiğimde frekansı da arttırdığı için sıcaklıklar aynı değerlerde seyrediyor. Serin çalışmasını istiyorum, 35 W işlemci için değerler biraz fazla gibi. AMD'nin sitesinde max sıcaklığı 105 derece olarak belirtmiş ama benim içime sinmiyor.

Ryzenadj'nin detaylı kullanım rehberi var mı? Kullanımı sonucu garanti etkilenir mi?

Hocam genellikle AAA oyunları oynuyorum.
İşlemciyi kısıtlamadığımda bazı oyunlarda CPU 90-95 GPU 85-90 arasını görüyor. Turbo fana geçtiğimde frekansı da arttırdığı için sıcaklıklar aynı değerlerde seyrediyor. Serin çalışmasını istiyorum, 35 W işlemci için değerler biraz fazla gibi. AMD'nin sitesinde max sıcaklığı 105 derece olarak belirtmiş ama benim içime sinmiyor.
Evet fazla tabi ki. Cihazın sınırlarda çalışıyor. Burada çözüm bulunabilir ama ilk yapman gereken bence servis ile bakım yaptırmak. Cihaz yeni de olsa stok macun ile böyle sorunlarla karşılaşanlar oluyor.
Şu an yapabileceğin iki şey var. Birisi GPU'yu undervolt yapıp saat hızını kısmak, kesinlikle sıcaklığa etkisi olacaktır ikisi için de. İkincisi altına soğutucu almak ya da alt kısmı hava alacak şekilde konumlandırmak.
Ryzenadj'nin detaylı kullanım rehberi var mı? Kullanımı sonucu garanti etkilenir mi?
Programı sadece Reddit'de görmüştüm sana da ondan söyledim. Gücü kısıp çözüm bulduğunu söylüyordu kullanıcılar. Açıkçası MSI için servis undervolt bile yaparsanız garanti dışı demişti forumdaki arkadaşlara. Fakat nasıl anlarlar ya da anlayabilirler mi bilmiyorum. Pek ihtimal vermiyorum. Genelde sorduğumda undervolt ne? diyor teknisyenler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı