Asus GL551JM-DH71 İncelemesi

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce aldığım Asus marka dizüstü bilgisayarımı internette arattım fakat hiçbir incelemesini bulamadım. Merak eden arkadaşların olabileceğini düşündüğümden konu açmak istedim. Hadi başlayalım...

Teknik Özellikler:

-Model: ASUS GL551JM-DH71
-İşlemci: İntel i7 4710HQ (2.50 ghz turbo boost ile 3.50 ghz)
-Bellek(RAM): 16 GB (8*2) 1600mhz
-Ekran: 15.6 Full HD IPS Anti-Glare(Mat Ekran)
-Ekran Kartı: Nvidia GTX 860M 128bit Maxwell Mimari
-Disk Kapasitesi: 1TB 7200rpm (Msata slotu yok.Ssd için Hdd çıkarılması gerek.)
-İşletim Sistemi: Windows 8.1 64bit
-Bluetooth: Var
-Wireless: İntel DualBand Wireless-N 7260 802.11 a/g/n
-HDMI: Var
-Dahili Kamera: Var 720p (Yeterince iyi.)
-Klavye: Alttan aydınlatma klavye. Üründe Türkçe karakterler yok. Yakın zamanda İstanbul Bilişim'e gideceğim onlar basacaklar.
-Optik Sürücü: Var
-Usb Sayısı: 3xUsb 3.0
-Dokunmatik Ekran: Yok
-Pil Süresi: Oyun oynarken 1saat 1.30 saat arası. İnternette 2 saat 5 saat arası. (Kullanıma bağlı olarak)
-Ağırlık: 2.70 Kg
-Garanti: 24 Ay İstanbul Bilişim.

Ürünün fiyatı ve alındığı yer:

-İstanbul Bilişim'den nakit 3200 TL'ye aldım. (3300 taksit)
-.Garantisi İstanbul Bilişim'e ait.
-İstanbul Bilişim'e ne kadar güvenirsiniz onu bilemem Vatan Bilgisayar'da Gtx 850m modeli 3800 TL idi. O yüzden İstanbul Bilişimden aldım.
-Ürünün 2 tane rakibi var: "Monster Abra ve Lenovo Y50" Ben markası Asus olduğu için bana dahada güven verdiği için tercih ettim.

Ürünün Kutusu ve İçeriği:
-Kutudan adaptör, laptop, kullanım klavuzu ve kabloları sarmak için cırtcırt (öyle deniliyodu herhalde :)) var.
-Ücretsiz İstanbul Bilişim çantası hediyeli. ( http://www.istanbulbilisim.com.tr/istanbul-bilisim-notebook-cantasi-fiyati,103859.html )

Ürünün Dış Kasa Materyali
-Materyallerden fazla anlamam ama alt taraf hariç her yeri aliminyum olmalı (Alt taraf plastik.)
-Logonun olduğu taraf fırçalanmış aliminyum ve ROG logosu aydınlatılmış. (Karanlıkta çok güzel duruyor.)

Oyun-Ses Performansı
Geldik en önemli yerlerden birine...
-Oyun videoları koymayacağım isterseniz ürünün ekran kartı modelini yazıp bakabilirsiniz. (Bir sürü video mevcut.) Kısaca açıklayacak olursam güncel oyunları FHD çözünürlükte Ultra ayarlarda kasarak oynatabilir. (Oyuna bağlı 20-30 fps) Ben FHD çözünürlükte High-Medium ayarları kullanıyorum. (Farcry-Battlefield-Crysis gibi oyunlarda.) High Medium ayarlar diyede canınızı sıkmayın sonuçta bu bir orta seviye bir "laptop."
FHD çözünürlüğe aldığınızda diğer ayarları önemsemiyorsunuz zaten fazla.
-Ses performansı benim için yeterince iyi. (Abartılıda değil kötüde değil ama genel olarak iyi.)
-Fan sesi internette gezerken duymuyorsunuz bile o kadar iyi. Oyun oynarken normal olarak fan daha hızlı döndüğü için ses dahada artıyor. (Ben kulaklık kullandığım için fazla önemli değil. Yanlış anlamayın fanda abartılı ses yok her laptop ses çıkarır zaten oyun oynarken.)

Isınma (Sıcaklık Değerleri):
-Yakında derece olarak ısı değerlerini ekleyeceğim.
-WASD tuşları gerçekten soğuk ve bileğin koyulduğu yer.Ortalar sıcak sağ taraf ise ılık.
klavyesıcaklık.jpg

Özet olarak (Artıları ve Eksileri):
-Eksileri:

-Klavyede işaret tuşları ve numpad çok yakın bazen işinizi zorlaştırabiliryor. (Enter'da öyle)
-Ssd olsaydı demiyorum ama keşke msata slotu olsaydı.
-Ekran ips yandan gözüküyor fakat ekranı az aşağı ya da yukarı kaldırdığınızda renkler değişebiliyor.
-Fan çıkış yeri solda tartışılabilir fakat oyun oynarken sağlak olduğumdan bana eksisi yok.İnternette gezerken sıcak üflemiyor zaten. Ayrıca kışın işe yarıyor. :)
-Klavyede türkçe karakterler yok. (Yakın zamanda İstanbul Bilişim'e götürüp bastıracağım.) Zaten ürün Türkiye'de daha satılmıyor. İstanbul Bilişim'de yurtdışından sipariş etmiş olmalı. Windows'da İngilizce geldi onu Türkçe yaptılar orda. Garanti olarakda İstanbul Bilişim olması normal çünkü Türkiye'de daha satılmıyor dediğim gibi.
-Şimdilik aklıma gelenler bunlar belki sonra düzenlerim.

+Artıları:
+Donanım olarak çok iyi. Fiyat performans ürünü olarak bakılırsa. (Tabiki 10.000tl lik laptoplarla karşılaştırmıyorum fiyatına göre karşılaştırıyorum.)
+Soğutma olarak başarılı. (Zaten Asus belkide bu konuda en başarılı firma.)
+Asus'a özel birçok uygulama var. (Cloud gibi )
+Hdd olmasına rağmen çok hızlı açılıyor. (UEFI kurulumla yüklenmiş win8)
+Şimdilik aklıma gelenler bunlar belki daha sonra düzenlerim.

Resimler:
DSC_0050.jpg
DSC_0051.jpg
DSC_0053.jpg
DSC_0054.jpg
DSC_0055.jpg
DSC_0056.jpg
DSC_0057.jpg
DSC_0061.jpg
DSC_0062.jpg
DSC_0063.jpg
DSC_0065.jpg
DSC_0066.jpg

Bu arada yazımı @Evrende Bir Nokta 'e biraz bakarak oluşturdum çok güzel bir inceleme hazırlamış teşekkür ederim.
Sorularınızıda ve isteklerinizide elimden geldiğimce cevaplamaya gerçekleştirmeye çalışacağım.
Son olarak yazım yanlışı veya herhangi bir yanlış bilgilendirme varsa belirtin düzeltirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kutudan garanti belgesi çıkıyor mu? .Garantisi İstanbul Bilişim'e ait diye zorlanır mıyım? :D

Harikasınız.. Gerçekten haftalardır bunu düşünüyor,araştırıyordum. Şimdi sormak istediğim soruları artık sorabileceğim biri var.. :))
-BF4,Assassin's Creed Unity gibi oyunları 1080x1920 çözünürlükte maximum hangi ayarlarda akıcı olarak oynayabiliyorsunuz? Ve 1366x768 ayarlarda Ultrada oynayabiliyor musunuz ?
-Ekranın arkasındaki ROG simgesi bilgisayarı açıldığında ışığı yanıyor mu ?
-7200Rpm Hdd tatmin edici mi ?
şimdilik bunlar aklımda kalan sorular.. İlerleyen zamanlarda tekrar rahatsız edebilirim :))

Kutudan Garanti Belgesi Çıkıormu -.Garantisi İstanbul Bilişim'e ait. die Zorlanirim falan :D
Kutudan garanti belgesi çıkmıyor diye hatırlıyorum. Geçen klavyeye türkçe karakterler bastırmak için götürdüm faturası yeterli oldu. Tekrar ediyorum ürün gerçekten çok kaliteli fakat İstanbul Bilişim'in garantisine kötüde demiyorum iyide demiyorum.

Harikasınız.. Gerçekten haftalardır bunu düşünüyor,araştırıyordum. Şimdi sormak istediğim soruları artık sorabileceğim biri var.. :))
-BF4,Assassin's Creed Unity gibi oyunları 1080x1920 çözünürlükte maximum hangi ayarlarda akıcı olarak oynayabiliyorsunuz? Ve 1366x768 ayarlarda Ultrada oynayabiliyor musunuz ?
-Ekranın arkasındaki ROG simgesi bilgisayarı açıldığında ışığı yanıyor mu ?
-7200Rpm Hdd tatmin edici mi ?
şimdilik bunlar aklımda kalan sorular.. İlerleyen zamanlarda tekrar rahatsız edebilirim :))
-BF4 ve AC Unity'i deneme fırsatım olmadı. Fakat BF4'ü satın almayı düşünüyorum. Bu konuda Youtube'a "Gtx 860m Battlefield4" ya da "Gtx 860m Unity" yazarsanız birçok video çıkacaktır.Eğer diğer yüklediğim oyunlardan yola çıkarsam; FHD çözünürlükte Battlefield 4'te Fps önemli olduğu için Medium ayarlarda oynanabilir. HD çözünürlükte Ultra'da açar sıkıntı yapmaz. AC Unity'de ise Fps biraz daha düşük oynanılabildiği için FHD Ultra-High ayarlarda oynanılabilir.
-Evet ROG ışığı aydınlatmalı bilgisayarınız açılırken de açıkken de arkadan ışığı yanmakta. Güç tasarrufu moduna geçildiğinde ışığın rengi biraz azalıyor fakat karanlıkta yine farkedilir. :)
-7200 rpm HDD'ye gelecek olursak gerçekten sonradan SSD ilave etmemeyi bile düşünebilirsiniz. Ortalama 4-5 sn içinde bilgisayar açılmakta. Şifreyi girdikten sonrada 15 sn'yede kendine gelmekte. Chrome vb. uygulamalarda da sıkıntı yaşamazsınız yani kısacası gerçekten çok hızlı.

Klavyeye türkçe karakterleri bastırdıktan sonra sırıtıyor mu harfler yoksa diğer harfler gibi aynı fontda aynı şekilde mi basıyorlar? Bir fotosunu atabilirsiniz çok iyi olur ben almayı düşünüyorum bu bilgisayarı

Kutudan garanti belgesi çıkmıyor diye hatırlıyorum. Geçen klavyeye türkçe karakterler bastırmak için götürdüm faturası yeterli oldu. Tekrar ediyorum ürün gerçekten çok kaliteli fakat İstanbul Bilişim'in garantisine kötüde demiyorum iyide demiyorum.
İlgin için teşşekürler.

İstanbul Bilişim'den anneme Philips'in elektrikli süpürgesini aldık gayet hızlı ve güvenilir site direk tık peşin aldık karta.İstanbul Bilişim bilindik bir şirket zaten :) umarım bu konuda yardımım dokunmuştur

Klavyeye türkçe karakterleri bastırdıktan sonra sırıtıyor mu harfler yoksa diğer harfler gibi aynı fontda aynı şekilde mi basıyorlar? Bir fotosunu atabilirsiniz çok iyi olur ben almayı düşünüyorum bu bilgisayarı
Hocam size şöyle söyliyim ben böyle rezillik görmedim. Zaten bu yüzden İstanbul Bilişim'in teknik servisinden memnun değilim. 3 kere git gel yapmak zorunda kaldım eve çok geç saatlerde dönebildim. Başımdan geçeni anlatsam çok üzün sürer. En iyisi sorularınızın cevaplarını veriyim;
-Sözde özel makineleri var. Onunla basıyorlar. Fakat galiba arkadaşlar renk körü ve kırmızı klavyeye pembe renk basıyorlar ya da özel makinelerini kullanmak yerine sticker yapıştırıyorlar ki ilk iki gidişimde üzerindeki Türkçe karakterler kazı kazan gibi tırnağımı değdirmemle silindi.
-Daha sonra arkadaşlar klavyenin üzerindeki boyanın kuruması gerektiğini herhalde yeni öğreniyorlar ve beni iş çıkışı geç saatlerde boşu boşuna 2 kere çağırıyorlar. Ve boya kuruyunca renginde düzeleceğini söylüyorlar. 3. gidişimde de sonuç değişmedi evet boya silinmiyor fakat yazılar pembe. "Q" ve "E" nin altına karakter basılmasın diye özellikle altını çizmiştim fakat yinede daha iyi durur diye beni düşünüp basmışlar.
-Karanlıkta klavyenin ışığını yaktığınızda türkçe karakterler gözükmüyor. Yani özel makine falan yok. Beyaz klavyeli diğer ROG' larada bakmıştım fakat onlara basılan Türkçe karakterlerde gri. Telefondayım umarım açıklayıcı olmuştur. Buda resmi eğer bilgisayara geçersem başka resimlerde atabilirim.
DSC_0150.jpg

İstanbul Bilişim'den anneme Philips'in elektrikli süpürgesini aldık gayet hızlı ve güvenilir site direk tık peşin aldık karta.İstanbul Bilişim bilindik bir şirket zaten :) umarım bu konuda yardımım dokunmuştur
Hocam isterseniz sitesinden alın isterseniz mağazasından alın o konuda bir sıkıntı yok. Benim bahsettiğim teknik servisi. Ben kalitesiz buldum. Daha gerçek bir sorundan teknik servise gitmedim ama klavye için 3 kere gittim ve ordaki diğer kişiler hiç memnun değillerdi. Ama tabiki bir bozulma olduğunda tamir ediyorlar. Kullanıcı hatasıda olsa belli bir ücret karşılığında onarıyorlar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı