ASUS GPU Tweak olmadan sistemi kullanınca sistem kapanıyor

John Worthy

Kilopat
ASUS GPU Tweak olmadan PC'yi kullandigimda, GPU boyle yuklemeli fan sesi yapiyor. Boyle anlik 3-4 saniye gaza basar gibi calisiyor sonra duruyor. Sonra bir oyuna girdigin an direk alt+F4 zorundaligindasin. Bu olayi GPU Tweak'e girip Power'i %80'e getirmekle cozdum. Hiçbir sıkıntı yasamiyorum ama tahminimce PSU'yu kayip verdik. Sadece bir teyit almak ve orneklerini yasayanlar var mi bilmek istedim. Ona gore PSU alacagim.

Büyük ihtimalle PSU'dan ama sorun GPU da olabilir.

Çünkü GPU yetersiz voltajdan dolayı çöküyor ama GPU'nun voltaj regülatörü de bozuk olabilir.

AIDA 64 ile GPU VRM sıcaklığına ve GPU voltajını kontrol et.

İnternetten GPU'nun varsayılan voltajına bak oyun içine girip MSI Afterburner ile voltajı kontrol et veya direkt BIOS'tan PSU voltajlarına bak.

Çünkü GPU yetersiz voltajdan dolayı çöküyor ama GPU'nun voltaj regülatörü de bozuk olabilir.

İnternetten GPU'nun varsayılan voltajına bak oyun içine girip MSI Afterburner ile voltajı kontrol et veya direkt BIOS'tan PSU voltajlarına bak.
Tamamdir bir bakayim.

Benim sevindigim sey ise PC'nin siyah ekran vermemesi. Sadece oyun crashliyor. Bende soyle dusundum PSU"da bir sikinti var gerekli gucu istediginde kapatiyor.

Olay şu ekran kartın gerekli "voltajı" alamadığı için çöküyor bu da oyunun çökmesine sebep oluyor, ekran kartının gücünü sınıraldığında yüksek güçte çalışmayıp çok voltaj istemiyor ve çökmüyor, overclock vs. o tarz şeyler varsa kapat yoksa voltajları kontrol et, kablolara bak.

Olay şu ekran kartın gerekli "voltajı" alamadığı için çöküyor bu da oyunun çökmesine sebep oluyor, ekran kartının gücünü sınıraldığında yüksek güçte çalışmayıp çok voltaj istemiyor ve çökmüyor, overclock vs. o tarz şeyler varsa kapat yoksa voltajları kontrol et, kablolara bak.
Olay sunlari gormem ile basliyor. Ekranda siyah cizgiler cikiyor.Hocam ben eskiden aldigimda zaten Asus Rog Strix 2080 TI OC 11GB'di bu hicbirsey degistirmedim. Bir sikintisi yoktu suan PSU kaynakli oldunu garantiledim gibi birsey yada dediginiz gibi kablolarla alakali. Istanbul'da bir yer buldum instagramda PC tamircisi gibi oraya goturucem yoksa baska neresi var bilmiyorum. Temizleyip baksinlar.

Geri
Yukarı