ASUS GTX 1050 Ti hız aşırtma sonrası ekran gidiyor

Sertidegni

Hectopat
ASUS ROG STRIX 1050 Ti ekran kartına sahibim. STRIX serisinin parçalarının kaliteli olmasından ötürü GPU Tweak II yazılımından verdim çoşkuyu ancak saniyeler sonra ekran karıncalandı ve kasanın üzerindeki tuşa basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı her açtığımda ekranın tamamı tek bir renkte gözükmeye başladı, önce beyaz sonra siyah. Güvenli moda geçip GPU Tweak yazılımını devre dışı bırakarak sorunu çözdüm ancak bunları yaşamam beni korkuttu. Ekran kartına zarar vermiş olabilir miyim, değerleri aşağıdaki gibi ayarlamıştım?

Varsayılan değerler
GPU Boost Clock 1506 MHz
Memory Clock 7008 MHz

Benim ayarladığım değerler
GPU Boost Clock 1651 MHz
Memory Clock 7662 MHz

Son düzenleyen: Moderatör:
ASUS ROG STRIX 1050 Ti ekran kartına sahibim. STRIX serisinin parçalarının kaliteli olmasından ötürü GPU Tweak II yazılımından verdim çoşkuyu ancak saniyeler sonra ekran karıncalandı ve kasanın üzerindeki tuşa basılı tutarak kapatmak zorunda kaldım. Bilgisayarı her açtığımda ekranın tamamı tek bir renkte gözükmeye başladı, önce beyaz sonra siyah. Güvenli moda geçip GPU Tweak yazılımını devre dışı bırakarak sorunu çözdüm ancak bunları yaşamam beni korkuttu. Ekran kartına zarar vermiş olabilir miyim, değerleri aşağıdaki gibi ayarlamıştım?

Varsayılan değerler
GPU Boost clock 1506 MHz
Memory clock 7008 MHz

Benim ayarladığım değerler
GPU Boost clock 1651 MHz
Memory clock 7662 MHz

Zarar verdiğinizi sanmıyorum. Sadece ekran kartını çalışamayacağı bir frekansa zorlamışsınız o kadar. İnternetten 1050 Ti için olan stabil OC değerlerine bakabilirsiniz hocam. Düzgün bir şekilde yapabilmek için

Zarar verdiğinizi sanmıyorum. Sadece ekran kartını çalışamayacağı bir frekansa zorlamışsınız o kadar. İnternetten 1050 Ti için olan stabil OC değerlerine bakabilirsiniz hocam. Düzgün bir şekilde yapabilmek için
GPU Boost Clock değerini 1594 MHz, Memory Clock değeriniyse 7484 MHz'de kullandığımda 8 FPS artış yakalıyorum. Memory Clock değerini tek başına 7600 MHz'in üzerine çıkarttığımda FPS bir anda iniyor ve ekran simsiyah olup bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyor. GPU Boost Clock değerini değiştirmediğim için mi böyle oluyor olabilir? Genel olarak yorumlamanızı rica ediyorum. Bir de Power Limit değerini değiştirmeli miyim, şu anda %110 civarında?

GPU Boost clock değerini 1594 MHz, Memory clock değeriniyse 7484 MHz'de kullandığımda 8 FPS artış yakalıyorum. Memory clock değerini tek başına 7600 MHz'in üzerine çıkarttığımda FPS bir anda iniyor ve ekran simsiyah olup bilgisayarı kullanılmaz hale getiriyor. GPU Boost clock değerini değiştirmediğim için mi böyle oluyor olabilir? Genel olarak yorumlamanızı rica ediyorum. Bir de Power limit değerini değiştirmeli miyim, şu anda %110 civarında?

Demek ki belleklerin kapasitesi en fazla 7484 MHz'ye kadar çıkabiliyor hocam. Hem 8FPS artık gayet iyi isterseniz daha fazla zorlamayın. Bir de ısı durumunu takip etmeyi unutmayın. Yüksek sıcaklıklarda çalışması kart için zararlı.

Demek ki belleklerin kapasitesi en fazla 7484 MHz'ye kadar çıkabiliyor hocam. Hem 8FPS artık gayet iyi isterseniz daha fazla zorlamayın. Bir de ısı durumunu takip etmeyi unutmayın. Yüksek sıcaklıklarda çalışması kart için zararlı.
ROG Strix soğutması olduğundan ısı sorunu yaşamıyorum. Maksimum 66 santigratı gördüm.

Geri
Yukarı