Asus GTX 750 ti Strix O.C Edition Overclock Nasıl Yapılır ?

Core clock 100 mhz Memoryde 60 yükseltip bir denermisin
Ben dün akşam dayanamadım ve akşam 10 dan sonra sabah 4 e kadar gta 5 oyununu açarak denedim yani mesela Core clock 10 sa Memory clock 20 arttırdım çünkü 2 kat arttırmak gerekiyormuş sanırım. Memory clocku Core clocka göre. İlk olarak core clock 10 memory clock 20 dan başladım o şekilde bu oranla arttırarak gta 5 oyununda atıyormu,takılma oluyormu diye baktım ama nasıl anlatayım bilemiyorum çok ilginç durumlar oldu. Tüm ayarları çok yükseğe aldığım halde oyundan atma olmadı. Gölge yansıması 8x yaptım sonra kenar yumuşatması mıydı herhalde onuda Nvidia pcss gibi bir ayara aldım yani en yüksek yaptım ama oyun da düşüş gene olmamıştı, 49-55 fps arasıydı oyun hala, ister istemez şaşırdım tabi. Ama sonra arabaya binip hızlandığım zaman bir anda takılma oldu ve oyun birden 37 fps değerine düştü sonra 37-45 fps arası olmaya başladı ayarları da kıstım düştü diye fps, ha birde 53-55 arası fps alırken Advanced Graphics de ki özelliklerden de biraz açtım ona rağmen düşmemişti fps, açıkçası bayağı şaşırdım yani ama en son işte 37-45 fps arası oluyordu oyun, anlayamadım sebebini. Sen niye Memory clock 2 arttıyorsun Core Clock a göre derseniz eğer konularda araştırdım öyle yapın diyen bir arkadaş vardı hatta yazısı da böyleydi:

Bende msi gtx 750 ti var. Overclock yaparken cpu clock 20 arttırırsan memory clock da 35-40 arttırman gerek. Duruma göre birazda voltaj verebilirsin. Benim kartın cpu clock şuan 1402 mhz memory clock aklımda değil ama +400 verdim voltajı da +13 verdim. Bu şekilde Battlefield 3 1080p max. ayar ve 4xaa ile 60 fps altına düşmüyor. Sıcaklık olarak da 41-42 derecenin üstünü görmedim hiç.
Yalnız benim kartım bu değerlerde diye direk bu değerlere çıkarma. Kademe kademe arttırarak yap ve her arttırmaya oyun da test et. Ne zaman ki görüntü kaymaya veya oyun durduruldu gibi hatalar almaya başlarsan o zaman dur. Kartın 1400 altında da kalabilir daha üstünede çıkabilir.
Overclock yaparken Msi After Burner programını kullandım.

Yukardaki arkadaş başka bir konudaki bir soruya cevap veriyor ama işte benim ekran kartının fabrikadan O. C yapılmamış hali olsada aynı ekran kartı olunca bana baya rehber oldu. Konu açtım ama bu arkadaş gibi detaylı anlatan biri olmadı iyi ki bu arkadaşı buldum başka konularda. Birde şu fotoğraf var ama ne kadar doğru bilemedim. Hani yukarıda ki arkadaş 10 a 20 oranında değiştirin demiş ya sizde şimdi Core clock 100 mhz Memory clock 60 artır dediğinizde ister istemez şüphe oluyor, oran dışında oluyor ondan. Şimdi sizin fikriniz nedir ? Kusura bakmayın biraz uzun yazdım ama saatlerin çalışmasıyla bundan daha fazla şeyler oldu ve özetlemeye çalıştım, en son sabah 4-5 arası Core clocku 1400 memory clock 1500 aldığımda gta dan atmaya başladı. Bende düşürerek girmeye çalıştım girmedi gene. Ayar düşürdükten sonra açılmamıştı ya, bilgisayarımda pes 2013 yüklü, pes 2013 ü açtıktan sonra gta 5 açılıyordu. Her mhz leri arttırıp gta 5 açılmayınca pes oyununu açtıktan sonra gta 5 tekrar açılıyordu garip bir döngü açıkçası. Neler yaşadığımı anlatmak istedim. Umarım mahsuru olmamıştır, benim kafam da biraz çorba oldu :)

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    24,3 KB · Görüntüleme: 433
Son düzenleme:
100-250 mhz gpu, vrami 100-150 arttır en fazla, çünkü ramlerin oc kapasiteleri çok daha azdır ve stabiliteyi erken bozar. Yani 1'e 2 oranı diye birşey yok. Üst seviye kartlarda vram hızı çok daha arttırılabilir. Yani sadece gpu oc yapman sana gözle görülür bir performans artışı sağlar ama vram oc yapmak çok da fark etmez. Mesela ben R9 270 kullanıyorum gpu 75 mhz kendi oc li, ben de 200 mhz arttırıyorum, vram i de 150. Şunu da belirteyim vramleri soğutan özel bir ekipman yok, gpu soğutucusu ile soğutulur bu yüzden ısınması kolaydır, ayrıca vramlerin markasına göre de oc miktarı değişebilir (mesela hynix, elpida vb.).

Şimdi olayı sana baştan anlatıyim;
O.C. olayı demek over clock demek yani MHz değerinin arttırılmasıdır, hem GPU MHz ini hemde memory MHz arttırılarak yapılır ama kuralları vardır, yani öyle 1 oran 2 oran diye birşey yok hem memory çok fazla arttıramazsınız görüntünüz bozulur @WhoAmI dediği gibi.
Şimdi O.C. bir deneme yanılmadır, arka planda furmark gibi bir stress test aç ve denemeye başla, 10ar ar git ve sıcaklık değerini gözle yani aslında çok basit bir olay amaç 70-75 in üzerine çıkmadan ve görüntü hataları bug vs. şeyleri görmeden en yüksek değerlere ulşamaya çalış vede en önemlisi her ekran kartının(işlemcilwr dahil) O.C. potansiyeli farklıdır çünkü silikon kalitesi değişmektedir....

100-250 mhz gpu, vrami 100-150 arttır en fazla, çünkü ramlerin oc kapasiteleri çok daha azdır ve stabiliteyi erken bozar. Yani 1'e 2 oranı diye birşey yok. Üst seviye kartlarda vram hızı çok daha arttırılabilir. Yani sadece gpu oc yapman sana gözle görülür bir performans artışı sağlar ama vram oc yapmak çok da fark etmez. Mesela ben R9 270 kullanıyorum gpu 75 mhz kendi oc li, ben de 200 mhz arttırıyorum, vram i de 150. Şunu da belirteyim vramleri soğutan özel bir ekipman yok, gpu soğutucusu ile soğutulur bu yüzden ısınması kolaydır, ayrıca vramlerin markasına göre de oc miktarı değişebilir (mesela hynix, elpida vb.).
Şimdi olayı sana baştan anlatıyim;
O.C. olayı demek over clock demek yani MHz değerinin arttırılmasıdır, hem GPU MHz ini hemde memory MHz arttırılarak yapılır ama kuralları vardır, yani öyle 1 oran 2 oran diye birşey yok hem memory çok fazla arttıramazsınız görüntünüz bozulur @WhoAmI dediği gibi.
Şimdi O.C. bir deneme yanılmadır, arka planda furmark gibi bir stress test aç ve denemeye başla, 10ar ar git ve sıcaklık değerini gözle yani aslında çok basit bir olay amaç 70-75 in üzerine çıkmadan ve görüntü hataları bug vs. şeyleri görmeden en yüksek değerlere ulşamaya çalış vede en önemlisi her ekran kartının(işlemcilwr dahil) O.C. potansiyeli farklıdır çünkü silikon kalitesi değişmektedir....

Anladım arkadaşlar teşekkürler. Benim için yeterli oldu bu açıklamalar yalnız cahilliğimi mazur görün vram derken memory clock ve gpu derken de core clocku kastediyorsunuz değil mi ?

Estağfurullah,
Core=çekirdek
Vram ve memory=bellek demek yani ekran kartının RAM'i
Memory clock=RAM'in hızı.

Öyleyse Memory Clock=Ram'in hızıysa Core Clockda=Çekirdek Hızı olarak isimlendiriliyor sizinde dediğiniz gibi sağolun anladım :) Ancak gta 5 de overclock fazla yapılmıyor diğer oyunların aksine overlclock çok yapınca açılmıyor yani atıyor direk hata mesajı vererek. Bende yüklü olan diğer oyunlar ise gta 5 de kullandığım aynı overclock ayarlarında sıkıntı çıkarmadılar şimdiye kadar. Zaten gta 5 oyununun pek overclock dostu olmadığını duymuştum öyleymiş cidden maalesef.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı