Asus GTX 950 - MSI GTX 950. Hangisi Daha Sessiz?

psychonaut

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Selamlar. Evet, 6-7 ay sonra hem Nvidia hem de AMD'nin yeni mimarili GPU'ları çıkacak ama, halen DX10 destekleyen kart kullandığım için min. DX11 isteyen oyunları çalıştıramıyorum. O nedenle beni şöyle 1 yıl kadar idare edecek ucuz bir kart alacağım ve en uygun seçenek GTX 950 gibi görünüyor.

Kartı bugün almak istiyorum ama bu 2 model arasında kaldım. Performans açısından zaten kayda değer bir farkları yok ama benim için en önemli unsur sessizlik. Şu an pasif soğutmalı kart kullandığım için sıfır sese çok alıştım, kasam da (CM N400) ses izolasyonlu değil ve masanın üzerinde kulağımın dibinde durduğundan az bir ses bile bana direk ulaşıyor ve rahatsız ediyor. MSI'ın en sessiz soğutmaya sahip olduğunu biliyorum ama Asus'da ondan sonra en sessizi, üstelik Asus'un modeli MSI'dan 60 TL daha ucuz. Aralarında ses açısından ciddi fark yoksa Asus'u alacağım, denemiş arkadaşlar bilgi verebilirse sevinirim.

Ses bence bir problem değil ikiside sessizdir fakat yazılımsal olarak msi öndedir. Sadece sese bağlı olarak soruyorsanız, hayır 60 tl fark ödemeye değmez.

Bende Asus Strix GTX750Ti DCU II OC var fan hızını %25 e ayarladım. Dolayısıyla açıldığından beri %25 de döndüğü için fanlar hem sessiz hemde serin tutuyor daha geç ısınıyor.
Demek istediğim hangisini alırsan al fan hızını %25 gibi bir hıza sabitlersen daha geç ısınır daha az ses yapar.

GTX 750 Ti zaten ısınan bir kart değil. Arada 60 TL fark var diyorsun, hangi siteden alıyorsun acaba? Sinerji'den Msi GTX 750 Ti alabilirsin. İlla Asus almak istiyorsan da Asus GTX 750 Ti OC alabilirsin. Asus'ta OC ibaresine dikkat et. Normal Asus GTX 750 Ti alma. Benim tavsiyem Sinerji'den Msi GTX 750 Ti alman.

GTX750Ti değil 950 alacağım. GTX 750 Ti zaten 65W güç tükettiğinden ısınması pek mümkün değil (şu an kullandığım kart (Radeon HD4670) ta 65W harcıyor ve de pasif soğutma olmasına rağmen istesen bile 75 derece üzerine çıkaramıyorsun). Ama overclocklı GTX 950 ise 100W'a yakın harcıyor ki 84W olan CPU'nun bile önemli derecede ısındığını düşünürsek, ısınması kaçınılmaz. Bakalım yarın Asus'un modelini alacağım, eğer ses seviyesi rahatsız edici ise hemen iade edip MSI ile değiştireceğim. Sonuçta 7 gün içinde sorgusuz sualsiz iade etme hakkımız var.

GTX 950 aldığına dikkat etmemişim:D. Asus'u test et. Sana rahatsızlık verecek kadar ses çıkaracağını sanmam ama çıkarırsa Msi modeli ile değiştirebilirsin. Msi'ın fanları daha iyi olduğundan kartı daha düşük fan devrinde Asus ile aynı sıcaklıkta tutacaktır. Ama Asus'tan rahatsız olmayacağını düşünüyorum ve arada 60 TL fiyat farkı var. GTX 950 de az ısınan bir kart.

O kartlar MSI ile aynı fiyattalar zaten ve testlerle de sabit ki soğutmaları MSI'ınkinden çok daha düşük performanslı. Asus'un modeli 618 TL, gayet uygun görünüyor...

Bende Asus Strix GTX750Ti DCU II OC var fan hızını %25 e ayarladım. Dolayısıyla açıldığından beri %25 de döndüğü için fanlar hem sessiz hemde serin tutuyor daha geç ısınıyor.
Demek istediğim hangisini alırsan al fan hızını %25 gibi bir hıza sabitlersen daha geç ısınır daha az ses yapar.

GTX 950 aldığına dikkat etmemişim:D. Asus'u test et. Sana rahatsızlık verecek kadar ses çıkaracağını sanmam ama çıkarırsa Msi modeli ile değiştirebilirsin. Msi'ın fanları daha iyi olduğundan kartı daha düşük fan devrinde Asus ile aynı sıcaklıkta tutacaktır. Ama Asus'tan rahatsız olmayacağını düşünüyorum ve arada 60 TL fiyat farkı var. GTX 950 de az ısınan bir kart.

Kartı dün Vatan Bilgisayar'dan aldım. Tam da bu karta kampanya yapmışlar, internet fiyatından bile ucuza geldi :) ; 584 TL'ye aldım (kk. 5 taksit olarak). Bundan 1 ay önce dolar kuru yüzünden 750 Ti'ın bile 500 TL'nin üzerinde olduğunu düşünürsek MSI'ın modeline 100 TL fazla vermek gereksizmiş gerçekten.

Kartın performansı fena değil, örnek olarak Tomb Raider 2013'te, 1080P'de Ultimate ayarlarda oyunun kendi benchmark'ını çalıştırdığımda ortalama 53 FPS alıyorum. Ses konusunda da kötü değil, fanlar %30'a kadar sessiz denebilir, ama %30'dan sonra ses giderek belirginleşiyor, %50'den sonraysa artık kabul edilemez seviyeye geliyor. Asus'un GPU Tweak yazılımında fanları limitleyecek bir seçenek bulamadım, siz fanlar için hangi yazılımı kullanıyorsunuz?

Bende bu iki kart arasında kalmıştım 15inde bende alacam MSİ görüntüsü ve yazılımlarıyla albenisi var ama 60 70 TL benim için hiç de az bir para değil. Bu kartı önerir misin ?

Bende bu iki kart arasında kalmıştım 15inde bende alacam MSİ görüntüsü ve yazılımlarıyla albenisi var ama 60 70 TL benim için hiç de az bir para değil. Bu kartı önerir misin ?

Kartı henüz dün aldım, çok fazla test edemedim. MSI'ın kartını ise hiç görmediğim için karşılaştırma yapamıyorum. Bu kart için konuşursak performansı GTX 950 için orta seviyede denebilir. Soğutması yeterli, fanları da sessiz sayılır, hemen hiç bir oyunda rahatsız edici seviyeye yükselmedi. Yalnız şu anki tek sorunum, Metal Gear Solid 5'i açar açmaz karttan sürtünme ile tıkırtı arası garip, tiz ve çok rahatsız edici bir ses geliyor. Önce fanlar yüksek devire çıktığı için oluyor sanmıştım ama fanlar yine %30 civarında dönüyor, zaten oyundan çıkar çıkmaz fanlar tamamen duruyor ama o ses bir süre daha devam ediyor. Şansıma Coil Whine sorunu olan bir kart denk geldi sanırım, şimdi ne yapacağım bilmiyorum, servisle falan da uğraşmak istemiyorum ama karta yüklenen oyunlarda bu ses çekilmez...

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı