ASUS H110M-K BIOS'tan CPU Fan ve Kasa Fan Devir Ayarı

kalıcıleke

Hectopat
Daha fazla  
İşlemci soğutucusunu özel aldım fakat hata yapmışım ben sadece İnternet'te dolaşıyorum haliyle işlemci sıcaklığı 30 dereceyi geçmiyor. Ben BIOS'tan CPU Fan ayarını Silent yaptım sonra Standart yaptım fakat fan devir hızı 2600 ve 2900 arası sürekli değişiyor. Haliyle işlemci 22 dereceleri bile görüyor. Tamam görsün ama bu fan hızları çok ses yapıyor (o kadar fazla değil ama yine yapmasın istiyorum). Ayrıca kasanın arka egzoz tarafında 12 cm fan ve ekran kartında da tek fan mevcut sıcaklıkları altta vereceğim tamam iyi hoş ama 3 fan haliyle seste yapıyor. BIOS'tan CPU Fan ve kasa fanı kontrol edilebiliyor orada Manuel yeri var onu nasıl ayar yapmalıyım? Hem öyle çok ısınmasın hem de böyle 2500 dönüş hızlarını görmesin bunu nasıl yapabilirim? Manuel'e ellemeye açıkçası çekindim Standart'ta bıraktım ayarları. Ayrıca ekran kartını kaliteye çektim ama yine sıcaklar aynı oldu onun da Fan ayarını nasıl kontrol edebilirim?
  • İşlemci: 22-30 derece arası
  • Ekran kartı: 24-30 derece arası
  • Anakart: 15-21 derece arası
Sistem:
  • Zalman CNPS5X İşlemci Soğutucu
  • Asus GT 1030 OC Ekran Kartı
  • Intel i3 7100 İşlemci
  • Asus H110m-K Anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus H110m-K model anakart kullanıyorsun. Bu anakartın desteklemekte olduğu çok güzel bir kontrol yazılımı var. Destek kısmından All Suite 3 uygulamasını indir, içerisindeki tüm paketleri yükle. Veya yalnızca Fan Xpert paketini yükle, yalnızca o program da yeterli amacın için ; H110M-K | Motherboards | ASUS USA

İşlemci sıcaklığı konusuna gelirsek kullanmış olduğum hiçbir hava - sıvı soğutma sistemi bugüne kadar işlemci sıcaklığını 22 dereceye kadar düşürmedi internette gezinirken.
AIDA64 ile Algılayıcı kısmından kontrol et, sıcaklıkları ölçtüğün programda hata olabilir, sıcaklık bilgisini doğrudan BIOS üzerinden çekmiyor olabilir.

Fan Xpert uygulamasında Fan Name kısmından CPU_Fan seçiliyken ve 4 pinli işlemci fanın CPU_Fan çıkışına takılıyken gerekli ayarlamaları oradan yapabilirsin. Manuel ayarlamalarda bulunmanda hiçbir sakınca yok. İşlemci 45 dereceye kadar en düşük devirde dönsün, 60'a geldiğinde %50'ye ayarlarsın. 3. noktayı son devir ve son sıcaklığa getirdiğinde ise sıcaklığa göre otomatik olarak fan hızını zaten artıracaktır eşit orantıda.

Kasa fanlarının devrini kontrol edebilmen için ise PWM destekli 4 pinli fanlara ve bu fanların anakart üzerindeki 4 pinli CHA_FAN çıkışlarına bağlanmış olması gerekiyor. 4 pinli fanlara sahipsen Fan Name kısmından CHA1'i seçerek gerekli ayarlamaları da yapabilirsin, kontrolleri sağlayabilirsin.

Ekran kartı fan profilini de ASUS GPU Tweak programı ile sorunsuzca yönetebilirsin ; ASUS │ GPU Tweak II

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı