ASUS H310M-K r2.0 anakart 2. RAM slotu çalışmıyor

Şimdi iki RAM'i gördüyse sorun nedir tam olarak anlamadım hocam. Havlu ve ısıtıcı kullanarak her seferinde çok az bükmeniz çok iyi olurdu. Isıtıcı yolların kırılmasını engellemek için ve havlu pinlerin olduğu kısma zarar gelmemesi içindi. Şu an sizden sorunun ne olduğunu ve işlemcinin hem yandan hem üstten hem de alttan resmini rica edeceğim maksadım yamulan bölgeyi gözlemlemek.
Her iki RAM'i de gördüğünü gösteren fotoğraf/kanıt burada, işlemciyi açıp fotoğraflarını 5 dakika içerisinde göndereceğim.

Bunlar yeterli olur mu, yoksa daha fazlasına gerek var mı?

Dosya Ekleri

• resim_2022-01-24_131051.png
    resim_2022-01-24_131051.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 41
  • WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19 (1).jpeg
    32,1 KB · Görüntüleme: 52
  • WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19 (2).jpeg
    26,8 KB · Görüntüleme: 50
  • WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19.jpeg
    WhatsApp Image 2022-01-24 at 13.25.19.jpeg
    39,2 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Her iki RAM'i de gördüğünü gösteren fotoğraf/kanıt burada, işlemciyi açıp fotoğraflarını 5 dakika içerisinde göndereceğim.
Bunlar yeterli olur mu, yoksa daha fazlasına gerek var mı?

Tam düzelmemiş ama sorun çözüldüyse daha fazla zorlamaya gerek yok. Katmanlarında herhangi bir açıklık gözükmüyor ki bu iyi bir şey. Şu an herhangi bir sorun mu yaşıyorsunuz? (mesajınızda 'tekrar görüntü muhabbeti döndü. Ne yazık ki.' dediğiniz için soruyorum.)

Tam düzelmemiş ama sorun çözüldüyse daha fazla zorlamaya gerek yok. Katmanlarında herhangi bir açıklık gözükmüyor ki bu iyi bir şey. Şu an herhangi bir sorun mu yaşıyorsunuz? (mesajınızda 'tekrar görüntü muhabbeti döndü. Ne yazık ki.' dediğiniz için soruyorum.)
İlk denememin ardından denedikten hemen sonra görüntü alabildim, fakat ikinci açışımda tekrar sorun yaşadım, görüntü tekrar gelmemeye başladı.
Kısacası sorun hala devam ediyor, bunu yapmama rağmen, sizce yeteri kadar düzeltemedim mi?

İlk denememin ardından denedikten hemen sonra görüntü alabildim, fakat ikinci açışımda tekrar sorun yaşadım, görüntü tekrar gelmemeye başladı.
Kısacası sorun hala devam ediyor, bunu yapmama rağmen, sizce yeteri kadar düzeltemedim mi?

Şimdi ilk olarak denemediyseniz BIOS sıfırlamayı deneyin. Farklı RAM'ler kullandığınız için XMP açmayın. RAM'lerin slotlarını değiştirin. BIOS güncelleyin. Bunlar sorunu çözmediyse CPU'nun pinlerinin olduğu tarafın resmini bir atın. Aklıma gelen bir çözüm daha var ama nasıl bir sonuç olur bilmiyorum. Bunları denedikten sonra çözüm olmaz ise o çözümü belirteceğim.

Şimdi ilk olarak denemediyseniz BIOS sıfırlamayı deneyin. Farklı RAM'ler kullandığınız için XMP açmayın. RAM'lerin slotlarını değiştirin. BIOS güncelleyin. Bunlar sorunu çözmediyse CPU'nun pinlerinin olduğu tarafın resmini bir atın. Aklıma gelen bir çözüm daha var ama nasıl bir sonuç olur bilmiyorum. Bunları denedikten sonra çözüm olmaz ise o çözümü belirteceğim.
Bak işte ben BIOS'a o sırada girdiğimde XMP açıktı..
Artık fren patladı, çözüm neyse o uygulanacak. Çünkü 8GB ram ile yaşanacak gibi değil.
Ayrıca çözümleri deneyip tekrar geri döneceğim, teşekkürler..
BIOS sıfırlama, RAM'lerin yerlerini değiştirmeyi denedim, sonuç ne yazık ki hala aynı..
@hasuna :/

Son düzenleme:
Bak işte ben BIOS'a o sırada girdiğimde XMP açıktı.
Artık fren patladı, çözüm neyse o uygulanacak. Çünkü 8 GB RAM ile yaşanacak gibi değil.
Ayrıca çözümleri deneyip tekrar geri döneceğim, teşekkürler.
BIOS sıfırlama, RAM'lerin yerlerini değiştirmeyi denedim, sonuç ne yazık ki hala aynı.
@hasuna :/

Şimdi o zaman aklıma gelen çözümü yazıyorum. Kesinlikle tavsiye değildir sadece kendim bu durumda olsam yapacağım şeyi yazıyorum. İşlemcinin yamuk olan kısmının üstüne o kısma sığacak şekilde plastik bir parça bulur/yapardım. Bu şekilde işlemciyi tutan braket kapandığı zaman o kısma baskı yapacak ve pinlerin temasını sağlayacak. İşe yaramaz ise ısıtma ile bükmeye devam ederdim. Çok minik bir ihtimal garantiye bu şekilde yollayıp RAM'leri görmüyor derdim ama 1 ay bekleyip kesin bir sonuç gelmeme ihtimali de var. Bunlar benim aklıma gelenler.

Çok minik bir ihtimal garantiye bu şekilde yollayıp RAM'leri görmüyor derdim ama 1 ay bekleyip kesin bir sonuç gelmeme ihtimali de var.
Garantiye yollarsak çok minik bi ihtimal bile olsa yenisini verirler mi yani?

Şimdi o zaman aklıma gelen çözümü yazıyorum. Kesinlikle tavsiye değildir sadece kendim bu durumda olsam yapacağım şeyi yazıyorum. İşlemcinin yamuk olan kısmının üstüne o kısma sığacak şekilde plastik bir parça bulur/yapardım. Bu şekilde işlemciyi tutan braket kapandığı zaman o kısma baskı yapacak ve pinlerin temasını sağlayacak. İşe yaramaz ise ısıtma ile bükmeye devam ederdim.
Bunu yine düşünmek gerek, oldukça riskli bir iş, gerçi karga burnuyla düzeltmeye kalkmak risksiz bir işmiş gibi konuştuk ama.. ehh işte...
Peki ya sizce 8x2 RAM kullanmak yerine Bu tek başına kullanılabilir mi?
Eğer kullanılabilirse sanırım hiç öyle zorlu atraksiyonlara girişmeden bunu kullanabiliriz..

Garantiye yollarsak çok minik bir ihtimal bile olsa yenisini verirler mi yani?

Bunu yine düşünmek gerek, oldukça riskli bir iş, gerçi karga burnuyla düzeltmeye kalkmak risksiz bir işmiş gibi konuştuk ama. Ehh işte...
Peki ya sizce 8x2 RAM kullanmak yerine Bu tek başına kullanılabilir mi?
Eğer kullanılabilirse sanırım hiç öyle zorlu atraksiyonlara girişmeden bunu kullanabiliriz.

Kullanılmasına kullanılır fakat tek slot olacağı için performans düşük olacaktır. Bir de RAM'in fiyatı bana pahalı geldi açıkçası.

Hocam az önce son derece ilginç bir şey oldu...
Sistemi kapatırken açık olan kasa camından gözüme aslında rainbow olan RAM'in ikinci sokette takılı olduğu çarptı, bir an afalladım... Sonra tuttum ikinci RAM'i de birinci sokete taktım ve sistemi başlattığımda...
Sanırım sorunu tamamen çözdüm, desteğiniz sayesinde, gerçekten çok teşekkür ederim, müteşekkirim.
Konu ile ilgilenen, desteğini ve bilgisini benden esirgemeyen bütün forum üyesi arkadaşlarıma teşekkürler.

Hocam az önce son derece ilginç bir şey oldu...
Sistemi kapatırken açık olan kasa camından gözüme aslında Rainbow olan RAM'in ikinci sokette takılı olduğu çarptı, bir an afalladım... Sonra tuttum ikinci RAM'i de birinci sokete taktım ve sistemi başlattığımda...
Sanırım sorunu tamamen çözdüm, desteğiniz sayesinde, gerçekten çok teşekkür ederim, müteşekkirim.
Konu ile ilgilenen, desteğini ve bilgisini benden esirgemeyen bütün forum üyesi arkadaşlarıma teşekkürler.

Çok sevindim hocam. Umarım bir daha hiç sorun yaşamaz uzun süre kullanırsınız sisteminizi.

Yeni konular

Geri
Yukarı