Asus H81M-D İşlemci Yuvasının Pinleri Yamulduktan Sonra Ekrana Görüntü Gelmiyor

Nazım Kalaycı

Hectopat
Daha fazla  
Bundan 2 ay önce Vatan'dan aldığım anakartın işlemci yuvasının üstündeki soketi kapağını açarken elim kaydı ve işlemci yuvasındaki pinlerden biri yamuldu. Bu pini düzelttim (elimle), işlemci yuvaya tam oturdu, (Yuvadayken oynamıyordu). Sonra sistemi kasaya monte ettim ve görüntü gelmedi. Acaba görüntü gelmeme sorunu diğer ekipmanlardan mı yoksa anakarttan mı ?
Sistem : Asus H81M-D
İntel Pentium G3258
Asus HD4650
2x2 4GB Elixir Ram
WIN -400PS 300 Watt Casper Güç Kaynağı
WD 1TB Green 32MB

v2-73841-1_large.jpg
Aatrox_Square_0.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bundan 1-2 ay önce sistemin herşeyini bağlıyordum yine görüntü gelmiyordu . Acaba güç mü yetmiyordu ? İşlemci pine tam otuyordu . Görüntü gelmeyince bende eski sistemi bağladım (sadece işlemci ve anakartı değiştirdim ) . Yine görüntü gelmedi . Şuan ki sistemi her söktüğümde görüntü gelmiyor . Şans eseri ramlerle oynuyorum , anakarttan birşeyi çıkarıp takıyorum görüntü geliyor . O yüzden sistemi denemeyede korkuyorum .

Anladığım kadarıyla çalışmaması sürpriz değil, zaten çalışmıyormuş.
Yazdıklarını tam çözemedim, biraz karışık olmuş.

Anakartla uğraşmadan önce kendi elektiriğini boşalt, demir kapıya vs. dokun. Sonra fişi çekilmiş makinanın power düğmesine 15-20 sn basılı tutup tekrar dene.

Overclock yaptıysan jumperlardan ya BIOS pilini çıkararak BIOS'u resetle.

Gene açılmaz ise makinanın üzerinde sadece işlemci ve ram kalsın, soğutma fanları vs. hepsi çıksın, HDD, driver vs. hepsi.

O şekilde çalıştır, elektrik gelirse belki sökülmüş parçalardan biri kısa devre yapıyordur diye düşünebiliriz. Tabii sistemi sonra kapatıp işlemci soğutucusunu tak, o şekilde bekletme.
Sonrasında teker teker diğer parçaları takıp hangisi sorunlu ise saptamaya çalış.

İlk aldığın günden beri sorun varsa kartta, işlemcide ya da montajında da sorun olabilir, montaj için kitapçığa göz gezdir.

Kolay gelsin.

Ben size olayı en baştan anlatayım . Bundan 2 ay önce sadece anakart ve işlemci aldım . 1 gün sonra bu işlemci ve anakartı eski bilgisayarıma montaj ettim . Montaj yaparken yanlışlıkşa işlemci pinini yamulttum . Bilgisayarın power düğmesini bastığımda işlemci fanı dönüp hemen duruyordu . Yani monitöre görüntü gelmiyordu . Daha doğusu sistem açılmadan kendi kendini kapatıyor . Yamulan pin yüzünden bütün param boşamı gitti diye düşünüyorum . Birde montajı yaparken işlemci elimden düştü ondanda şüpheleniyorum ama çok yüksek bir mesafeden düşmediği için hiç sorunun işlemciden olduğunu düşünmüyorum .

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı