Çözüldü ASUS H81M-Plus - G3258 Overclock Ayarlarının Kaydetmeme Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

fairlane

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. G3258 işlemcili bilgisayarımı dün tamamladım, W8.1 kurdum, ardından Recep Baltaş'ın bildiğiniz videosundaki O.C. işlemlerini dikkatli bir şekilde yaptım. İşlemcinin 4.2Ghz olduğunu Cpu-Z ile kontrol ettim, buraya kadar sorun yoktu. Windows güncellemelerini yükledim sonrasında işlemci 3.2Ghz olarak eski haline dönmüş Cpu-Z ile tekrar kontrol ettiğinde. Hemen bios'a girdim orada bir sorun yok 4.2 yani bıraktığım gibi. Exit ve ardından ''save changes and reset'' şeklinde sitemi yeniden başlattım, tekrar Cpu-Z ile kontrol ettim 4.2 olmuş yine. Prime95 ve Aida64 ile testlere başladım gece, yaklaşık 10 saat civarı CPU 46 derecenin üstüne dahi çıkmadı. Yine sorun yok derken bu sabah ekran kartını güncelledim ve yine 3.2 oldu tekrar bios'a girip ''save changes and reset'' yaptım, şuan 4.2 yine. Ancak her güncellemede bu bios işlemini tekrarlamak mı lazım? Yoksa bu sadece benim yaşadığım bir sorun mu?

Anakartım Asus H81M-D.

Aşağıdaki ekran alıntılarında güncelleme öncesi ve sonrası Cpu-Z, Aida64 verileri mevcut.

Önce-Aida64.png

Önce-Cpu-Z.png

Sonra-Aida64.png

Sonra-Cpu-Z.png

Çözüm
Sorunu BIOS'dan "enhanced Intel SpeedStep technology" seçeneğini disabled konumuna getirerek çözdüm. Son 2 gündür hem görev yöneticisinden hem de CPU-Z ile kontrol ettiğimde 4.2 GHz'i stabil bir şekilde görebilmekteyim. Yalnız birçok forumda da okuduğum, @goodpick'in de söylediği konu işlemcinin ömrünün kısalması meselesinde herkes hemfikir. Bu konuda kendi adıma konuşmam gerekirse çift çekirdekli bir işlemciyi zaten uzun yıllar kullanırım diyerek almadım.
Bence overclock başarılı olmuş.
Windows görev yöneticisi stok frekansı gösterir sadece. (3,2)
İşlemci frekansı kaç olursa olsun

Yanlış düşünüyorsunuz, işlemci kullanımı %100'ü gördüğünde görev yöneticisinde 4.19Ghz'i görebiliyoruz. Alttaki ekran alıntısında bu örnek mevcut.

G3258.png

Şu an bir sorun yok bende. Hatayı düzeltmek için BİOS pilini çıkarıp taktım. Daha sonra Windows 8.1' i en baştan kurdum. Hatta 4.7 Ghz' e OC yaptım şuan.

Sorunla ilgili Google'da gezinirken başka bir forumda O.C. sonrası Windows 8'de aynı sorundan muzdarip arkadaşın 2013 Kasım ayında açtığı bir konuya rastladım. Sorunu çözmüş fakat donanımların farklı olması sebebi ile aynı ayarları H81 bios'da bulamadım haliyle. Bios'dan ''CPU EIST Function'' seçenğini devre dışı bırakınca sorunun çözüldüğünü söylüyorlar. Peki bu ''CPU EIST Function'' seçeneği H81 anakartlarda yok mudur?

Core.png

Anlayamıyorum, büyük bir iştahla insalara bir ürün öneriyorsunuz, sonrasında bu ürünler ile ilgili sorun yaşayan kişiler günlerce sizden sadece bir, iki cümlelik yardım bekliyor ve siz tenezül edip tek kelime dahi yazmıyorsunuz. Gerçekten çok garip ve vicdanı açıdan rahatsız edici bir durum.

Bence overclock başarılı olmuş.
Windows görev yöneticisi stok frekansı gösterir sadece. (3,2)
İşlemci frekansı kaç olursa olsun
Ya abicim bi bitmediniz ya. Nasıl stok görünür? Bende O.C. yapmaya başladığımda (Quad 6600 var şuan hala) BİOS'ta 2.7Ghz görünüyor fakat Windows'ta 2.4Ghz, sonra BİOS'ta bir ayar vardı Intel StepSpet miydi öyle bir şeydi tam hatırlamıyorum ama onu Enabled'ten False yapınca görev yöneticisnde 2.7Ghz olarak görünmeye başladı... Buyrun resim;

asd.png

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı