ASUS K52jt fan sesi çok yüksek çıkıyor

Yunus inan

Decapat
Daha fazla  
ASUS K52jt modeli laptopum var fanından acayip yüksek rüzgar sesi var. Fanı değiştirdim ama hala devam ediyor. İşlemci hızını ayralamama ve çeşitli fan hızı ayarlama programları kullanmama rağmen ses devam ediyor. Bir çözüm bilen veya sorunun ne olabileceğini bilen biri var mı acaba?

Sadece oyunlarda mı oluyor yoksa masaüstünde de devam ediyor mu?
Sıcaklık değerlerini kontrol edin, eğer fazlaysa içini açıp güzelce temizledikten sonra termal macununu yenilemekte fayda var.

ASUS K52jt modeli laptopum var fanından acayip yüksek rüzgar sesi var. Fanı değiştirdim ama hala devam ediyor. İşlemci hızını ayralamama ve çeşitli fan hızı ayarlama programları kullanmama rağmen ses devam ediyor. Bir çözüm bilen veya sorunun ne olabileceğini bilen biri var mı acaba?
Aynı model, aynı sorun. Neymiş sizdekinin derdi?

Fanda sorun olabilir mi o zaman? Eğer laptop sıcak çalışmıyorsa fanın kendi kendine hızlı çalışşmaması lazım. HWiNFO uygulamasından sıcaklık değerlerinin bi fotoğrafını gönderebilir misin? Ben ssd ye geçince sadece fan sesiyle ekstra sessiz çalışıyor hatta ilk açılırken fan çalışmıyordu bozuk mu demiştim belli bi sıcaklık üstünde kendi çalışmaya başlıyormuş.
Bu arada hala kullanıyorum bilgisayarı bi ssd yükseltmesi ile baya hızlandı bide rami 8gb çıkarabilirsem bikaç sene daha götürür bile ama oyunları falan açmaz sadece günlük kullanım için.

Fanda sorun olabilir mi o zaman? Eğer laptop sıcak çalışmıyorsa fanın kendi kendine hızlı çalışmaması lazım. HWiNFO uygulamasından sıcaklık değerlerinin bir fotoğrafını gönderebilir misin? Ben SSD'ye geçince sadece fan sesiyle ekstra sessiz çalışıyor hatta ilk açılırken fan çalışmıyordu bozuk mu demiştim belli bir sıcaklık üstünde kendi çalışmaya başlıyormuş.

Tabii ama uygulamayı indirmem gerekiyor birazdan atarım.

Fanda sorun olabilir mi o zaman? Eğer laptop sıcak çalışmıyorsa fanın kendi kendine hızlı çalışşmaması lazım. HWiNFO uygulamasından sıcaklık değerlerinin bi fotoğrafını gönderebilir misin? Ben ssd ye geçince sadece fan sesiyle ekstra sessiz çalışıyor hatta ilk açılırken fan çalışmıyordu bozuk mu demiştim belli bi sıcaklık üstünde kendi çalışmaya başlıyormuş.
Bu arada hala kullanıyorum bilgisayarı bi ssd yükseltmesi ile baya hızlandı bide rami 8gb çıkarabilirsem bikaç sene daha götürür bile ama oyunları falan açmaz sadece günlük kullanım içi

Bu arada hala kullanıyorum bilgisayarı bi ssd yükseltmesi ile baya hızlandı bide rami 8gb çıkarabilirsem bikaç sene daha götürür bile ama oyunları falan açmaz sadece günlük kullanım içi
Bu arada hala kullanıyorum bilgisayarı bi ssd yükseltmesi ile baya hızlandı bide rami 8gb çıkarabilirsem bikaç sene daha götürür bile ama oyunları falan açmaz sadece günlük kullanım için.
Birkaç saattir kullanıyordum yarım saat falan dinlendi sonra tekrar açıp değerleri sana yolladım o yüzden normalden az farklı olabilir ısısı.

Dosya Ekleri

• IMG_20231208_232450.jpg
    IMG_20231208_232450.jpg
    410,4 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231208_232523.jpg
    IMG_20231208_232523.jpg
    335,4 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231208_232611.jpg
    IMG_20231208_232611.jpg
    354,1 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Aslında sıcaklıklar gayet iyi fanın hızlı çalışmaması lazım sesi çok fazla uçak motoru gibi ev içinde rahatça duyulacak seviyede değilse idare edilebilir bence. Belki bilgisayarcıya göstermeyi deneyebilirsin. Bu arada laptopun işlemcisi benimkinden farklı benimki i5 480m

Aslında sıcaklıklar gayet iyi fanın hızlı çalışmaması lazım sesi çok fazla uçak motoru gibi ev içinde rahatça duyulacak seviyede değilse idare edilebilir bence. Belki bilgisayarcıya göstermeyi deneyebilirsin. Bu arada laptopun işlemcisi benimkinden farklı benimki i5 480M.

Fazla rahatsız etmiyor, götürdüğüm tamirci laptop eski olduğu için ne yaparsan yap bu ses devam edecek demişti. Ben sıfır fan alıp taktırdım ama ses hala aynı. Ses dediğim fandan çıkan havanın sesi biraz yüksek. Tahminim laptop beyninin fanı kontrol edemediği için en yüksek hızda döndüğü yönünde. Fan kontrol programları falan var ama bu modeli içermiyorlar sizin bildiğiniz bir program var mı acaba?

Fazla rahatsız etmiyor, götürdüğüm tamirci laptop eski olduğu için ne yaparsan yap bu ses devam edecek demişti. Ben sıfır fan alıp taktırdım ama ses hala aynı. Ses dediğim fandan çıkan havanın sesi biraz yüksek. Tahminim laptop beyninin fanı kontrol edemediği için en yüksek hızda döndüğü yönünde. Fan kontrol programları falan var ama bu modeli içermiyorlar sizin bildiğiniz bir program var mı acaba?
Ben de denedim laptoplarda fan kontrol uygulamaları çalışmıyor msi afterburner falan denedim ama yok kontrol edilmiyor. Undervolt deneyim hem sıcaklık düşer hem fan sesi azalır demiştim furmark testinde en düşük ayarlarda 3fps idi o testler için çok eski olmuyor. Ne yapalım, böyle kullanmak zorundayız.

Ben de denedim laptoplarda fan kontrol uygulamaları çalışmıyor MSI Afterburner falan denedim ama yok kontrol edilmiyor. Undervolt deneyim hem sıcaklık düşer hem fan sesi azalır demiştim FurMark testinde en düşük ayarlarda 3FPS idi o testler için çok eski olmuyor. Ne yapalım, böyle kullanmak zorundayız.

Eyvallah hocam idare edeceğiz artık işimi görüyor. İleri zamanlar için başka çare buluruz.

Yeni konular

Geri
Yukarı