ASUS K53s bilgisayar acilmiyor

deckdogz

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Bundan 1 ay once asus k53s marka laptopumun sarj aletinin uc kismindaki kablo kopmaya ve calismamaya baslamisti. Bende kendi imkanlarimla halletmeye calistim (malesef) surekli kablolari kesip birlestrip kullaniyordum. En son kablolari kesme ve birlestirme isleminden sonra dizustume taktim ve kablolardan kivilcim cikti korkup prizden cikardim. Bilgisayarin %15 sarji vardi ve calisiyordu. Kapandikdan sonra sarj aletimi tamir ettirdim bilgisayarci bana sarj aletinin icindeki sigortalari yaktigimi soyledi. Neyse... sarj aletimi tamir ettirdikden sonra bilgisayara taktim ve acilmiyor. Sarj aleti suanda calisir durumda baska dizustunde dendim calisiyor. Problem ne olabilir acaba? Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

1. Bios pilini çıkarıp 10 dakika bekleyip takıp dene.
2. Anakart üzerinde görsel kontrol yap. Anakartta da smd sigorta ve dirençler olmalı, benzer durum olmuş olabilir.
Tabii başka komponentlerde de birşeyler olabilir. Şarj girişi çevresine özellikle göz at.

Tamirci yolu gözükürse öncesinden ikinci el ve sıfır kart fiyatlarına bakmış ol.

Fazla güç vermesi sonucu laptopa zarar vermiştir.Keşke ilk başta götürseydiniz tamirciye.
O konuda cok pismanim :( ama ogrencilik hayati boyle sacma seylere itebiliyor.

1. Bios pilini çıkarıp 10 dakika bekleyip takıp dene.
2. Anakart üzerinde görsel kontrol yap. Anakartta da smd sigorta ve dirençler olmalı, benzer durum olmuş olabilir.
Tabii başka komponentlerde de birşeyler olabilir. Şarj girişi çevresine özellikle göz at.

Tamirci yolu gözükürse öncesinden ikinci el ve sıfır kart fiyatlarına bakmış ol.
Kart derken... ana kart fiyatlarina mi bakayim. Ana karti yakmis olabilirmiyim. Bu arada bilgiler icin tesekkur ederim deneyecegim.

Kart derken anakart da, demek istediğim şey şu idi:

Bazen anakartta ufak tamirler yaptırıyor forum kullanıcıları. Ancak yeri geliyor yapılan işe verilen para anakartın sıfır ya da ikincieline denk gelebiliyor.
Hani tamirci yolu gözükürse ön fizibilite ile daha farklı seçimler yapabilirsin.

Seni fazla üzecek bir sorunu olacağına da pek ihtimal vermiyorum. Giriş jackı ve çevre bölgesini bilhassa iyi incele. Pil ile çalıştığına göre en kötü ihtimal, pil portunun uygun uçlarına güç vererek makinayı kullanırsın.

Kart derken anakart da, demek istediğim şey şu idi:

Bazen anakartta ufak tamirler yaptırıyor forum kullanıcıları. Ancak yeri geliyor yapılan işe verilen para anakartın sıfır ya da ikincieline denk gelebiliyor.
Hani tamirci yolu gözükürse ön fizibilite ile daha farklı seçimler yapabilirsin.

Seni fazla üzecek bir sorunu olacağına da pek ihtimal vermiyorum. Giriş jackı ve çevre bölgesini bilhassa iyi incele. Pil ile çalıştığına göre en kötü ihtimal, pil portunun uygun uçlarına güç vererek makinayı kullanırsın.
Gercekden cok yardimci oldun tesekkur ederim. Suan okulda oldugum icin uygun tornavida bulup kontrol etme sansim olmadi... ara tatilde icini acip bi bakmak lazim

Rica ederim.
Hocam tekrar ben bilgisayarin icini sonunda acabildim. Ve anakartin fotograflarini cekip bulundugum yerdeki bilgisayarciya goturdum. İlk attigim fotografta sarj giris yerinin cevresinde siyahliklar var. Ama adam tek sıkıntının bu olamayacagini ve anakartin belirli yerlerindeki parcalarinda yanma ihtimalini soyledi ekran yongasi ve islemci yongasi haric herhangi bir parca degisirse 150 lira tutacagini belirtti. Biraz tedirginim fotograflara bakip bir yorumda bulunabilir misiniz acaba. K. Bakmayin surekli basinizi agritiyorum

Resimleri yukleyemedim :(

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı