Asus K53SV upgrade ve anakartla SSD uyumu

ONUR DÜNDAR

Hectopat
Daha fazla  
Upgrade etmek istiyorum sordum soruşturdum ssd sistemime faydalı olabilir izlenimini edindim. Fakat anakarta uyumlu olur mu olmaz mı o konuda bilgi sahibi değilim.
1-) Anakartıma uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım , örneğin Kingston V300 240 Gb Ssd 2.5" 450-450 Mb/s. Sata 3 Sv300s37a/240g 33503693 - n11.com buldum sıkıntı çıkar mı ?
2-) 120 gb ya da 240 gb almanın farkı olur mu ?
3-) Biraz konu dışı olabilir daha önce de yazmıştım , kıyas anlamında soruyorum ram i 4+4 olarak mı upgrade etmek sisteme fayda sağlar yoksa ssd mi , görüşleriniz nelerdir ?

İşlemci:Intel i7-2670QM 2,2Ghz
ok.gif

İşletim Sistemi:Windows 7 Home Premıum
ok.gif

Bellek:4 GB DDR3 1333 Mhz.
ok.gif

Sabit Disk:750GB 5400 rpm sata
ok.gif

Ekran:15.6" LED WXGA HD TFT Ekran (1366 x 768)
ok.gif

Ekran Kartı:NVIDIA GeForce GT 540M 2GB ayrılmış bellek

Aynı bilgisayara sahibiz. Sisteminizin orjinal diski muhtemelen toshiba marka ve 750 gb. Eğer ssd alırsanız kapasitesi size yetmeyecek çünkü bana şu anda 750gb yetmemeye başladı. Uzun zamandır 2 TB'lik 2,5'' hdd çıkmasını bekliyorum çünkü 1TB alsam çok mantıksız olacak ama çıkmıyor. Sizin durumunuzda SSD alıp sistem diski olarak kullanmaya başlarsanız sizde sıkıntı yaşayacaksınız. Sistem performansınıza etkisi ise sadece yükleme sürelerinin kısalması, açılış ve kapanışın daha hızlı olması şeklinde olacak.
Ram konusuna gelince benim sistemimde 6GB ram var ekran kartımda 2GB. Aynı cihazın 4GB olanından kardeşimde var inanın hiçbir performans farkı yok. Eğer Photoshop ile ilgili birşeyler yapıyorsanız veya ufak tefek render çalışmaları ram arttırmanız performansınızı olumlu etkiler ama bana sorarsanız gereksiz olur.
SSD senaryosunda ise ssd alırsanız DVD'yi iptal edip dvd yerine sisteminizin şuandaki hdd'sini montaj kiti aracılığı ile takarsanız o zaman gerçek anlamda performansınız artar.
120-240GB konusunda düşüncem ise eğer DVDRW'yi iptal etmeyi göze alıyorsanız ve bütçe kısıtınız varsa 120GB olandan alın ama sorun değil ise 240GB olanı tercih edin.
Uyumluluk konusunda da içiniz rahat olsun alacağınız diskin geriye dönük SATA II desteği bulunmakta.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı