Asus K555UQ-DM028DC El Capitan 10.11.6 Restart Sorunu

ediko

Kilopat
Makaleler
2
Daha fazla  
İyi geceler arkadaşlar!

Benim sistemim aşağıdaki gibidir.
--------[ Özet ]--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bilgisayar:
Anakart:
CPU Türü DualCore Intel Core i5-6200U, 2700 MHz (27 x 100)
Anakart Adı Asus X555UQ Series Notebook
Anakart Çipseti Intel Sunrise Point-LP, Intel Skylake-U
Sistem Belleği 12149 MB (DDR3-1600 DDR3 SDRAM)
DIMM3: Kingston 99U5428-018.A00LF 8 GB DDR3-1600 DDR3 SDRAM (11-11-11-28 @ 800 MHz) (10-10-10-27 @ 761 MHz) (9-9-9-24 @ 685 MHz) (8-8-8-22 @ 609 MHz) (7-7-7-19 @ 533 MHz) (6-6-6-16 @ 457 MHz) (5-5-5-14 @ 380 MHz)
BIOS Türü AMI (06/08/2016)
Görüntü Birimi:
Görüntü Bağdaştırıcısı Intel(R) HD Graphics 520 (1 GB)
3D-Hızlandırıcı Intel HD Graphics 520
Monitör AU Optronics B156HTN03.8 [15.6" LCD]
Çokluortam:
Ses Bağdaştırıcı Intel Skylake HDMI @ Intel Sunrise Point-LP PCH - High Definition Audio Controller
Ses Bağdaştırıcı Realtek ALC256 @ Intel Sunrise Point-LP PCH - High Definition Audio Controller
Depolama :
IDE denetleyici Standart SATA AHCI Denetleyici
Depolama denetleyici Microsoft Depolama Alanları Denetleyicisi
Depolama denetleyici Virtual CloneDrive
Disk Sürücüsü TOSHIBA MQ01ABD100 (1 TB, 5400 RPM, SATA-II)
Optik Sürücü ELBY CLONEDRIVE SCSI CdRom Device (Virtual CD-ROM)
Optik Sürücü Slimtype DVD A DA8A6SH
SMART Sabit Disk Durumu OK
Bölümler:
C: (NTFS) 390.1 GB (348.1 GB boş)
D: (NTFS) 540.9 GB (538.7 GB boş)
Toplam Boyut 931.0 GB (886.9 GB boş)
Giriş:
Klavye HID Klavye Aygıtı
Klavye PC/AT Geliştirilmiş PS/2 Klavye (101/102 Tuşlu)
Fare ASUS Touchpad
Fare HID uyumlu fare
Ağ:
Birincil IP Adresi 192.168.1.26
Birincil MAC Adresi 74-DF-BF-F0-A4-AA
Ağ Bağdaştırıcısı Bluetooth Device (Personal Area Network)
Ağ Bağdaştırıcısı Microsoft Wi-Fi Direct Virtual Adapter
Ağ Bağdaştırıcısı Realtek PCIe GBE Family Controller
Ağ Bağdaştırıcısı Realtek RTL8723BE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC (192.168.1.26)
Çevre Birimleri:
Yazıcı Fax
Yazıcı Microsoft Print to PDF
Yazıcı Microsoft XPS Document Writer
USB3 denetleyici Intel Sunrise Point-LP PCH - USB 3.0 xHCI Controller
USB-Aygıt Realtek Bluetooth 4.0 Adapter
USB-Aygıt Realtek USB 2.0 Card Reader
USB-Aygıt USB Bileşik Aygıt
USB-Aygıt USB Bileşik Aygıt
USB-Aygıt USB Giriş Aygıtı
USB-Aygıt USB2.0 VGA UVC WebCam
Pil Microsoft AC Bağdaştırıcısı
Pil Microsoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
DMI:
DMI BIOS Sağlayıcısı American Megatrends Inc.
DMI BIOS Sürümü X555UQ.300
DMI Sistem Üreticisi ASUSTeK COMPUTER INC.
DMI Sistem Ürün Adı X555UQ
DMI Sistem Sürümü 1.0
DMI Sistem Seri Numarası G7N0CV13H523298
DMI Sistem UUID 0E8BA2CD-C6AF423D-9F1C7D5F-1E7C43BD
DMI Anakart Üreticisi ASUSTeK COMPUTER INC.
DMI Anakart Ürün Adı X555UQ
DMI Anakart Sürümü 1.0
DMI Anakart Seri Numarası BSN12345678901234567
DMI Kasa Üretiçisi ASUSTeK COMPUTER INC.
DMI Kasa Sürümü 1.0
DMI Kasa Seri Numarası G7N0CV13H523298
DMI Kasa Fiyat Etiketi ATN12345678901234567
DMI Kasa Türü Notebook

ASUS K555UQ OS X Kurulumda HDD görünmüyor ilgili yazıda arkadaşım kurulum ekranına kadar geliğini beyan etmiştir.
Ben o safhaya henüz gelemedim. OS X El Capitan RAW 10.11.6 Güncel Kurulum İmajı Montezuma'nın oluşturduğu dosyayı kullandım. Flashdiskten açmaya başladığı anda ekrana daha bir iki satır yazı yazdığında bilgisayar kendini resetliyor.

İlk safhada işlemler neler olmalı arkadaşlar. Yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk safhadaki işlemler alıntı yaptığın rehberde mevcut: OS X El Capitan RAW 10.11.6 Güncel Kurulum İmajı

Evet rehberde belirtildiği benim ekran kartına uygun olan config dosyasını clover'ın altında bulunan dosya ile değiştirdim. Ayrıca Dropbox'ta verilen dosyaları Flash Disk'e yazdırdım. Kurulum ekranına geldim. Yani <Restart> etme olayı çözüldü. Bu konu başlığı ile ilgili bir problem kalmadı. Teşekkürler #montezuma!!

Ancak burada benim bilgisayarın Harddiskini görmedi. Aynı hata sierra yükleme esnasındada başıma geldi ancak bu problemide çözdüm (Açıklayacağım). Şu anda bilgisayar sistemime El Capitan'ı başarılı bir şekilde kurdum. Ekran Kartını FULL olarak kullanıyorum. Herhangi bir ekstra ayar yapmaya gerek kalmadı. Bu hususta Montezumaya hazırlamış olduğu Config dosyaları için çok müteşekkir olduğumu belirtmek isterim.

Şu ana kadar ses kartı, wifi dongle (Asus N10), Ekran Kartı Full çalışıyor. Diğer ayarlara yavaş yavaş bakacağım.

Şimdi bilgisayarın harddiski görmeme sorununa değinmek istiyorum, benim gibi birçok arkadaşın bu durumda olduğunu şu bir iki gün üçünde yaptığım araştırmalarda gördüm. O arkadalara da bir nebze faydamız olsun.
İnternette yapmış olduğum uzun araştırmalar gösterdi ki bu konu henüz tam olarak yaygınlaşmamış ve çoğu insan bu problem sahasında başarılı olamamış. Özellikle türkçe içerikli sitelerde bu konunun çözümü maalesef mevcut değil. Bende çözümü yabancı bir sitede buldum. O site bu forumda vakit geçirenlerin iyi bildiği Tonymacx86'dır.

Linki: [Guide] Booting the OS X installer on LAPTOPS with Clover dir.

Ancak fazla uğraşmayın ben ilgili kext dosyasını kendi yandex diskime yükledim aşağıdaki linkten dosyayı indirebilirsiniz.
SATA-100-series-unsupported.kext.zip

Dosyayı indirdikten sonra Flash Diskte bulunan EFI/CLOVER/Kext klasörü altına kopyalayın ve kurulumu yeniden başlatın. İşte hepsi bu kadar. Artık Harddiskinizi kurulum ekranında görebileceksiniz.

Anladığım kadarıyla bu problemin kaynağı 100 serisi anakartlara uygun kext olmamasından kaynaklanmaktadır. Bu problemde bu şekilde çözülmüş oldu.

Herkese iyi Hackintosh'lar.... :)

Ekran Resmi 2016-10-30 10.53.18.png
Ekran Resmi 2016-10-30 10.53.36.png
Ekran Resmi 2016-10-30 10.54.09.png

El Capitan 10.11.6 dan yazıldı... :)

Son düzenleme:
@ediko merhaba acaba laptop tüm işlevselliği ile kullanabiliyor musun? Klavye fonksiyon tuşları örnek olarak FN ile ve touch pad olayını bendede sizinkiyle aynı laptop mevcut klavyede ses açma kapama ve ekran parlaklığını ayarlama uyku modu vb.. kullanabiliyor musunuz? artı pil göstergesi olayını nasıl çözdünüz yardımcı olursanız sevinirim

@ediko merhaba acaba laptop tüm işlevselliği ile kullanabiliyor musun? Klavye fonksiyon tuşları örnek olarak FN ile ve touch pad olayını bendede sizinkiyle aynı laptop mevcut klavyede ses açma kapama ve ekran parlaklığını ayarlama uyku modu vb.. kullanabiliyor musunuz? artı pil göstergesi olayını nasıl çözdünüz yardımcı olursanız sevinirim

1. Pil göstergesi olayını çözemedim, pil göstergesi her zaman kırmızı batarya azaldı ikazı veriyor arada ancak rahatsızlık vermiyor.

2. Fn tuşlarını kullanıyorum problem yok. Tabi bütün tuşları denemedim Bunun için Vietnam hackintosh tool 1.9.6 da Asus için kext mevcut. Ses çalışıyor, uyutma çalışıyor, uçak modu çalışıyor. Ekran parlaklığı çalışmıyor
3. Touchpad çalışmıyor

Ancak bence en önemli şey ekran kartı ve ses bunlar tam olarak çalışıyor. Grafik işleme programları rahatlıkla çalışıyor.

Başarılar.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı