Asus K55A RAM Yükseltme

mehmetyigit

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS Prime A620M-E-CSM / AMD Ryzen 5 7500f / Deepcool AG400 RGB / Corsair Vengeance 16 GB 5200 MHz DDR5 CL40 / GALAX Nvidia GeForce RTX 4070 1-Click OC 2X / XPG Core Reactor 750W 80+ Gold PSU / Kingston PCIe 4.0 1TB M.2 / WD Green SN350 PCIe 3.0 480GB M.2 / Alfais 4446 M.2 Adapter / HGST HTS541075A9E680 750GB / Hitachi HTS543225L9A300 250GB / XPG Valor Air / Gameforce 4in1 1200 RPM ARGB Fan
Meslek
Ses Işık Görüntü ve Sahne Mekanik Sistemleri
Öncelikle merhaba arkadaşlar. 6 sene önce almış olduğum Asus K55A laptop'umda artık RAM sıkıntısı yaşamaya başladım. Oyunlarda, ufak çaplı renderlar yaparken epey yavaşladı.

Bilgisayarımın özellikleri:
  • Intel Core I5 3230M 2.60 Ghz işlemci
  • Intel HD Graphics 4000 ekran kartı
  • s989 60-N89MB1300-B03 anakartı
  • Kingston ASU1600S11-4G-EDEG 1600Mhz DDR3 CL11 1.5V 4GB RAM
  • SK Hynix HMT325S6CFR8C-PB 1600Mhz DDR3 CL11 1.5V 2GB RAM
Anakartım bildiğim kadarıyla RAM konusunda 16 GB'a kadar destekliyor. Aynı şekilde işlemci de bu durumda. Benim sorum: SK HYNİX 2GB RAM'i çıkartıp yerine Kingston'nun 1600 Mhz DDR3 CL11 1.5V 8GB RAM'ini taksam herhangi bir performans azalması, Windows açılmama, BIOS'a girmeme ve yahut erkanın hiç gelmemesi gibi bir sorunla karşılaşır mıyım?

Not: CPU-Z ve AIDA 64 sonuçları ektedir.

7.PNG1.PNG2.PNG3.PNG4.PNG5.PNG6.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ancak bilgisayarınız fazlası ile eski ve çokta iyi değil. Güzel bir ekran kartına sahip değilsiniz. Hatta harici bir ekran kartına bile sahip değilsiniz.

Bu yüzden 12GB ram kullanan oyunları zaten oynayamazsınız.

Sonuç olarak ram almanız sizin için tamamen gereksiz bir masraftan öteye geçmeyecektir.

Kısa dönemde bilgisayarınızı yenilemeyi düşünmüyosanız eğer yapabileceğiniz en iyi şey bir adet SSD almak ve bilgisayarın içerisinde güzel bir temizlik yapmak olacaktır.

Bu işlem bilgisayarınızdaki tüm takılma ve donma sonunlarını çözecektir.

Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ancak bilgisayarınız fazlası ile eski ve çokta iyi değil. Güzel bir ekran kartına sahip değilsiniz. Hatta harici bir ekran kartına bile sahip değilsiniz.

Bu yüzden 12GB ram kullanan oyunları zaten oynayamazsınız.

Sonuç olarak ram almanız sizin için tamamen gereksiz bir masraftan öteye geçmeyecektir.

Kısa dönemde bilgisayarınızı yenilemeyi düşünmüyosanız eğer yapabileceğiniz en iyi şey bir adet SSD almak ve bilgisayarın içerisinde güzel bir temizlik yapmak olacaktır.

Bu işlem bilgisayarınızdaki tüm takılma ve donma sonunlarını çözecektir.

Euro Truck Simulator 2'yi orta ayarlarda 60-65 FPS ile, League of Legends'i en yüksek ayarlarda 70 FPS ile PUBG Lite ve PUBG Mobile Emulator'ü orta ayarlarda 70 FPS ile oynuyorum. Yüksek veya harici bir ekran kartımın olmadığını biliyorum ama render alırken ve ZWCAD dosyalarını açarken performansta düşüş yaşıyorum. Bunun için yeni bir ram almayı düşündüm

• 8 GB bir RAM almak yerine 4 GB alıp 8 GB yapsam daha mı mantıklı olur?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı