Asus K55VJ Fan Devri Üst Seviyelere Çıkmıyor

Eray Çelik

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarımı toz temizliği ve batarya değişimi için bilgisayarcıya verdim. Bilgisayarı aldım fakat Game Dev Tycoon gibi bir oyunda bile bilgisayar 98 derecelere çıkıyor ve fan devri yükselmiyor. Bilgisayarımı vermeden önce fan devri yükseliyordu. 98 derecelerde vuuuu diye ses çıkıyordu ve yanık kokusu gelmiyordu hafiften. Ancak şimdi o sıcaklığa ulaştığına hafif yanık kokusu alıyorum ve 15-20 dakikada bir oyuna mola veriyorum. Fan çok sessiz hiç dönmüyor gibi ve o eski uçak sesini çıkarmıyor. Sizce ne olabilir?
Bilgisayarımın özellikleri:
  • Asus K55VJ Laptop
  • *GT 635M 2GB
  • *i5 3210M
  • *6GB RAM
  • *Windows 10 Pro

Son düzenleyen: Moderatör:
Format atılır, mouse satılır tarzı bir bilgisayarcıya mı verdiniz?

1- Temizliği yapan kişi fanı bağlamayı unutmuş olabilir mi? Ben 3 montajımdan 1'inde mutlaka unutup yeniden söküyorum :D
2- Fan çıkışını kontrol edin hava çıkıyor mu diye.
3- BIOS ayarlarına bakın, fanı sessize almış olabilir.
4- Fana WD40 sıktıysa o yanık kokusunu bir süre daha alabilirsiniz (Fanın sorunsuz olduğunu farz edersek).

Format atılır, mouse satılır tarzı bir bilgisayarcıya mı verdiniz?

1- Temizliği yapan kişi fanı bağlamayı unutmuş olabilir mi? Ben 3 montajımdan 1'inde mutlaka unutup yeniden söküyorum :D
2- Fan çıkışını kontrol edin hava çıkıyor mu diye.
3- BIOS ayarlarına bakın, fanı sessize almış olabilir.
4- Fana WD40 sıktıysa o yanık kokusunu bir süre daha alabilirsiniz (Fanın sorunsuz olduğunu farz edersek).
Gidip soracağım yine. Bilgisayarcı alt komşumuz olduğu için ve biraz da tanıdık olduğu için güvenip verdim. Ancak fan sesi hiç çıkmıyor nerdeyse. Kulağımı koyduğum zaman fanın dönme sesini duyuyorum fakat devri hiç yükselmiyor.

Sent from my SM-G935F using Technopat mobile app
Arkadaşlar yardımcı olabilecek birisi var mı ?

Son düzenleme:
Umarım fanın güç kablosunu takmayı unutmamıştır ve eğer 98 dereceye geliyorsa baktırana kadar kullanmamanızı şiddetle öneririm size pek hissedilmiyor olabilir ama içerde CPU ve GPU'nuz bir nevi kavruluyor. Fanı takmayı unutmuş olma ihtimali üzeride neredeyse eminim diğer türlü azda olsa ses alırdınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı