ASUS K55VJ Soğutucu Fan sorunu

Kaan Gök

Hectopat
İyi günler sayın arkadaşlar ve forum yöneticileri,

Ben ASUS K55VJ model laptopa sahibim. Cihazım da eskiden GTA 4 Medium ayarlarda full akıcı ve Medium-High karışık değerlerde ise çok nadir binde bir kasma saniyelik kasmalar yaşıyor ve oynuyordum...Şimdi ise GTA 4'ü açtığımda sonuç hüsran... İlk dakikalardan itibaren kasıyor. En basitinden CRYSİS WARHEAD bile oynatmıyor. Termal macunu yenilettim. Fanı temizlettim. Fan nerdeyse çalışmıyor denebilecek seviyede. Sanki hiç hava üflemiyor. İşlemci ve GPU 60 derece sıcaklığı aşmıyor. Eskiden 70-75 derece değerleri alıyordu ama 12V lık kendi yaptığım soğutucu ile 15-18 derece ısı düşürebiliyordum. Şimdi laptoptan hiçbir verim alamıyorum...Donanımsal bir sorun mu var? Fan mı bozuldu ? Garanti kapsamına girer mi ?

Cihaz özelliklerim:

• 2 x 4 GB Samsung 1600 MHZ DDR3 Ram > toplam 8 gb bellek
  • İntel Core İ5 3230M 2.60 Ghz işlemci T.Boost ile 3.20 Ghz
  • nVidia GT635M 2 GB 128 bit ekran kartı
  • 1 TB HDD 5400 Rpm
  • Windows 8.1

Cihazın ana-kart görüntüsü:

v8749.jpg

Fanı bakır bloktan çok rahat ayırabiliyorum ama fanın içindeki pervaneyi nasıl çıkarıcam ? Herhangi bir vida yok. Sanki dişlerle bağlı gibi pervane ? Nasıl açabilirim acaba ? Bir yöntem var mı acaba anlamak için ?

Fanın bağlı olduğu metal üstünde hiçbir vida fln yok. Sadece siyah renkli kenarlarına tutturulmuş parçacıklar var onlar pervaneyi birleşik tutmayı sağlıyor.

Onların hepsini yarın öğlen saatlerinde yapıcam termal macun sipariş ettim Thermaltake yarın gelicek...

Aynı laptop bendede var. GTA 4 full yüksek oynuyorum. Sendeki sorunu anlayamadım. Güncel driver kur. Yalnız bendekı i7'li versiyon.

Bende GTA 4 full yüksek ayarda oynayabiliyordum akıcı bir şekilde ama şuan ne oldu bilmiyorum. Anakarttaki soğutucu fan sanki hiç çalışmıyor gibi. Ne en ufak ses çıkıyor. Ne ısı iletiyor. Bunun yanında laptop ısınmıyor bile. Eskiden gta4 fln oynarken fandan gelen sesler fanın varlığını belli ediyordu yani çok kuvvetli çalışıyordu fan. Ancak şimdi fandan ufacık bir ses gelmiyor.

- - - Güncellendi - - -

Ah be Recep abi bi cevap versen şu sorunu nasıl çözeceğime bi yardım etsen =/ =( Fanım neden eskisi gibi çalışmıyor ? =( Neden pc ısınmıyor ? Neden rahat oynadığım oyunlar eskisi gibi oynanmıyor =( =( =(

Merhabalar. Aynı laptopa bende sahibim. Ben fanı açtım. fanın üstünde görünen o plastik presleri kırmadan ( kırmak derken biraz zorlayınca açılıyor zaten o kadar sağlam değil) açılabiliyor. Bende de aynı sorunlar var oyunlarda takılmalar filan. Bende Thermalright macunu almıştım onu denedim az bişey etkiledi ama ilk zamanlarındaki gibi değil yine de. Fanın vidalı olmayıpta öyle olması çok saçma geldi bana.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı